Tjener godt på kylling som vokser saktere
20.3.2026 10:00:00 CET | Norsk Kylling | Pressemelding
Norsk Kylling AS økte omsetningen med 8,6 prosent i 2025 og tredoblet nesten resultatet før skatt til 71 millioner kroner. Selskapet har aldri solgt mer kylling enn i 2025, og omsatte for 2,3 milliarder kroner.

– Vi ser tydelig at forbrukerne velger kylling med bedre dyrevelferd. Veksten vår viser at dette ikke lenger er en nisje, det er i ferd med å bli den nye standarden, sier Hilde Talseth, administrerende direktør i Norsk Kylling AS.
Flere stiller krav om ECC
Omsetningsveksten på 8,6 prosent er både i REMA 1000 og i andre markeder. I løpet av året har selskapet fått flere nye kunder, i storhusholdning, fastfood, og i utlandet.
– Fra veksten og alle henvendelsene vi får, er det ingen tvil om at forbrukeren stiller høyere krav til dyrevelferd og ansvarlig matproduksjon. Vi ser også at flere anbudsprosesser setter dyrevelferd høyt, blant annet var dyrevelferdsstandarden ECC et krav da vi inngikk en avtale i HORECA-markedet med Gressgruppen i fjor.
Den nasjonale avtalen innebærer levering av 600 tonn ECC-kylling i året, noe som tilsvarer rundt 3,5 millioner måltider til hotell, restauranter, kantiner og cruise over hele landet.
Tidenes beste år på dyrevelferd
På to år har Norsk Kylling AS gått fra minus til et resultat før skatt på 71 millioner kroner. 2025 har vært selskapets beste år på dyrevelferd, med en totaldødelighet på 1,85 % (ned 8 % fra 2024), og en førsteukedødelighet på 0,73 %, ned 20 % fra 2024.
– Bedre dyrevelferd er viktig i seg selv, med det gir også mindre svinn i produksjonen. For oss er det er ingen tvil om at det lønner seg å investere i en kyllingtype som vokser saktere og i en produksjonsform som gir kyllingene mere plass, leker og lys i fjøs.
Siden 2018 har selskapet kun brukt kylling som vokser saktere. I 2021 åpnet selskapet nytt slakteri og foredlingsanlegg på Orkanger, i 2022 gikk selskapet over til dyrevelferdsstandarden ECC, og i 2023 åpnet de nytt rugeri på Støren.
Talseth forteller at hele verdikjeden til Norsk Kylling fungerer godt, og at selskapet er opptatt av ansvarlig vekst. – Når etterspørselen etter kyllingen vår øker, gir vi også flere bønder i Midt-Norge mulighet til å satse på kylling. I 2025 tok vi inn 7 nye bønder, alle tidligere Norturabønder som sto uten leveringsavtale i Midt-Norge.
I dag samarbeider Norsk Kylling med 150 bønder, fra Snåsa i nord til Alvdal i sør. De syv nye avtalene som ble inngått i 2025 har økt fjøsarealet med 9 200 m², og 720 000 flere kyllinger i året.
Skal ta ledertrøya på reduksjon av utslipp
Innen 2030 har Norsk Kylling som mål å redusere klimautslippene i hele verdikjeden med 50 prosent (sammenlignet med 2020), og arbeidet omfatter blant annet fôr, gjødsel, energiforbruk i egne anlegg og fjøs, emballasje, og krydder. I 2025 byttet selskapet ut plastskålen kyllingen pakkes i, til en sirkulær matemballasje, der 86 prosent av plasten kommer fra tidligere matemballasje, som videre skal gjenvinnes tilbake til ny matemballasje.
Endringen reduserer bruken av jomfruelig plast, og går bort fra plast laget av flaske-PET fra det etablerte kretsløpet med pantesystem for plastflasker. Den nye emballasjen kommer fra og kan resirkuleres til ny matemballasje, og er med på å etablere et nytt sirkulært kretsløp i Norge.
Talseth forteller også at flere bønder investerer i fornybare energiløsninger i fjøs.
– Jeg er veldig glad for at investeringsviljen blant bøndene våre er så stor, og at 70 % av fjøsarealet vårt nå er driftet på fornybare energikilder, sier hun.
Den viktigste innsatsen ligger likevel på ingrediensene i fôret som kyllingene spiser.
– Som selskap går vi foran på dyrevelferd, og vi går foran for å kutte klimautslipp. Det skal vi fortsette med. Rundt 70 prosent av klimautslippene våre kommer fra fôret kyllingene spiser. Derfor jobber vi målrettet med å redusere soyainnholdet, som i 2025 lå på 9 %.
Forbrukeren ønsker ren mat
For fjerde år på rad har norske forbrukere vurdert at Solvinge, som Norsk Kylling produserer eksklusivt for REMA 1000, oppleves som Norges mest bærekraftige merkevare for kylling. Talseth er glad for toppvurderingen i Sustainable Brand Index, og mener de som matprodusenter har et viktig ansvar for å produsere maten så ansvarlig som mulig, innen alt fra dyrevelferd, klimautslipp og helse.
– Vi er veldig glade for at forbrukeren anerkjenner jobben vi har gjort på dyrevelferd og bærekraft, og at de setter ren mat enda høyere på agendaen. En viktig del av produktutviklingen vår handler om å se på hvor vi kan fortsette å kutte tilsetningsstoffer, uten at det går på bekostning av holdbarhet, kvalitet og smak.
Over halvparten av produktene Norsk Kylling selger er rene eller minimalt prosesserte råvarer. Kyllingfilet er fortsatt en stor favoritt, og det selskapet selger aller mest av. – Den mindre filetpakken på 480 gram vokste med hele 28 prosent i 2025, mens strimlet kyllingfilet økte med 10 prosent det siste året. Kjøttdeig av kvernet kyllinglår og fersk lårfilet viser også sterk vekst.
Nye investeringer for videre vekst
Selskapet har god fart inn i 2026 og er godt i gang med nye investeringer for å møte etterspørselen etter ECC-kylling. I løpet av året skal Norsk Kylling investere mer enn 100 millioner kroner i nytt utstyr ved produksjonsanlegget på Orkanger, blant annet for å øke kapasiteten på grillede produkter og pålegg. Selskapet vil også øke kapasiteten ved rugeriet på Støren med en ny rugeeggmaskin.
– Vi har god fart inn i 2026, og tydelige vekstambisjoner. Investeringene vi nå gjør skal sikre at vi kan møte økende etterspørsel og samtidig fortsette å utvikle oss som den ledende aktøren innen bærekraftig matproduksjon, avslutter Talseth.
Regnskapstall 2025
|
Regnskapstall |
||||
|
Tall i millioner |
||||
|
2025 |
2024 |
Endring |
Endring |
|
|
Omsetning |
2 311 |
2 127 |
184 |
8,6 % |
|
Driftsresultat |
155 |
118 |
37 |
30,9 % |
|
Resultat før skattekostnad |
71 |
24 |
47 |
195,9 % |
|
Årets resultat |
55 |
19 |
37 |
195,7 % |
Kontakter
Hanne MarstrandKommunikasjonssjefNorsk Kylling AS
Tel:993 45 996hanne.marstrand@norsk-kylling.noBilder








Norsk Kylling drifter en helintegrert verdikjede for bærekraftig produksjon av kylling. Sammen med 150 bønder i Midt-Norge leverer selskapet kylling av høy kvalitet med verdensledende dyrevelferd.
I 2022 ble Norsk Kylling den første produsenten i verden til å legge om hele produksjonen etter den internasjonale dyrevelferdsstandarden European Chicken Commitment (ECC).
Norsk Kylling har 482 ansatte, og omsatte for 2,3 milliarder NOK i 2025.
Følg pressemeldinger fra Norsk Kylling
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Kylling på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Kylling
Norske forbrukere opplever at Solvinge er den mest bærekraftige merkevaren for kylling11.3.2026 10:53:23 CET | Pressemelding
For fjerde år på rad, er Solvinge opplevd som den mest bærekraftige merkevaren for kylling. I Sustainable Brand Index, Europas største uavhengige merkevarestudie om opplevd bærekraft, klatrer Solvinge tre plasseringer, og er rangert som den 11. mest bærekraftige av alle merkevarer i Norge.
Aslaug Rustad skal lede Norsk Kylling AS sin satsing på produktinnovasjon3.3.2026 08:52:00 CET | Pressemelding
Norsk Kylling etablerer en ny nøkkelrolle for å styrke produktinnovasjon, og henter Aslaug Rustad (53), en av Midt-Norges mest profilerte matledere, til å lede satsingen.
Bønder fra Meldal, Orkland og Melhus fikk hederspris av Norsk Kylling28.2.2026 08:07:19 CET | Pressemelding
Trønderske bønder ble hedret for fremragende kyllingproduksjon da Norsk Kylling AS kåret årets produsenter. Prisvinnerne er fra Meldal, Orkland og Melhus utmerker seg på svært god drift, læring og engasjement.
Norsk Kylling lanserer Solvinge marinert strimlet kyllingfilet Texmex13.2.2026 09:09:35 CET | Pressemelding
Norsk Kylling lanserer nå Solvinge marinert strimlet kyllingfilet Texmex – et krydret og saftig kyllingprodukt laget for å gjøre det enkelt for forbruker å lykkes med smakfulle Texmex‑retter, enten det er tacofredag, helgemiddag eller en rask hverdagsløsning.
Tre tidligere Nortura-bønder får leveringsavtale med Norsk Kylling9.1.2026 13:41:06 CET | Pressemelding
Norsk Kylling AS har signert tre nye leveringsavtaler med bønder i Trøndelag. Avtalene er signert med Nortura-produsenter som stod uten avtale etter at Nortura la ned kyllingproduksjonen i regionen. Totalt har Norsk Kylling nå tatt inn 12 tidligere Nortura-produsenter i Trøndelag, og økt produksjonen med 1,2 millioner slaktekyllinger i året.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom