– Gledelig lønnsvekst i kommunesektoren
13.2.2026 10:11:02 CET | KS | Pressemelding
– Vi gleder oss over at ansatte i kommuner og fylkeskommuner fikk god lønnsvekst i fjor, sier arbeidslivsdirektør i KS, Tor Arne Gangsø. Årslønnsveksten samlet for sektoren ble 4,6 prosent, mens prisveksten var 3,1 prosent.

Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjørene (TBU) la fredag fram sin foreløpige rapport, som beregner lønnsutviklingen de store forhandlingsområdene.
– Lønnsveksten i de store forhandlingsområdene er relativt lik når vi ser det over tid. At det er variasjoner i enkeltår, viser at frontfagsmodellen fungerer slik den skal, som en norm over tid, sier Gangsø, og understreker:
– Vi lever i en urolig tid. Som samfunn må vi forberede oss på å håndtere trusler, alvorlige kriser og krig. Et slikt urolig bakteppe gjør det ekstra viktig å finne samlede og ansvarlige løsninger i tariffoppgjøret. Vi trenger forutsigbarhet, samhold og ansvarlighet. Derfor blir det særdeles viktig å følge frontfagsmodellen i årets oppgjør.
Frontfaget, som i fjor var NHO og LO sentralt, anslo lønnsveksten for 2025 til 4,4 prosent. Fasiten i KS-området ble med andre ord 0,2 prosentpoeng over anslaget.
Årslønnsveksten i NHO-området samlet ble 5,1 prosent. I staten og helseforetakene var årslønnsveksten henholdsvis 4,8 prosent og 4,3 prosent.
TBU-tallene underbygger at KS over tid treffer godt på frontfagsrammen.
– Dagens TBU-tall viser at ansatte i kommunesektoren fikk et godt lønnsoppgjør i fjor, og at vi også over tid henger godt med i den generelle lønnsutviklingen. Det er både viktig, riktig og gledelig. Vi skal være konkurransedyktige, sier Gangsø.
Samtidig minner han om at kommuneøkonomien fortsatt er stram:
– Jeg ser ikke for meg at kommunesektoren har råd til et oppgjør i år der vi går ut over frontagsrammen, sier Gangsø.
Kontakter
Jon Even AndersenSenior kommunikasjonsrådgiver - KS
Tel:41660546jon.even.andersen@ks.noLenker
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
KS inviterer til konferansen eKommune 2026 om digitalisering og innovasjon på The Hub i Oslo 16. og 17. april.13.4.2026 08:12:58 CEST | Presseinvitasjon
Hvordan kan teknologi bidra til å øke omstillingstakten vår, og hvordan skal vi bygge motstandskraft mot det økte trusselbildet? Tema for årets eKommuner er: Det mulige i en umulig tid. Innsats som virker!
– Tariffoppgjøret må ta ansvar for helheten10.4.2026 12:03:06 CEST | Pressemelding
– En sterk kommunesektor er en forutsetning for trygghet, velferd og beredskap – i hverdagen og i urolige tider. Nå handler det om å finne én samlet løsning som sikrer gode tjenester for innbyggerne våre, sier KS’ arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.
KS inviterer til tariffseminar for pressen7.4.2026 08:04:36 CEST | Pressemelding
Påminnelse: KS inviterer pressen til seminar om tariffoppgjøret onsdag 8. april.
Gunn Marit Helgesen valgt til president i Kommunalkongressen31.3.2026 12:28:05 CEST | Pressemelding
Gunn Marit Helgesen er valgt til ny president for Europarådets kongress for lokale og regionale myndigheter (Kommunalkongressen). Hun tiltrer vervet for en periode på 2,5 år.
– Dypt urolig for konsekvensene24.3.2026 12:19:09 CET | Pressemelding
Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng har i dag endret mandatet for arbeidsgruppa som ser på overtid for deltidsarbeid. Gruppa skal nå basere sitt arbeid på at reglene for kompensasjon for merarbeid skal endres. KS fortsetter i arbeidsgruppa.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom