CARE

Flertall på Stortinget for å forby «avklednings-KI»: – En historisk seier for barns og kvinners rettsvern

10.3.2026 10:34:05 CET | CARE | Pressemelding

Del

Siden midten av januar har CARE Norge og 17 000 engasjerte støttespillere kjempet for et forbud mot produksjon og deling av KI-genererte seksualiserte bilder av privatpersersoner. Kampen mot digitale overgrep har fått en viktig seier i Stortinget.

CARE Norge

Den 5. mars ble det klart at stortingsflertallet stiller seg bak kravet om et forbud mot såkalt «avklednings-KI». Forslaget, som ble fremmet av SV i forbindelse med stortingsmeldingen «Trygg oppvekst i et digitalt samfunn», slår fast at mektige teknologiselskaper nå skal holdes ansvarlige og kunne bøtelegges hardt for verktøy som skaper overgrepsmateriale. 

– Det er et avgjørende skritt i kampen mot digitale overgrep og dypfalsk porno, sier generalsekretær i CARE Norge, Kaj-Martin Georgsen. 

Grok i sentrum av kontroversen 

Bakgrunnen for CARE Norges engasjement var en rapport fra Center for Countering Digital Hate (CCDH) som estimerte at det Elon Musk-eide KI-verktøyet Grok produserte over 3 millioner fotorealistiske, seksualiserte bilder på bare 11 dager i overgangen mellom 2025 og 2026. Dette tilsvarte et snitt på rundt 190 bilder i minuttet. 

Det mest alvorlige og sjokkerende funnet var at anslagsvis 23 000 av disse bildene fremstilte barn og mindreårige. Brukere manipulerte for eksempel uskyldige skolebilder til å vise barna i mikrobikinier eller seksuelle situasjoner. 

Hendelsen utløste global harme og ble beskrevet som en maskin for overgrepsmateriale i industriell skala. Myndigheter og regulatorer i land som Frankrike, India, Australia, Storbritannia og USA reagerte kraftig. 

Må beskytte mot globale milliardkonsern 

For CARE Norge, som har frontet kravet gjennom en massiv underskriftskampanje, handler dette om den grunnleggende retten til å bestemme over egen kropp og bilder i den virkelige og digitale verden. KI-genererte seksualiserte bilder rammer både menn og kvinner, men det er kvinner og jenter som rammes mest. 

– Vi stiller oss uforstående til at samfunnet aksepterer digitale farer som vi aldri ville godtatt i den fysiske verden. Vi ville aldri tillatt fysiske produkter som gjør det enklere å begå overgrep, og holdningen kan ikke være en helt annen bare fordi overgrepene skjer digitalt, sier generalsekretær Kaj-Martin Georgsen. 

Selv om CARE Norge nå feirer et stort politisk gjennomslag, er Georgsen kritisk til styremaktenes håndtering av saken frem til nå. Han peker på at systemet svikter når man må frykte at barn og unge kan bli ofre for KI-genererte nakenbilder skapt på plattformer som Grok. 

– Det kan ikke være opp til den enkelte som utsettes for dette å måtte føre utmattende prinsippsaker i rettssystemet mot globale milliardkonsern. Ansvaret ligger hos myndighetene, og politikken må beskytte innbyggerne gjennom klare forbud. Det er vi glade for at Stortinget nå har tatt inn over seg, og at vi endelig får et forbud mot denne skadelige teknologien, understreker Georgsen. 

Folkelig engasjement ga resultater 

CARE Norge mener forbud er det eneste riktige virkemiddelet for å sikre barn og unge en trygg digital oppvekst. 

– At vi nå har et stortingsflertall i ryggen er et direkte resultat av et enormt folkelig engasjement som viser at det nytter å si ifra. Tusen takk til alle de 17 000 som har signert oppropet vårt. Nå vil vi fortsette å kjempe for at lovverket raskt trer i kraft, slik at teknologigigantene ikke lenger kan true kvinners og jenters trygghet, avslutter Georgsen. 

Nøkkelord

Kontakter

Følg pressemeldinger fra CARE

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra CARE

CARE Norge: Positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet15.10.2025 11:27:40 CEST | Pressemelding

– CARE mener det er positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet, selv om det burde vært en sterkere satsing gitt motkreftene i verden. Det langsiktige arbeidet for å redusere fattigdom burde vært prioritert enda høyere, og vi håper Stortinget vil styrke dette, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye