Bane NOR

Presset trafikkbilde, men klar forbedring på Kongsvingerbanen

3.3.2026 10:10:47 CET | Bane NOR | Aktuelt

Del

Februar var preget av et stramt trafikkbilde som ga noe lavere stabilitet enn fjoråret. Samtidig gir Svingen-tiltaket tydelige forbedringer for Kongsvingerbanen.

Langeland bru på Hovedbanen mellom Oslo og Eidsvoll.
Langeland bru på Hovedbanen mellom Oslo og Eidsvoll. Øystein Grue Bane NOR

Punktligheten for persontog endte på 88,1 prosent i februar, som er 0,7 prosentpoeng lavere enn samme måned i 2025 (88,8 prosent).

– Februar ga solide resultater nasjonalt, men vi ser samtidig at små avvik får større konsekvenser når kapasiteten er presset, særlig rundt Oslo. Samlet ligger vi likevel foran både 2024 og 2025 så langt i år, sier Roger Wold, leder for punktlighet og analyse, Bane NOR.

Litt pusterom i vinterferien

På Østlandsområdet førte vinterferien for skolene til en bedring i rushtiden. Punktligheten i rush for Oslo-området landet på 84,8 prosent i uke 8, mot snittet på 75,4 prosent hittil i år.

Dette viser tydelig at antall passasjerer har en stor innvirkning på punktligheten spesielt for pendlertrafikken i Østlandsområdet. Dagens ruteplan legger opp til mange tog og maksimal utnyttelse av plassen. I februar ser vi hvordan dette virker inn på punktligheten.

– Vi kjører med det vi kaller stive ruter i Oslo-området, som gjør det vanskelig å tilpasse stasjonsoppholdene dynamisk til varierende passasjermengder.  I ruteplanen sier vi at stasjonsoppholdene skal ta like lang tid i rush som utenfor. Det er krevende. Når togene ligger tett, skal det bare noen sekunders ekstra opphold til på en stasjon før det forplanter seg og får konsekvenser ellers i systemet, sier Wold.

For bedre punktlighet i rushtid, kreves en kombinasjon av effektiv ruteplanlegging, raske stasjonsopphold og tiltak som øker robustheten i et svært tett trafikkbilde.

Små justeringer, store resultater 

Kongsvingerbanen, som går fra Lillestrøm til riksgrensen ved Magnor og videre til Sverige, har lenge vært en av landets minst punktlige strekninger. Forsinkelsene her forplantet seg til resten av landet.

– Kapasiteten på denne strekningen har lenge vært overbelastet, og det var nødvendig å ta grep. I desember 2025 ble derfor antallet stopp på Svingen stasjon for regiontoget som går mellom Asker og Kongsvinger (R14) redusert. Det ble beholdt to avganger i henholdsvis morgen- og ettermiddagsrushet, forteller Jan Harald Dammen, direktør for kapasitetsstyring, Bane NOR.

Resultatene har ikke latt vente på seg: Punktligheten er 6 prosentpoeng bedre enn i fjor på linjen mellom Asker og Kongsvinger (R14) og er nå 86,1 prosent, i tillegg har følgesforsinkelsene gått ned med 30 prosent. Nesten dobbelt så mange R14-tog ankom Lillestrøm på tiden sammenlignet med i fjor.

– Dette eksempelet viser hvordan vi kan balansere ut noe av det økte presset på ruteplanen, selv der vi har små marginer. Tiltaket med Svingen har gitt veldig gode resultater, sier Wold.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Roger Wold, leder punktlighet og analyse, Bane NOR
Roger Wold, leder punktlighet og analyse, Bane NOR
Marianne Henriksen Bane NOR
Last ned bilde
Langeland bru på Hovedbanen mellom Oslo og Eidsvoll.
Langeland bru på Hovedbanen mellom Oslo og Eidsvoll.
Øystein Grue Bane NOR
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Bane NOR

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Bane NOR

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye