Isen på Grønland oppfører seg snodig. Nå tror forskere de endelig vet hvorfor.
3.3.2026 09:39:23 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Funnene kan endre hvordan man beregner framtidig havnivåstigning, ifølge forskere fra Universitetet i Bergen (UiB).

Dypt inne i den grønlandske isen finnes enorme, virvlende strukturer som på engelsk blir omtalt som "plumes". I over ti år har en rekke forskningsmiljøer undret seg over disse. Nå mener UiB-forskere at de har løst mysteriet ved å bruke samme matematikk som benyttes når man beregner hvordan kontinenter driver fra hverandre.
– Vilt og fascinerende
En ny forskningsartikkel viser at de gåtefulle strukturene muligens er en form for søylestrømmer, og at disse oppstår på grunn av en prosess som heter termisk konveksjon. Denne prosessen er en langsom, oppadgående og nedadgående bevegelse inne i isen drevet av temperaturforskjeller i dybden av isen.
Termisk konveksjon er ofte forbundet med jordens glovarme og bevegelige mantel som ligger rett under jordskorpen.
– Vi tenker ofte på is som et fast materiale. Kaldt og stivt. Så det at vi oppdaget at deler av Grønlandsisen gjennomgår termisk konveksjon, nesten som en gryte med kokende pasta, er temmelig vilt og fascinerende, sier Andreas Born, professor ved Bjerknessenteret for klimaforskning og Institutt for geovitenskap ved UiB.
Han har forsket på ismasser på den nordlige halvkule i over 15 år og er medforfatter av den nye forskningsartikkelen.
Et underfundig naturfenomen skjult under kilometer med is
– Det at termisk konveksjon kan skje inne i et isdekke går litt imot det man skulle tro. Men ettersom is er minst en million ganger mykere enn jordens mantel, gir fysikken faktisk mening. Det skjuler seg et fascinerende naturfenomen dypt inne i isen, sier breforsker og førsteforfatter Robert Law.
Artikkelen ble nylig akseptert i tidsskriftet The Cryosphere. Redaktørene valgte å framheve den som "highlight paper" på grunn av dens vitenskapelige betydning.
– Oppdagelsen vår kan være viktig for å øke nøyaktigheten i modeller som brukes for å beregne framtidig havnivåstigning, sier Born.
Betyr ikke nødvendigvis at isen vil smelte raskere
Selv om den dype isen kan være opptil ti ganger mykere enn tidligere antatt, betyr ikke det at isen nødvendigvis vil smelte raskere.
– Bedre forståelse av isfysikk er essensielt for at vi skal kunne estimere framtidige endringer på en mer nøyaktig måte, sier Law.
– Men mykere is i seg selv innebærer ikke nødvendigvis at smeltingen går fortere eller at havnivået vil stige raskere. Vi trenger flere studier for å kunne si noe om den isolerte effekten av myk is.
Grønland er ofte i nyhetsbildet. Geopolitikk, gruvedrift og konsekvensene av klimaendringene er blant temaene som stadig dukker opp. Law understreker at funnene deres ikke varsler noen katastrofe verken på Grønland eller andre steder, men de viser hvor kompleks og dynamisk Grønland er.
– Grønland og naturen der er helt unik. Innlandsisen er over tusen år gammel, og det er den eneste innlandsisen på jorden som har en permanent bosetning i randsonene, sier han.
– Jo mer vi lærer om de skjulte prosessene inni isen, desto bedre forberedt blir vi på endringene som kystområdene i verden går i møte.
Referanse:
Law, R., Born, A., Voigt, P., MacGregor, J. A., & Guimond, C. M. (2025). Exploring the conditions conducive to convection within the Greenland Ice Sheet. The Cryosphere. DOI: https://doi.org/10.5194/tc-20-1071-2026
Nøkkelord
Kontakter
Andreas BornProfessorBjerknessenteret for klimaforskning og Institutt for geovitenskap ved UiB
Andreas.Born@uib.noRobert LawETH Zurich
Tidligere postdoktor ved Institutt for geovitenskap, UiB
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Får Holbergprisen for forskning på hekser, makt og menneskesinn.17.3.2026 09:20:00 CET | Pressemelding
(Bergen, 17. mars 2026) Det ble i dag kunngjort at Holbergprisen 2026 tildeles Lyndal Roper for hennes banebrytende historieforskning.
Holbergprisen og Nils Klim-prisen 2026 kunngjøres 17. mars16.3.2026 10:30:08 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag den 17. mars kunngjøres mottagerne av Holbergprisen og Nils Klim-prisen 2026 i Universitetsaulaen i Bergen.
Vil gjøre et av livets viktigste valg litt lettere12.3.2026 14:37:43 CET | Presseinvitasjon
Universitetet i Bergen inviterer for første gang ungdom som skal velge utdanning til et eget show i Grieghallen. Showet er et krasjkurs i livet som student i Bergen, valg av studie, balanse i livet, eksamen og karriere – alt for å gjøre de bedre rustet til å gjøre et godt valg av utdanning.
Eksperter fra UiB: Krigen i Midtøsten11.3.2026 09:41:34 CET | Pressemelding
Universitetet i Bergen har flere eksperter som kan kommentere USA og Israels angrep på Iran og eskaleringen av konflikten i Midtøsten.
Ny doktorgrad fra deres område: Bruddbehandling i primærhelsetjenesten6.3.2026 15:20:37 CET | Pressemelding
Stein Vabo disputerer 20.3.2026 for ph.d.-graden ved Universitetet i Bergen med avhandlingen "Fracture management in primary health care – Epidemiology, outcomes, and cost".
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom