Norsk Folkehjelp

Norsk Folkehjelps 2000 frivillige står klare til å rykke ut i påsken

27.3.2026 06:00:00 CET | Norsk Folkehjelp | Pressemelding

Del

Er du godt forberedt på uhell på påsketuren, kan du redde deg selv og andre. Hver påske hjelper Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper folk som skader seg på påsketuren.

Norsk Folkehjelp i aksjon i påskefjellet
Norsk Folkehjelp i aksjon i påskefjellet Norsk Folkehjelp

– Folk er stort sett veldig flinke til å være forberedt. Vi ser at det utgjør en stor forskjell dersom uhellet først skulle være ute, sier Monica Nervik, leder i Norsk Folkehjelp sanitet.

Uhell og skader kan gjøre turen lenger enn planlagt, og det kan fort bli både kaldt og ubehagelig å stå og vente på hjelp i påskefjellet.

– Det er veldig viktig å sjekke værmeldinga og planlegge turen etter forholdene. I tillegg anbefaler vi å sikre at du har batteri på mobilen, sånn at du får meldt fra så fort som mulig hvis noe skjer, sier Nervik.

– I tursekken bør du ha med tørre klær, et shelter som gir ly for vær og vind, liggeunderlag og litt ekstra mat og drikke. Da har du gjort mye for å hjelpe deg selv eller andre fram til hjelpen kommer, sier Nervik.

Omtrent 20 % av Norsk Folkehjelps oppdrag i løpet av året, er hendelser der noen har skadet seg eller blitt syke på tur. De resterende oppdragene er leteaksjoner, skredhendelser og andre typer oppdrag.

– Vi håper å møte mange i påskefjellet også i år. Og hvis noe skjer, har Norsk Folkehjelp 2000 frivillige som står klare til å rykke ut og hjelpe, sier Monica Nervik.

For mer informasjon ta kontakt med leder i Norsk Folkehjelp sanitet Monika Nervik på tlf: 922 14 336

Kontakter

Bilder

monika nervik, leder av Norsk Folkehjelp sanitet
monika nervik, leder av Norsk Folkehjelp sanitet
Norsk Folkehjelp
Last ned bilde

Lenker

Om oss

Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.

Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye