Advarer mot solbrillefella før påske: – Kan gjøre mer skade enn nytte
24.3.2026 08:13:01 CET | Standard Norge | Pressemelding
Billige solbriller fra utenlandske nettbutikker kan gi falsk trygghet i påskesola.

– Det er lett å la seg friste av pris og utseende, men solbriller uten dokumentert UV-beskyttelse kan faktisk gjøre mer skade enn nytte, sier administrerende direktør i Standard Norge, Jacob Mehus.
Når pupillene utvider seg bak mørke glass uten UV-filter, slipper øyet inn mer skadelig stråling. Påskesola, kombinert med refleksjon fra snø, gjør belastningen ekstra høy.
Nordmenn handler for store summer på nett hvert år, og en betydelig del av dette skjer fra utenlandske nettbutikker. Det gjør det vanskeligere å vite om det man kjøper er trygt eller ikke.
– Når du handler fra utenlandske nettbutikker, er det ikke alltid gitt at produktene oppfyller kravene vi tar for gitt i Norge. Her skal solbriller være CE-merket, men det er ikke alltid tilfelle når du handler på nett, sier Mehus.
Det enkle rådet er å velge CE-merkede solbriller som sitter godt og skjermer for lys fra sidene.
– Standarder gjør det enklere for oss som forbrukere å ta trygge valg. Når du velger CE-merkede solbriller, betyr det at de oppfyller grunnleggende krav til at produktet faktisk beskytter øynene dine. Samtidig er det viktig å være klar over at merkingen ikke sier noe om kvalitet på selve brillen eller komfort, sier Mehus.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Nærmere 5 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Medisinsk utstyr må virke når det gjelder16.9.2026 12:55:28 CEST | Pressemelding
En blodsukkermåler hjemme og en infusjonspumpe på sykehuset har ulike oppgaver. Felles for dem er at feil kan få alvorlige følger. På verdens pasientsikkerhetsdag løfter Standard Norge fram standarder som bidrar til tryggere medisinsk utstyr.
Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel11.9.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid. Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god idé til global infrastruktur.
Det viktigste finner du på innsiden av sykkelhjelmen27.8.2026 09:56:25 CEST | Pressemelding
Noe av det viktigste med sykkelhjelmen står med liten skrift på innsiden. Om du finner CE-merket og bokstavene "EN" etterfulgt av tallet 1078, vet du at sykkelhjelmen er testet etter felles krav.
Marthe Haugland er ny leder for markedsutvikling i Standard Norge20.8.2026 13:40:33 CEST | Pressemelding
Marthe Haugland er ansatt som leder for markedsutvikling innen byggteknikk og kontrakter i Standard Norge. Hun kommer fra Nordic Innovation og skal bidra til at standarder blir et enda viktigere verktøy for innovasjon, digitalisering og sirkulær omstilling i byggenæringen.
Skal du se solformørkelsen? Sjekk standarden på brillene11.8.2026 14:32:39 CEST | Pressemelding
Onsdag kveld 12. august 2026 blir det en stor, delvis solformørkelse i Norge. Mellom 81 og 85 prosent av sola dekkes av månen på det meste. Fenomenet starter i nord rundt klokken 18.30 og når Sør-Norge litt etter klokken 19.00, med maks formørkelse om lag en time senere. Skal du se mot sola, holder det ikke med vanlige solbriller. Den internasjonale standarden ISO 12312-2 stiller krav til filtre som er laget for direkte observasjon av sola.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom