Derfor mistet nesten 4000 strømmen i Bodø
11.2.2026 10:29:48 CET | Arva | Pressemelding
En feil i Vestbyen trafostasjon førte til et større strømbrudd i Bodø tirsdag kveld. Stasjonen er under ombygging og driftes med mindre fleksibilitet enn normalt. Dermed fikk en mindre feil større konsekvenser enn den ellers ville fått.

Trafostasjonen i Vestbyen er for tida under ei større ombygging for å øke kapasiteten og sikre at Arva kan håndtere videre utvikling i området.
Mindre robust under ombygging
Under slike ombygginger har nettselskapet litt mindre robusthet enn normalt.
– Kalde vinterdager med høyt strømforbruk svekker fleksibiliteten i strømnettet ytterligere. En feil i strømnettet fikk derfor større konsekvenser enn den vanligvis ville hatt, sier beredskapsleder Tarjei Langvand Solvang.
Arva bytter ut store deler av stasjonen, samtidig som nettselskapet forsyner eksisterende kunder. En ny stasjon vil gi økt forsyningssikkerhet i området, men effekten av dette oppnås først når anlegget er ferdigstilt.
Hele stasjonen koblet ut og dermed mistet mange kunder strømmen samtidig.
Rykket ut raskt
Mannskap var raskt på stedet og fikk identifisert og rettet feilen.
– Vi beklager ulempene strømbruddet medførte for kundene våre. Vi gjør alt vi kan for å redusere risikoen for lignende hendelser i resten av byggeperioden. Samtidig må vi være åpne om at vi har litt mindre robusthet enn normalt mens arbeidene pågår, sier Solvang.
Ombygginga av trafostasjonen skal være ferdig våren 2027, men vil kun ha redusert forsyningssikkerhet i kortere perioder.
Nøkkelord
Kontakter
Stina SønvisenKommunikasjonsansvarligArva
Tel:90 02 60 28stina.sonvisen@arva.noBilder

Om Arva
Arva skal inspirere til effektiv energibruk og sikre stabil strømforsyning i dag og for morgendagen. Vi er landsdelens største nettselskap med mer enn en fjerdedel av Nord-Norges befolkning som våre kunder. Sammen skal vi realisere ei felles elektrisk fremtid.
Følg pressemeldinger fra Arva
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arva på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arva
Arva: Stans i tildeling av nettkapasitet viser kritisk behov for handling i nord22.4.2026 16:25:33 CEST | Pressemelding
Statnetts stopp i tildeling av nettkapasitet nord for Svartisen setter store deler av utviklinga i Nord‑Norge på vent. Tiltaket er forståelig av hensyn til forsyningssikkerheten, men viser at Nord-Norge nord for Saltfjellet må prioriteres langt tydeligere, mener Arva.
Arva blir hovedsponsor for Nord-Norges største barnefotballcup21.4.2026 09:11:42 CEST | Pressemelding
Bardufoss cup er blant tiltakene som stikker av med den største tildelinga fra Arvas sponsorpott på rundt 400.000 kroner for 2026. Arva går inn med 75.000 kroner og blir hovedsponsor for cupen.
Arva bemanner opp foran stormvarsel22.3.2026 19:01:14 CET | Pressemelding
Det blåser opp til uvær. Arva bemanner opp med tilgjengelige montører i natt, strategisk plassert langs kysten sør i Nordland, der stormkastene ventes å treffe hardest.
Livsfarlig snødumping under kraftlinjer23.1.2026 14:33:35 CET | Pressemelding
Her ser vi en høy snøhaug rett under ei av Arvas høyspentlinjer. Det gir altfor kort avstand til bakken, og kan i verste fall føre til dødsulykke dersom noen kommer borti ledningene.
Har rettet mange strømbrudd, men noen må vente enda litt28.12.2025 17:05:42 CET | Pressemelding
Etter gårdagens kraftige uvær jobber Arva fortsatt med omfattende feilretting i strømnettet. Alt tilgjengelig mannskap er ute i felt, men noen kunder må belage seg på å være uten strøm enda ei stund.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom