Stortinget vil ha ny finansieringsmodell for sykehus: – Viktig gjennomslag
12.2.2026 17:27:04 CET | Legeforeningen | Pressemelding
Stortinget har i dag vedtatt at regjeringen skal fremme forslag om en ny helhetlig finansieringsmodell for sykehus, som sikrer at investeringer ikke skal gå på bekostning av drift. Vedtaket er et viktig gjennomslag for noe Legeforeningen har jobbet for lenge.
– Dette er et etterlengtet grep for å redusere kuttpresset og sikre mer forutsigbare rammer for pasienttilbudet. Det er viktig å sikre sykehusenes evne til å planlegge, bygge og investere uten at det går utover pasientbehandling og ansattes arbeidsvilkår, sier Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen.

Dagens stortingsvedtak kommer etter at helse- og omsorgskomiteen behandlet saken i forrige uke. Flertallet i komiteen, som støttet Frps opprinnelige forslag, viste eksplisitt til Legeforeningens høringsinnspill. De pekte blant annet på at gjeldsbelastningen og rentekostnadene kan få en «snøballeffekt» som gjør det stadig vanskeligere å opprettholde tilfredsstillende drift, og at dette kan gå utover pasienttilbudet.
Finansiering over statsbudsjettet
For dagens stortingsbehandling fikk Ap med seg Høyre, SV og Rødt om et nytt forslag som innebærer mye av det samme som Frp foreslo: «Stortinget ber regjeringen legge frem forslag til en ny helthetlig finansieringsmodell for sykehus som sikrer at sykehusinvesteringer ikke skal gå på bekostning av driften av sykehusene. Stortinget ber om at minst et av alternativene som legges frem innebærer å skille drift og investeringer, at nye sykehusbygg skal besluttes av Stortinget og helt eller delvis finansieres over statsbudsjettet.»
– Dette er en viktig sak vi har jobbet for i mange år. Vi er derfor glade for at Frp har løftet problemstillingen og at Stortinget ønsker en ny finansieringsmodell. Det er nå bred politisk enighet om at dagens modell er dysfunksjonell og at regjeringen må gjøre endringer, sier Ståle Clementsen, leder i Overlegeforeningen.
Sykehusbudsjettene må også prioriteres høyere
Legeforeningen har vært klar på at det må skilles tydeligere mellom to ulike behov:
-
Daglig drift og pasientbehandling, som må ha stabile og forutsigbare rammer.
-
Store investeringer som sykehusbygg, som ikke kan bæres av stadig strammere driftsbudsjetter.
Rime understreker at å skille drift og investeringer ikke nødvendigvis krever en stor omlegging av helseforetaksmodellen. Dette kan gjennomføres innenfor dagens system.
– Skal dette bli en reell forbedring, må det gjøres rettferdig for sykehus som allerede har tatt store investeringsløft. I første omgang er det helt avgjørende at vi får gjort noe med den krevende gjeldssituasjonen. En ny finansieringsmodell er et viktig steg mot mer forutsigbarhet, men løser ikke alt. Stortinget må også følge opp med å prioritere sykehusbudsjettene høyere, avslutter Anne-Karin Rime.
Kontakter
Knut E. BraatenKommunikasjonsdirektørKommunikasjonsavdelingen
Tel:98 04 79 51knut.braaten@legeforeningen.noNorges største medisinske fellesskap
Legeforeningen er Norges største medisinske fellesskap. Over 40 000 medisinstudenter og leger er medlem hos oss. Vi organiserer 94 prosent av alle leger i Norge og er landets eneste komplette profesjonsforening. Siden 1886 har Legeforeningen kjempet for deg og faget du brenner for. Det gir en bedre helsetjeneste. Vi er foreningen for alle leger, hele livet.
Følg pressemeldinger fra Legeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Legeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Legeforeningen
Barnehelseprisen 2026 går til foreldreinitiativet «Smarttelefonfri barndom»28.1.2026 16:40:08 CET | Pressemelding
Barnehelseprisen 2026 tildeles foreldreinitiativet «Smarttelefonfri barndom». Tildelingen anerkjenner deres bidrag til å beskytte barn mot skyggesiden av den digitale hverdagen.
Helsetalen 2026: – Reell involvering gir god pasientbehandling13.1.2026 16:33:38 CET | Pressemelding
Helseminister Jan Christian Vestre la frem tre store mål i årets helsetale. – Høye ambisjoner krever betydelige ressurser, sier president Anne-Karin Rime, som etterlyser hvordan dette skal følges opp i en helsetjeneste der det allerede er sterkt press på ressursene.
Seier over staten i Helfo-saken23.12.2025 20:13:36 CET | Pressemelding
Oslo tingrett gir fastlege Halvard Martin Aag medhold i saken om gyldigheten av tilbakebetalingsvedtak fra Helseklage. Legeforeningen, som har ført saken, mener dommen er en viktig anerkjennelse av både Aags faglige vurderinger og fastlegers medisinske skjønn.
– Overraskende at staten anker KBU-dommen5.12.2025 13:36:48 CET | Pressemelding
Staten har i dag varslet at de anker dommen om dansk klinisk basisutdannelse (KBU), der Oslo tingrett slo fast at staten har brutt EØS-retten. – At statens egne advokater velger å anke en så tydelig dom, er overraskende, sier Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen.
Full seier over staten i KBU-saken5.11.2025 16:15:31 CET | Pressemelding
Oslo tingrett har gitt Malene Laursen Schack og Asbjørn Sune Schack fullt medhold i saken om dansk KBU (klinisk basisuddannelse). Konklusjonen er at staten har brutt med EØS- retten. Legeforeningen har stått bak søksmålet og vært partshjelper i saken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom