Satser på elektrisk fremtid
24.4.2026 08:00:00 CEST | Norsk Scania | Pressemelding
Transferd går en elektrisk fremtid i møte. På Transport 2026 ble signeringen av kontrakten på fem nye Scania 40 G batterielektriske lastebiler markert.

Transportselskapet fra Vestland har hovedsete i Førde og avdelinger i Kaupanger og Stryn. De har allerede én elektrisk lastebil. Nå skal bilparken på strøm utvides.
- Vi vil satse på strøm i tiden som kommer. Derfor vil vi bygge egne ladeanlegg på alle de tre anleggene våre nå, sier Asgeir Ripe, teknisk leder i Transferd.
Fem like
De nye elektriske lastebilene til Transferd er alle like Scania 40 G med største batterikombinasjonen med 535 kWh tilgjengelig energi.
Alle de fem bilene skal bygges med termoskap med skillevegg hos Bussbygg i Molde. Bilene vil også ha 10-tonns framakslinger og 21 tonns kapasitet på driv- og den styrende løpeakslingen.

- Vi bygger disse bilene for fremtiden. Hvis det åpnes for større totalvekter, ønsker vi å være klar for det, sier Asgeir Ripe.
Samme kunde
Transferd har til sammen 75 lastebiler som i hovedsak går på matdistribusjon og stykkgods. I tillegg driver de med inntransport av melk for Tine. Deres nedslagsfelt er over hele Sør-Norge, og de har også faste daglige ruter som ender i Tromsø. Totalt er det 120 ansatte i selskapet som eies av Firda Billag.
De fem nye elbilene fra Scania skal gå i fast kjøring for Asko. Der skal de hente varer i Bergen og distribuere ut i gamle Sogn & Fjordane. De fem bilene vil produsere mellom 110- og 140.000 kilometer i året hver, og de skal gå med toakslede kjerrer.
De nye bilene vil bli produsert i høst, og planen er at de skal bli ferdig hos påbygger og klar til drift fra nyttår.
Nøkkelord
Kontakter
John LauvstadDirektør kommunikasjon, branding og bærekraft.
Tel:+47 22064500Tel:+47 90684523john.lauvstad@scania.comBilder



Følg pressemeldinger fra Norsk Scania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Scania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Scania
Scania styrker europeisk kapasitet for produksjon av elektriske lastebiler1.6.2026 15:51:16 CEST | Pressemelding
Scania planlegger å investere 70 millioner Euro i sitt produksjonsanlegg i Angers, Frankrike, for å styrke selskapets kapasitet til å støtte overgangen til elektrifisert transport i Europa. Investeringen er en del av Scanias forpliktelse til å drive overgangen mot et bærekraftig transportsystem.
Scania skal levere 142 renovasjonsbiler21.5.2026 08:42:27 CEST | Pressemelding
BORGESKOGEN: NordRen har bestilt til sammen 142 renovasjonsbiler fra Scania. De tre første bilene er allerede levert, og leveransene fortsetter utover høsten frem til høsten neste år.
Spesiell bil for viktig jobb13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
DRAMMEN: Renovasjonsselskapet for Drammensregionen IKS (RfD) har fått levert en ny spesialbil for å vaske nedgravde avfallsløsninger.
Åpner i midlertidige lokaler7.5.2026 10:36:51 CEST | Pressemelding
LOFOTEN: Norsk Scanias lokaler i Leknes ble 24. mars rammet av en kraftig og alvorlig brann. Nå åpner Scania et midlertidig verksted i Skifjorden for å kunne bistå kundene i Lofoten.
Scania setter Longline-førerhuset i serieproduksjon30.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Scania tar neste steg med sitt førerhustilbud ved å sette Longline-førerhuset i serieproduksjon. Med utgangspunkt i en sterk arv og Scanias modulære system vil det nye førerhuset leveres som fabrikksertifisert løsning for kunder som ønsker større plass, komfort og fleksibilitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom