Geoteknisk fagrapport om utløsende årsak til skredet ved Nesvatnet
11.2.2026 13:15:00 CET | Bane NOR | Pressemelding
På oppdrag fra Bane NOR har Dr.techn. Olav Olsen AS vurdert den geoteknisk utløsende årsaken til skredet ved Nesvatnet i august 2025. Vurderingen blir en del av vår pågående interne undersøkelse, som inkluderer de bakenforliggende årsakene til hendelsen. Vi ønsker å være åpne om vurderingen i den uavhengige fagrapporten, og dele den med særlig fagmiljøet og bransjen.

30. august 2025 gikk det et skred ved Nesvatnet i Levanger kommune. Både jernbanesporet, E6 og lokalveien raste ut. En ansatt hos vår leverandør omkom i skredet.
I forbindelse med bygging av et nytt kryssingsspor pågikk det arbeid med å stabilisere grunnen da skredet inntraff. Grunnforsterkningen ble utført med kalksementstabilisering.
– Vi er opptatt av å komme til bunns i hva som skjedde da skredet gikk, og hva vi kan lære av hendelsen. Vi i Bane NOR ønsker å være åpne om en svært alvorlig hendelse, som medførte tap av en god kollega. Funnene kan ha betydning for fagmiljøet og bransjen, og det er viktig å dele kunnskap og forbedringspunkter for å unngå tilsvarende hendelser i fremtiden, sier Gunhild Hernes Synnestvedt, konserndirektør for etterlevelse og sikkerhet i Bane NOR.
Den geoteknisk utløsende årsaken til skredet
Dr.techn. Olav Olsen AS har på oppdrag fra Bane NOR utarbeidet en faktarapport og en rapport om den geoteknisk utløsende årsaken til skredet ved Nesvatnet.
Deres vurdering er at grunnforsterkningen med kalksementpeler svekket grunnen midlertidig under installasjonen av selve pelene.
– Våre funn peker mot at grunnforstekningsarbeidene som pågikk på rastidspunktet har trykksatt et permeabelt lag i grunnen, noe som har gjort at omfanget av denne midlertidige svekkelsen har blitt betydelig større enn det var planlagt for. Grunnen ble da svekket i stor nok grad til at dette utløste et skred. Kvikkleireforekomsten i grunnen gjorde at skredet fikk et omfang langt større enn det begrensede området hvor arbeidene foregikk, sier Stian Baardsgaard Hanssen, seniorrådgiver geoteknikk ved Dr.techn. Olav Olsen AS.
De bakenforliggende årsakene blir etterforsket og undersøkt
Fagrapportene fra Dr. techn. Olav Olsen AS er en del av Bane NORs interne undersøkelse av hendelsen.
I den interne undersøkelsen ser vi videre på bakenforliggende faktorer. Politiet etterforsker hendelsen og Arbeidstilsynet har også åpnet tilsyn.
Det er viktig for Bane NOR å få en fullstendig forståelse av alle forhold rundt skredet. Vi etablerer også en uavhengig faggruppe med relevant geoteknisk kompetanse for å gjøre en helhetlig vurdering, og gi faglige innspill til hvordan funnene best kan følges opp.
– Hendelsen ved Nesvatnet preger oss fortsatt, både som organisasjon og som mennesker, sier Gunhild Hernes Synnestvedt.
Nøkkelord
Kontakter
Bane NORPressevakt
Tel:91656565presse@banenor.noBilder

Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Jørgen Langhelle Pedersen blir konserndirektør for Mennesker og organisasjon i Bane NOR21.8.2026 10:35:38 CEST | Pressemelding
Bane NOR skal levere en sikker og tilgjengelig jernbane som folk kan stole på. For å lykkes med det, er kompetente medarbeidere, godt lederskap og en organisasjon som evner å utvikle seg helt avgjørende.
Punktlighet på jernbanen20.8.2026 09:46:27 CEST | Pressemelding
Bane NOR inviterer journalister til punktlighetsseminar med dypdykk i årets tall og nødvendige tiltak i Oslo-området.
Nødvendige oppgraderinger ga utslag på punktligheten3.8.2026 14:27:47 CEST | Pressemelding
Punktligheten på jernbanen gikk noe ned i juli, delvis på grunn av varmen og delvis på grunn av omfattende, planlagt vedlikeholdsarbeid samtidig som et relativt solid togtilbud ble opprettholdt. Punktligheten ble totalt 83,1 prosent. Hittil i år er punktligheten for hele landet 87,5 prosent.
Punktligheten i juni som tidligere år3.7.2026 15:05:51 CEST | Pressemelding
Punktligheten for persontog endte i juni på 87,6 prosent, nøyaktig samme resultat som juni de to foregående årene.
Moderat oppgang i jernbanens fornyelsesbehov26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En fersk rapport fra Bane NOR viser at fornyelsesbehovet på jernbanen ikke har gått ned, men har holdt seg nokså stabilt de siste tre årene. Rapporten peker på flere områder som har et høyt behov for fornyelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom