IT-kostnadene i Helse Midt-Norge på vei ned
5.3.2026 10:12:37 CET | Helse Midt-Norge RHF | Pressemelding
IT-kostnadene er på vei ned i Helse Midt Norge etter flere år med høyt trykk rundt anskaffelse og innføring av Helseplattformen. Det viser Helsedirektoratets ferske rapport Ressursbruk på IKT i helse- og omsorgstjenesten 2024.

I 2022 nådde Helse Midt‑Norge en topp for kostnader til IT på 7,8 prosent av de totale driftskostnadene i regionen. I 2024 var nivået nede på 6,5 prosent, noe som vitner om en normalisering av kostnadene etter en periode preget av innføring av nytt journalsystem.
- Vi ser nå resultatene av stram økonomistyring og målrettet prioritering. Kostnadsnivået begynner å ligne mer på de øvrige regionene og foreløpige tall for 2025 viser en ytterligere reduksjon, sier Bjørn Villa, direktør for teknologi og digitalisering i Helse Midt‑Norge RHF.
Sikkerhet driver noe av veksten
Rapporten viser at kostnader knyttet til driftsovervåkning, tjenestekontinuitet og sikkerhet har økt betydelig i hele landet, med 85 prosent siden 2020. Dette henger sammen med et skjerpet trusselbilde og strengere nasjonale krav til digital sikkerhet. Utviklingen gjør seg også gjeldende i Helse Midt‑Norge, som de siste årene har prioritert å styrke robusthet og beredskap i infrastrukturen.
- Digital sikkerhet er ikke et område der vi kan ta snarveier og samtidig jobber vi systematisk for å sikre at investeringene våre gir best mulig effekt ute i tjenesten, sier Villa.
Færre innleide, flere faste
IKT‑årsverk har økt i hele spesialisthelsetjenesten siden 2018, og i Helse Midt‑Norge utgjorde de 3,95 prosent av den totale arbeidsstyrken i 2024, opp fra 2,44 prosent i 2018. Bruken av innleid IT‑kompetanse på sitt laveste nivå siden 2018.
- Dette innebærer en gradvis profesjonalisering og mer stabil kompetansebygging internt, noe som vi mener vil bidra til lavere kostnader og mindre sårbarhet på sikt, sier Villa.
Digitale utviklingsprosjekter i helseregionene viser også tydelige ambisjoner: 75 prosent av prosjektene i 2024 hadde som mål å frigjøre tid for helsepersonell, to av tre prosjekter skal forbedre pasientbehandling, og en stor andel retter seg mot bedre pasientsikkerhet og styrket bruk av helsedata.
Klar retning framover
- Den positive kostnadsutviklingen skal fortsette selv om vi også fremover må investere innenfor IT området i takt med økt grad av digitalisering og modernisering, sier Villa.
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Lenker
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Ny strategi skal gi bedre og tryggere bruk av legemidler1.10.2026 13:15:49 CEST | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge har vedtatt en regional delstrategi for legemidler. Strategien skal bidra til bedre kvalitet og samhandling, og til riktigere legemiddelbruk i hele regionen.
Setter av 15 millioner til kortere ventetider1.10.2026 13:15:28 CEST | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF setter av 15 millioner kroner som skal bidra til å redusere ventetidene i Midt-Norge. Midlene skal anvendes før utgangen av 2026. På sikt skal pasienter ha fått behandling eller være i gang med behandling innen 60 dager.
Nye rehabiliteringsavtaler i Midt-Norge1.10.2026 10:59:02 CEST | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF ble 1. oktober 2026 orientert om at nye avtaler om rehabilitering er signert og gjelder fra 1. april 2027.
Kortere ventetider i Helse Midt-Norge3.9.2026 12:53:10 CEST | Pressemelding
Ventetidene i Helse Midt-Norge er ved utgangen av juli 2026 fortsatt lave, og samlet sett var ventetidene ved utgangen av juli lavere enn landsgjennomsnittet.
Rentefritak skal styrke sykehusøkonomien3.9.2026 11:59:17 CEST | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt å sette renten til null på utlån til Hemit HF og Helseplattformen AS fra 1. september 2026. Dette skal redusere sykehusenes IT-kostnader og bidra til å styrke økonomien i helseforetakene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom