Forbod mot radio- og tv-reklame to dagar i påska
1.4.2026 07:50:00 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
Radio- og tv-kanalane har ikkje lov til å sende vanleg reklame langfredag og første påskedag. Mange av kringkastarane vel å gi bort reklameplassen til ideelle organisasjonar desse dagane.

Forbodet mot å sende reklame desse dagane gjeld berre for radio og tv. Formålet med regelen er at publikum ikkje skal bli utsett for kommersielle bodskapar gjennom tv og radio på høgtidsdagane, som i år er 3. og 5. april.
Det er fire dagar i året da det ikkje er tillaten å sende reklameinnslag på tv og i radio. To av dei er altså i påska, og dei to andre er første pinsedag og første juledag.
Dersom ein kringkastar bryt regelen, kan Medietilsynet gi sanksjonar i form av ei åtvaring, eit regelbrotsgebyr eller eit tidsavgrensa forbod mot å sende reklame.
– Kringkastarane overheld reklameforbodet på ein god måte. I løpet av dei siste tjue åra har det berre vore nokre få tilfelle der Medietilsynet har oppdaga brot på denne regelen, fortel Hanne Sekkelsten, direktør for juridiske og regulatorisk avdeling i Medietilsynet.
På Medietilsynets sider kan du lese meir om reklame, sponsing og produktplassering på tv og radio.
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil Ruudkommunikasjonsrådgiver
Tel:906 67 828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Lokal-tv-kanal ilegges gebyr av Medietilsynet3.7.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
TVH AS er ilagt sanksjon i form av gebyr av Medietilsynet for brudd på reglene om sponsoridentifikasjon. Aktøren må betale 20 000 kroner etter regelbruddene.
Betre lønnsemd for norske aviser i 202529.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Norske aviser auka brukarinntektene i 2025, og saman med god kostnadskontroll bidrog inntektsauken til betra lønsemd. Men den underliggjande økonomiske utviklinga er framleis krevjande, viser ein ny rapport frå Medietilsynet.
TV 2 oppfylte alle krava som kommersiell allmennkringkastar i 202526.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
TV 2 løyste oppdraget som kommersiell allmennkringkastar i 2025 i tråd med krava, viser tilsynsrapporten frå Medietilsynet. Kanalen får full kompensasjon frå staten for sitt allmennkringkastaroppdrag dette året.
Medietilsynet fordeler nær 25 millioner til lokalkringkasting23.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 24,7 millioner kroner til lokalkringkasting gjennom ordningen for tilskudd til lokale lyd- og bildemedier. I år mottar til sammen 112 lokalkringkastere støtte fra ordningen.
TV Vest får advarsel av Medietilsynet18.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet gir TV Vest AS sanksjon i form av advarsel for brudd på kringkastingsloven. Kanalen brøt reglene om produktplassering i programmet «Våre ti beste gavetips».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom