YS Spekter krever betydelig reallønnsvekst for medlemmene i Spekter-virksomhetene
15.4.2026 10:31:54 CEST | YS | Pressemelding
- Vi trenger en betydelig lønnsvekst, slik at folk får bedre råd, sier forhandlingsleder for YS Spekter Trond Ellefsen. I dag, 15. april, starter lønnsoppgjøret for ansatte i virksomheter tilsluttet arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.

Lønnsoppgjøret omfatter statseide og private virksomheter innenfor blant annet samferdsel, helse, omsorg, oppvekst og kultur. Dagens innledende forhandlinger er startskuddet for de videre forhandlingene i Spekter.
- Vi trenger en betydelig lønnsvekst som gjenspeiler den økonomiske hverdagen våre medlemmer møter. Høye priser, høyere utgifter og en uforutsigbar rente er utfordrende for folk. Samtidig må lønnsnivået i offentlig tjenesteyting opp for å dekke framtidas behov for kvalifisert arbeidskraft og sikre rettferdig lønnsutvikling, sier Trond Ellefsen.
- Vårt viktigste krav til Spekter i dagens forhandlinger er et generelt lønnstillegg for våre medlemmer, sier Trond Ellefsen.
- I tillegg fremmer vi krav om økning av satsene i OU-ordningene, for å gi større rom for opplæring av våre for våre tillitsvalgte. Dyktige tillitsvalgte er en forutsetning for det viktige partssamarbeidet som Spekters virksomheter er avhengig av i en tid med stort omstillingstrykk, sier Ellefsen.
Disse er omfattet av de innledende forhandlingene mellom YS Spekter og Spekter
De sentrale, innledende forhandlingene mellom YS Spekter og Spekter gjelder lønnsoppgjøret for ca 14 000 medlemmer i YS-forbundene Delta, Parat, STAFO og Yrkestrafikkforbundet.
Spekter-områder er inndelt i overenskomstområder basert på bransje eller type virksomhet.
YS’ medlemmer i Spekter er blant annet ansatt i helseforetakene, Vy Buss, NRK, Avinor, studentsamskipnader, Vinmonopolet, Innovasjon Norge, Trygg Trafikk, Posten, barnehager, virksomheter innenfor helse, omsorg og rehabilitering, teatre, museer og andre kulturinstitusjoner.
Nøkkelord
Kontakter
Trond EllefsenLeder YS Kommune - Leder YS SpekterYS Kommune og YS Spekter
Tel:920 37 770Tel:920 37 770trond.ellefsen@delta.noMalin LindströmKommunikasjonsrådgiverDelta - en arbeidstakerorganisasjon i YS
Tel:97759011malin.lindstrom@delta.noBilder

Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Enighet i sentrale lønnsforhandlinger for sykehusansatte12.5.2026 20:07:26 CEST | Pressemelding
– Resultatet i sykehusoppgjøret sikrer alle YS-medlemmer et generelt lønnstillegg, før det skal gjennomføres lokale forhandlinger i hvert enkelt sykehus. Vi har også fått gjennomslag for å styrke tariffavtalens bestemmelser om kompetanseutvikling, sier forhandlingsleder Trond Ellefsen.
YS ber Stortinget sikre sosial utjevning12.5.2026 12:25:14 CEST | Pressemelding
YS mener det er behov for kraftigere tiltak for å bedre folks kjøpekraft i møte med prisvekst og høye renter. – Både Norgespris og lettelser i drivstoffavgifter gir folk mer penger å rutte med, men regjeringens forslag til revidert statsbudsjett mangler utjevnende tiltak. Vi forventer at budsjettforhandlingene i Stortinget sørger for at det kommer tiltak som gjør at de med lave og middels inntekter klarer seg gjennom dyrtiden, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud. Regjeringen foreslår en økning i frie inntekter til kommunene fra neste år, men legger ikke opp til ekstra midler til kommunene i 2026. – Det er bra at kommunene har fått litt bedre økonomi, men det kommer med en pris. Mange har kuttet mye i egne tjenester. Vår bekymring er at ansatte innen helse, omsorg og oppvekst må løpe fortere. Særlig i skoler og barnehager er det for få på jobb for å ta vare på barna våre. Det er ikke bærekraftig over tid, sier YS-lederen.
Lønnsoppgjøret for sykehusene: Delta og Parat krever betydelig lønnsvekst12.5.2026 10:27:57 CEST | Pressemelding
Tirsdag forhandles lønnsoppgjøret for YS-forbundenes medlemmer. - Lønns- og arbeidsforhold i sykehusene må bidra til å rekruttere og beholde ansatte, sier Trond Ellefsen, forbundsleder i Delta og forhandlingsleder for YS-forbundene.
Regjeringen vil endre hva som skal regnes som arbeidsulykke: - Viktig seier for mange ansatte, mener YS7.5.2026 13:09:20 CEST | Pressemelding
YS-leder Hans-Erik Skjæggerud er fornøyd med at regjeringen nå signaliserer at vi nå skal få en mer rettferdig yrkesskadeordning.
I dag møter partene i både stat og kommune hos riksmekleren7.5.2026 10:13:33 CEST | Pressemelding
Torsdag 7. mai er det oppstart i meklingen i tre ulike tariffområder: Staten, kommunene og Oslo Kommune. Blir partene ikke enige innen 28. mai er det overhengende fare for streik fra arbeidstiden begynnelse fredag 29. mai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom