Aschehoug søker nye eiere
9.10.2025 09:30:00 CEST | Aschehoug | Pressemelding
ASCHEHOUG SØKER NYE EIERE

Aschehoug ble etablert i 1872 og har siden 1888 vært eid av William Nygaard (1865-1952) og hans etterkommere. Dagens 116 aksjonærer søker nå å finne nye eiere til virksomheten.
Aschehougs aksjonærer har vært langsiktige, engasjerte og lojale eiere gjennom fem generasjoner. Generasjonsskiftene har imidlertid ført til at Aschehoug har fått mange eiere med små aksjeposter, hvilket er en utvikling som vil forsterkes de kommende årene. Et forlag som Aschehoug trenger sterke, engasjerte og dedikerte eiere som kan utvikle virksomheten i et langsiktig perspektiv. Aksjonærene har derfor, etter en grundig prosess, sammen kommet frem til at det riktige er å søke etter nye eiere.
— Aschehoug har vært Norges viktigste forlagshus i mer enn 150 år. Styret har fått i oppgave fra eierne å gjennomføre en åpen og strukturert salgsprosess. Jeg er overbevist om at vi skal finne en god løsning, sier styreleder Thor Gjermund Eriksen.
— Aschehoug er et sterkt og vitalt forlagskonsern, med landets fremste forfattere, forleggere og bokhandlere, og med et stort internasjonalt nettverk. Forlaget preges av kjerneverdiene integritet, mot og engasjement, og vi er stolte over den posisjonen vi har i det norske samfunnet. Aschehoug er nå tjent med å finne nye, ambisiøse eiere som vil fortsette å utvikle virksomheten, og vi vil komme ut av denne prosessen med økt styrke, sier forlegger og konsernsjef Mads Nygaard.
Aschehoug har en omfattende forlagsvirksomhet, med utgivelser innen allmenn litteratur, skole, høyere utdanning, forskning og profesjon gjennom forlagene Aschehoug, Forlaget Oktober, Universitetsforlaget, Scandinavian University Press og den digitale jusstjenesten Juridika. Virksomheten inkluderer også eierskap i bokhandelkjeden Norli, lydstrømmetjenesten Fabel Lyd, den digitale fagboktjenesten Allvit og De norske Bokklubbene.
Spørsmål kan rettes til:
Styreleder Thor Gjermund Eriksen: 911 36 198
Forlegger og konsernsjef Mads Nygaard: 954 71 506
Nøkkelord
Kontakter
Vegard ByeKommunikasjonsansvarligAschehoug AS
Skjønnlitteratur
Bilder
Om Aschehoug
Aschehoug forlag gir lesere, lærere og elever litterære opplevelser og kunnskap gjennom bøkene og læremidlene. Vi opplyser, utfordrer og underholder, enten du liker å lese, lytte eller utforske digitalt.

Følg pressemeldinger fra Aschehoug
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Aschehoug på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Aschehoug
Bokhandlerfavoritt erobrer Europa29.10.2026 14:39:47 CET | Pressemelding
Tyra Teodora Tronstads Folk som hater lokalhistorie er nominert til Bokhandlerprisen. Samtidig er romanen solgt til tre land etter heftige budrunder i Tyskland og pågående runder i Nederland.
Filosofihistorien på rim: Mona Pahle Bjerke debuterer med rytmisk sakprosa om tenkningens historie27.10.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Fra naturfilosofene via Platon, Kant og Hegel til Nietzsche, på rim og i takt. NRK-kritiker og kunsthistoriker Mona Pahle Bjerke lanserer en ny sjanger hun kaller rytmisk sakprosa. Filosofihistorien på rim kommer i salg 27. oktober.
Kritikerrost roman om makt og status i Pakistan endelig på norsk16.10.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
Daniyal Mueenuddins etterlengtede debutroman, Det er her slangen holder til, er allerede utropt til en fremtidig klassiker og står på kortlisten til Kirkus Prize 2026. Nå kommer den på norsk i Hilde Stubhaugs oversettelse. Forfatteren pendler mellom familiegården i Punjab og familie i Oslo.
Maipo kjøper TV-rettighetene til Trude Teiges Kajsa Coren-serie13.10.2026 16:49:03 CEST | Pressemelding
Produksjonsselskapet Maipo har sikret seg rettighetene til Trude Teiges krimserie om TV-journalisten Kajsa Coren. – Det er en drøm som går i oppfyllelse, sier Teige.
Da Norge sviktet krigsseilerne, tok Else Heimstad dem med hjem6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Boken "Krigsseilerens redningskvinne – en biografi om Else Heimstad" er historien om etterkrigstidens største offentlige svik. Men mest av alt er det historien om en ukjent heltinne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
