Økning i norske patentsøknader
25.2.2026 06:59:00 CET | Patentstyret | Pressemelding
Patentstyret opplevde kraftig vekst i patentsøknader fra norske søkere i 2025. Dette skyldes mest sannsynlig søknader skrevet ved hjelp av KI-verktøy.

Patentstyret mottok 1068 søknader fra norsk næringsliv, som er en økning på omtrent 46% fra 2024. Dette er det høyeste antallet patentsøknader fra norske søkere siden 2018.
Totalt mottok Patentstyret 7253 patentsøknader fra både nasjonale og internasjonale søkere i 2025. Dette er omtrent det samme antallet søknader som i 2024. Disse behandles eller valideres av Patentstyret.
Mistenker flere søknader er skrevet med KI-verktøy
Majoriteten av økningen fra norske søkere kom mot slutten av året, og skyldes i hovedsak søknader fra privatpersoner og uerfarne søkere. De fleste mistenkte KI-søknadene kom også inn i denne perioden. Et fåtall av disse søknadene kom via fullmektigbyråer, noe som ellers er vanlig for patentsøknader.
Dette går imot den nedadgående trenden fra de siste årene.
– Det er positivt med en økning etter flere år med nedgang. Vi ser at dette har en sammenheng med at vi for første gang mottar en stor mengde søknader skrevet ved hjelp av KI-verktøy, sier markedsdirektør Elisabet Mæland Fosse i Patentstyret.
Denne endringen kan innebære en rekke utfordringer, men kan også by på fordeler for oppfinnere.
– Vi har nettopp startet saksbehandlingen av de første søknadene skrevet ved hjelp av KI-verktøy. Teknologene våre opplever at mange av disse søknadene er ufullstendige eller har en rekke mangler.
For å få meddelt et patent må et eller flere mennesker stå oppført som oppfinner. Et KI-verktøy kan ikke stå oppført som oppfinner.
– Samtidig kan hjelp fra KI-verktøy i søknadsutformingen være starten på en enklere og mer tilgjengelig vei til patenter for privatpersoner og små eller nystartede bedrifter, sier Mæland Fosse.
Olje og gass topper fortsatt
Patentstyret har mottatt flest patentsøknader innen teknikkområdet olje og gass fra nasjonale og internasjonale søkere. Dette teknikkområdet har hatt en stabil og høy inngang over lang tid, og utgjør hele 11% av det totale antallet. Deretter følger legemidler med 8% og måleteknikk med 6%.
Patentstyret ser et hopp i norske søknader innen teknikkområdene datamaskinteknikk og IT-metoder for administrasjon.
Stabilt antall patentsøknader per million innbyggere
Tall fra Verdensorganisasjonen for immaterialrett (WIPO) viser at norske søkere leverte 278 patentsøknader per million innbyggere til forskjellige patentmyndigheter i 2024.
Tallet har vært relativt stabilt de siste 20 årene, men er lavere enn i nabolandene våre. Finland leverte 740 patentsøknader per million innbyggere, Sverige 642 og Danmark 591.
Nøkkelord
Kontakter
Vilde Brandtzæg ClausenPressekontaktMarked og kommunikasjon
Tel:92823898vbc@patentstyret.noKaspar FuglesangPressekontaktMarked og kommunikasjon
Tel:95253798kfu@patentstyret.noElisabet Mæland FosseAvdelingsdirektørMarked og kommunikasjon
Tel:90881173emf@patentstyret.noBilder

Om oss
Patentstyret fremmer innovasjon og verdiskaping i næringsliv og samfunn, både i rollen som nasjonal immaterialrettsmyndighet og som veileder og kunnskapsleverandør.
Følg pressemeldinger fra Patentstyret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Patentstyret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Patentstyret
Hunden fikk ikke puste skikkelig – nå har Anne fått patent på ny løsning17.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Som mange hundeeiere opplevde Anne Sørensen fra Troms hundeseler som gnagde, satt dårlig eller gjorde det vanskelig for hunden å puste. For å løse problemene utviklet hun en ny sele, og har nå fått to patenter.
Fra garasje til operasjonssal: nytt patent kan endre hjertekirurgi8.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Viking Arm er kjent for de håndholdte jekkene sine. Nå har datterselskapet overført idéen til helsesektoren, og fått patent på et produkt som skal gjøre hjerteoperasjoner tryggere og mer effektive.
Norge på 20. plass i global innovasjonsindeks17.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Etter fjorårets nedtur klatrer Norge igjen på anerkjente Global Innovation Index. Vi må likevel se oss slått av våre nordiske naboer.
Nå innføres Ⓓ for enerett til design12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fra før har vi © for opphavsrett og ® for registrert varemerke. Nå kommer symbolet Ⓓ for registrert design.
Stig har fått patent: – Trestolpene så ut som sveitserost30.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Gründeren fra Kongsvinger fikk nylig patent på en oppfinnelse som skal forebygge strømbrudd og spare samfunnet for store verdier.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom