NAF: – Økte bompenger flytter ikke reisende fra bil til buss
12.2.2026 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Økte takster og flere bomstasjoner kan bli virkeligheten rundt de største byene de neste årene. – Men økte bompenger er det tiltaket færrest sier vil få dem til å bytte til kollektivtransport, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Statens vegvesen har utredet hvordan byene Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger kan nå målet om nullvekst i biltrafikken. Økte bompenger, flere bomstasjoner og høyere betaling for elbiler er noen av tiltakene som pekes på. Også kilometerbaserte bompenger, eller bomringer rundt byer i Akershus er tatt inn som aktuelle tiltak.
– Det er kortere reisetid, flere avganger og innfartsparkeringer som flest sier vil få dem til å parkere bilen og reise kollektivt, sier Handagard.
Hun viser til den store undersøkelsen Trafikantbarometeret 2025, hvor over 3000 personer som bruker bil på hverdagsreisen har svart på hva som vil få dem til å bruke kollektivtransporten mer.
– Høyere takster og flere bomstasjoner vil ramme spesielt de som bor i områdene rundt de største byene hvor kollektivtilbudet er begrenset og flere er avhengige av bilen, påpeker Handagard.
Bompenger skal sikre inntekter til kollektivtransport
Statens vegvesen peker også på at bompenger «sikrer inntekter til nødvendige samferdselsprosjekter og kollektivtransport».
– Samtidig som bompengene skal få færre til å kjøre bil, risikerer byene fortsatt å være avhengige av høye inntekter fra bomstasjonene. Vi er bekymret for at dette er en blindsone. Når byenes avtaler skal opp til politisk behandling må politikerne ta inn over seg at disse målene ikke henger i hop, sier Handagard.
Akershus: Ja takk til pendlerparkering
I Akershus svarer hele 47 prosent i Trafikantbarometeret at de gjerne reiser mer med kollektivtransport om de kan kjøre til en parkering med hyppig kollektivtilbud. Nasjonalt er det 35 prosent som peker på dette.
– Vi mener flere innfartsparkeringer vil bidra til at folk som bor i omlandet til byene kan ha god fleksibilitet og tilgang på mobilitet i hverdagen. Da kan man bruke bilen på første og siste del av reisen, der kø og forurensning ikke er et problem, samtidig som man utnytter den ressursen bilen er, sier Handagard.
NAF vil gi sine høringsinnspill til byutredningene. Høringen er åpen til 15. mars.
Bakgrunn:
NAF Trafikantbarometer 2025. Undersøkelsen er landsrepresentativ og utført av Norstat på oppdrag fra NAF. Spørsmålet «Ville du reist mer med kollektivtransport dersom det var…» er stilt til 3098 personer som i dag bruker bil på hele eller deler av hverdagsreisen.
N=3098
|
JA |
Nei |
Vet ikke |
Ikke relevant, bruker bil i jobb/ har ikke relevant kollektivtilbud |
|
|
Prisen på enkeltbilletter på kollektiv ble lavere |
44 % |
23 % |
9 % |
24 % |
|
Reisetiden ble korter |
41 % |
26 % |
10 % |
24 % |
|
Det var flere avganger i timen |
39 % |
27 % |
11 % |
22 % |
|
Du kunne parkere bilen et sted det var godt kollektivtilbud |
35 % |
28 % |
13 % |
24 % |
|
Det fantes et fleksibelt månedskort hvor man betaler utfra hvor mange ganger man reiser |
34 % |
27 % |
14 % |
25 % |
|
Det var færre forsinkelser |
33 % |
28 % |
13 % |
27 % |
|
Det var mindre trengsel ombord |
26 % |
35 % |
14 % |
26 % |
|
Det fantes et fleksibelt månedskort med flere transporttjenester, som taxi, elsparkesykkel, elsykkel ol |
26 % |
24 % |
17 % |
23 % |
|
Det ble dårligere parkeringsmuligheter |
17 % |
44 % |
14 % |
25 % |
|
Bompengene økte |
12 % |
49 % |
14 % |
24 % |
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noOm oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Verdens største elbiltest: - Dette er reell rekkevidde i sprengkulda11.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
De fleste elbilister stopper for å lade bilen i god tid før batteriet nærmer seg tomt. – Du kan regne med å måtte lade innen du har kjørt halvparten av bilens oppgitte rekkevidde når kulda slår til, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Ny klimaavgift på drivstoff fra 20285.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Forslaget om å stanse innføringen av det nye kvotesystemet for drivstoff ble avvist av Stortinget denne uken. – Det betyr at det kommer en ny klimaavgift på bensin og diesel fra 2028. Nå må regjeringen sikre at dette ikke betyr dobbel avgift på drivstoff, sier Ingunn Handagard, Pressesjef i NAF.
Forvarming redder hurtigladingen i vinterkulda4.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det ble satt ny laderekord uavhengig av årstid i NAF og Motors elbiltest, El Prix. Rekorden ble 12 minutter. – Det er raskt, men bilen som imponerte mest var ferdigladet 9 minutter raskere enn det den er oppgitt til å gjøre, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Verdens største elbiltest: – Rekordavvik i sprengkulda28.1.2026 19:51:29 CET | Pressemelding
Av 24 elbiler var det ni som mistet 40 prosent rekkevidde eller mer i El Prix, NAF og Motors store elbiltest. – Vi har aldri før hatt større avvik fra den offisielle rekkevidden, og aldri har avvikene vært så store på så mange biler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbiltest: Elbilene kjører 200 kilometer lenger enn i 202027.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
På seks år har rekkevidden til bilene i NAF og Motors store elbiltester økt kraftig. – I snitt kan bilene i årets test kjøre 550 kilometer. Samtidig er det varslet bitende kulde, som kan bety at vi både får rekkevidderekord, og rekordhøyt tap i rekkevidde hos andre, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom