Backe

Backe bygger nytt hotell på Byrknes i Gulen.

17.4.2026 13:40:40 CEST | Backe | Pressemelding

Del

Backe har inngått avtale med Byrknes Resort AS om bygging av hotell på Byrknes i Gulen kommune. Avtalen kommer som et resultat av 6 måneders godt samspill mellom initiativtakerne, Backe og de øvrige aktørene

Arbeidet med å bygge Byrknes hotell starter opp i mai.
Arbeidet med å bygge Byrknes hotell starter opp i mai. DARK Arkitekter

Vi har vært gjennom en god og konstruktiv samspillsperiode siden oktober, og nå gleder vi oss til å komme i gang med å bygge dette flotte hotellet, forteller Arne Kleivdal, daglig leder i Backe Bergen.

Hotellet får totalt 78 gjesterom. Dark Arkitekter har skapt en spennende løsning som sikrer at alle rom får sjøutsikt med balkong. Hotellet får egen spa-avdeling, basseng, badstu og boblebad, i tillegg til sjøen som er 10 meter unna. Totalareal for hotellet er 4800 m2, fordelt over tre etasjer. 

Vi kommer til en ferdig utsprengt og planert tomt, og starter opp med betongarbeider allerede nå i mai, slik at vi får en god start før høststormene kommer. Når byggeplassen ligger i sjøkanten, og det er fri sikt ut i havet i vest, så vil vi nok merke været når det blåser opp. Men en sjelden flott utsikt og sol til den går ned i havet, vil gi oss noen fantastiske rammer rundt arbeidsdagene på Byrknes, sier prosjektleder Sveinung Bjørsvik i Backe Bergen.

Initiativtakerne bak prosjektet er godt fornøyd med samarbeidet som har vært så langt med Backe, og ser nå frem mot at hotellet skal ferdigstilles og bli et attraktivt reisemål for konferansedeltakere og turister.

Vi vil skape et spesielt flott hotell med gode muligheter for å slappe av, nyte naturen og spise godt. Det er stor interesse rundt hotellprosjektet, og vi har signert avtale med en stjernekokk. Spennende nyheter vil bli annonsert i nær fremtid, forteller eier av Byrknes Resort AS, Stein Inge Larsen.

Hotellet skal være ferdig til overlevering september 2027.

Nøkkelord

Kontakter

Stein Inge Larsen, eier Byrknes Resort AS
Mob : 99205940 - Mail : stein@byrknes.no

Bilder

Svømmebasseng med vakker utsikt over havet
Svømmebasseng med vakker utsikt over havet
DARK Arkitekter
Last ned bilde

Seriøsitet og positiv verdiskapning

Backe er grunnleggende opptatt av at all vår virksomhet skal kjennetegnes av seriøsitet og positiv verdiskapning. Vi skal oppnå våre resultater basert på dyktighet og samspill.

Alle som arbeider i Backe eller som leverandør til våre byggeplasser skal ha lovlige og ryddige arbeidsvilkår. Som hovedleverandør har vi systemer for å følge dette opp. Vi tar aktivt motstand mot all form for useriøsitet, som sosial dumping, uverdige HMS-forhold og svart arbeid.

Følg pressemeldinger fra Backe

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Backe på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Backe

Tidenes største kontrakt for Backe16.6.2026 10:10:03 CEST | Pressemelding

På Undheim i Rogaland har Backe de siste månedene jobbet lange dager med å klargjøre for byggingen av et 80 MW datasenter. Dette vil bli et av de største datasentrene i Norge. Arbeidet er del av en stor kontrakt inngått mellom Backe og Bravida (under fellesnavnet DC Nordic) og Green Mountain. Backes del av kontrakten er på i overkant av 3 milliarder kroner. Backe skal levere grunnarbeider og bygningsmasse på totalt 70.000 m2.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye