Christian Anton Smedshaug blir sjefsøkonom i Landkreditt
13.4.2026 12:00:00 CEST | Landkreditt | Pressemelding
Smedshaug blir Landkreditts første sjefsøkonom. Han skal gi både kunder og næringen bedre innsikt i hva som påvirker økonomien i norsk jord- og skogbruk og den norske verdikjeden. Samtidig skal han styrke hele Landkreditt med analyser og innsikt i utviklingen i norsk økonomi.

– Vi er en bank for alle, men med røtter i landbruket. Da må vi også være en tydelig kilde til kunnskap. Dette vil gjøre det lettere for kunder, bønder og andre aktører å forstå hva som ligger bak tallene og trendene i hele bransjen, sier Ole Laurits Lønnum, konsernsjef i Landkreditt
Skal gjøre kunnskap mer tilgjengelig
Sjefsøkonomen får ansvar for å følge utviklingen i jord- og skogbruk tett, og formidle hva som påvirker økonomien i næringen, herunder også internasjonale forhold. I tillegg til å kommentere på samfunnsutviklingen og norsk makroøkonomi. Rollen skal bidra til at Landkreditt blir synlig både i media og i møte med næringen.
– Landbruket står i en tid med store endringer, både når det gjelder kostnader, marked og rammevilkår. Derfor ønsker vi å styrke vår egen evne til å forklare hva som skjer – og hva det betyr for norske bønder. En sjefsøkonom vil gi oss mer kraft og tydelighet på dette området, sier Lønnum.
Bred erfaring
Smedshaug kommer fra stillingen som daglig leder i Agri Analyse og har i tillegg en bistilling som førsteamanuensis ved NMBU. Han har tidligere arbeidet med internasjonal handelspolitikk i OECD og WTO og med næringspolitikk i Landbruks- og matdepartementet og Norges Bondelag. Han er dr. scient fra daværende Norges Landbrukshøgskole og har en cand. scient grad fra Universitetet i Oslo.
Han har vært medlem av regjeringens EØS-utvalg 2022-2024 og var statssekretær i Klima- og miljødepartmentet i første halvår 2022.
Han har bl.a. skrevet bøkene Gjeld. Hvordan Vesten lurte seg selv og Kan jordbruket fø verden? og vært redaktør for boka Husdyrene. Fundamentet i norsk matproduksjon og medredaktør for Troen på markedet. De nyliberale strateger.
– Jord- og skogbruk med tilhørende industri er i kjernen av samfunnsøkonomien og i en tid med økende fokus på råvarer, industri og forsyningssikkerhet, ser jeg fram til å kunne bidra med kunnskap og innsikt for å utvikle Landkreditts samfunnsrolle og gi kundene merverdi, sier Smedshaug.
Han understreker videre – I en tid med store omskiftninger, i handelsmønstre og verdikjeder, vil organiseringen av handel og økonomisk politikk være i endring og Landkreditt skal være en oppdatert rådgiver på de forhold som angår landbrukets økonomi og verdikjede spesielt og relevante økonomiske forhold generelt.
Han vil tiltre stillingen i forkant av sommerferien.
Kontakter
Mathias Ytterdahlkommunikasjonsrådgiver
Tel:950 24 732mathias.ytterdahl@landkreditt.noChr. Anton Smedshaug
Tel:905 86 906Bilder

Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Nå er det ekstra farlig å være bonde8.4.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
I våronna er det spesielt farlig å være bonde, advarer bransjeeksperter. Flere fagmiljøer jobber aktivt for å redusere antall skader i 2026, og har en null-visjon for dødsulykker
Landkreditt – vårt bidrag mot økte kostnader24.3.2026 09:10:00 CET | Pressemelding
Landkreditt Bank setter i dag ned renta på driftskreditt til landbruket. Banken viser til økende kostnadsnivå i en urolig verden.
Landkreditt – setter ned renta i dag24.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Landkreditt satte i dag ned rentene på boliglån, banken peker på tøff konkurranse og at kundene er lei av å vente på en rentenedgang.
Henger etter med vedlikeholdet9.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
En stor andel av våningshusene på norske gårdsbruk blir for dårlig vedlikeholdt, frykter flere fagmiljøer. Jevnlig avdekkes det betydelige behov for oppgraderinger.
Øker satsingen i Rogaland3.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Landkreditt styrker nå satsingen i Rogaland. Som en del av denne satsingen åpner selskapet i dag nytt kontor på Sola.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom