Store forskjeller i sikkerhetsnivå hos datasentre
23.2.2026 13:56:41 CET | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
En ny tilsynsrapport viser store forskjeller innen digital sikkerhet hos datasentre i Norge. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) ber flere av dem iverksette tiltak for å bedre sikkerheten.

Flere av de 17 datasentrene, som selv har vurdert sin egen digitale sikkerhet, skårer jevnt over høyt innen sikkerhetskultur, IKT- og verdikartlegging.
Når det gjelder regelmessige sikkerhetsoppdateringer av servere og klienter, og overvåkning og rapportering av uønskede hendelser, er resultatet derimot langt dårligere.
– Flere datasenteroperatører bør iverksette tiltak for å heve sikkerheten på disse områdene. Vi forutsetter at den enkelte datasenteroperatør gjennomgår sin rapport og gjør disse vurderingene knyttet til egen virksomhet, sier seksjonssjef for tilsyn og beredskap i Nkom, Sander Norrøne Ask.
Må følge Ekomloven
Datasentrene i undersøkelsen er valgt ut basert på størrelse, geografisk plassering og datasentertype. Ekomloven, som trådte i kraft i fjor, pålegger alle operatørene å oppfylle datasenterforskriften for å ivareta den digitale sikkerheten.
Ettersom regelverket er nytt, er det stort behov for veiledning av de som skal tilpasse seg den, mener Nkom.
– Datasenter er en viktig del av den digitale infrastrukturen i landet vårt, og det er viktig at de følger kravene til digital sikkerhet. Vi anbefaler at alle datasenteroperatører, også de som ikke var underlagt tilsynet, å gjennomføre NSMs cybersjekk. Så skal vi i Nkom sørge for å gi veiledning og gjennomføre tilsyn, sier Norrøne Ask.
Om tilsynsrapporten:
- Nkoms tilsynsrapport er basert på datasenteroperatørenes egen vurdering av den digitale sikkerheten.
- De utvalgte datasentrene er plukket ut for å representere bredden av datasentre, med tanke på hyperscale (store, dedikerte datasenter), colocation (samlokaliseringsdatasenter) og edge (mindre installasjoner), samt geografisk beliggenhet.
- Operatørene har benyttet NSMs verktøy Cybersjekk for å kartlegge egen virksomhet, og gitt seg selv en poengsum fra 1 til 10 innen de ulike kategoriene som er undersøkt.
- Tilsynsrapporten skal sjekke modenheten i bransjen med fokus på IKT-sikkerhet, være veileder for bransjen og legge grunnlaget for fremtidige tilsyn.
- De 17 datasentrene som har deltatt i undersøkelsen er anonymiserte, for ikke å utlevere virksomhetenes sårbarheter og beskytte eventuelle sensitive interne forhold.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nkom styrker tilstedeværelsen i Finnmark for å overvåke GNSS-forstyrrelser21.5.2026 08:42:03 CEST | Pressemelding
I 2025 besluttet regjeringen å styrke tilstedeværelsen i Nord-Norge med et nytt Nkom-kontor. Nå følger Nkom opp med to nye målestasjoner for GNSS-målinger i Øst-Finnmark. Bakgrunnen er den vedvarende situasjonen med forstyrrelser i satellittnavigasjonssystemer (GNSS)
BankID-saken: Avgjørelse kommer etter sommeren20.5.2026 09:38:45 CEST | Pressemelding
Nkom vil bruke tiden som trengs før det konkluderes i BankID-saken.
Aldri før har nordmenn kjøpt så mye mobildata15.5.2026 10:34:31 CEST | Pressemelding
Datapakker på over 100 GB i måneden er mest populært blant nordmenn.
Stor nedgang i investeringene i mobilnett13.5.2026 12:20:55 CEST | Pressemelding
Mobilselskapenes investeringer i mobilnett og fastnett fortsetter å falle.
Vurderer nye krav til reservestrøm i mobilnettet: – Risikobildet har endret seg8.5.2026 12:59:43 CEST | Pressemelding
Mer ekstremvær, økt digital avhengighet og en skjerpet sikkerhetssituasjon gjør at Nasjonal kommunikasjonsmyndighet nå vurderer økte krav til reservestrøm i norske mobilnett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom