Vintertørke langs kysten fra Sørlandet til Nordland
11.2.2026 08:53:57 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Flere områder i Sør-Norge opplever nå svært lave vannivåer, frost i bakken og is i elver etter en uvanlig tørr og kald januar og første del av februar. NVE ber beredskapsaktører følge med på vannforsyningen og mulige væromslag utover vinteren og de kommende ukene.

Svært lite nedbør og rekordlite snø
Den siste tiden har det vært uvanlig lite nedbør langs kysten fra Agder til Nordland.
– Dette har ført til skogbrannfare, svært lav grunnvannstand og mindre vann enn normalt i bekker, elver og innsjøer. Samtidig er snømengden i fjellet rekordlav for årstiden mange steder, sier Hervé Colleuille, hydrogeolog og spesialrådgiver i NVE.
Dyp tele og isproblemer
En lang periode med kulde i januar og februar, kombinert med lite snø, har gitt svært dyp tele i bakken og mye is i elver og bekker i store deler av Norge. Dette kan føre til frosne vannrør og større utfordringer i enkelte vassdrag, blant annet isgang og lokale oppstuvinger. Les mer om vintertørke og isproblemer i vassdrag her.
Faren for ytterligere tørke og vannknapphet øker
Hvis det tørre været fortsetter, vil grunnvannstanden synke ytterligere. Det kan gi lavere vannivå enn normalt utover vinteren i innsjøer, elver og bekker.
– Vannmangel kan ramme mange forbrukere og funksjoner. NVE oppfordrer derfor eiere av vannverk og brønner, særlig de med grunne brønner og små vannmagasiner, til å følge situasjonen nøye og forberede seg på å gjøre tiltak. Blant annet nærmer flere settefiskanlegg seg laveste tillatte vannstand, sier Silje Aakre Solheim, seksjonssjef i NVE.
NVE forventer at selskapene følger med på situasjonen i egen vannkilde og tar nødvendige grep for å redusere vannuttaket, slik at anlegget driftes i tråd med tillatelsene NVE har gitt.
– Konsesjonær er selv ansvarlig for å tilpasse produksjonen av settefisk til tilgjengelig vannressurs og innenfor kravene som er satt i konsesjonen. Dette gjelder også i tørre perioder, sier Aakre Solheim.
Les mer om Vannmangel og vintertørke - NVE og Utfordrende vannsituasjon for settefiskanlegg i deler av Norge - NVE
Fortsatt god fyllingsgrad i vannmagasin som brukes til kraftproduksjon – ikke bekymret for kraftmangel
I de store vannmagasinene som brukes til kraftproduksjon er fyllingsgraden god. En lang kuldeperiode har bidratt til høy kraftproduksjon og lavere nivå i norske vannmagasiner, men dette er som forventet for årstiden. Selv om det er rekordlite snø i fjellet i sørlige Norge er NVE ikke bekymret for at det skal bli knapphet på kraft denne vinteren. Les mer om kraftsituasjonen for vinteren her.
Risiko for ispropper og lokale oversvømmelser når det blir mildere vær
Når været snur og temperaturen stiger kan rask snøsmelting og regn skape nye utfordringer. Isganger og ispropper kan føre til lokale oversvømmelser i enkelte vassdrag. Kommuner og beredskapsaktører bør derfor være oppmerksomme på risikoen ved raske temperaturendringer.
Forventer at det tørre været fortsetter
Årsaken til tørken er den nedbørfattige starten av året. I vestlige deler av Sør-Norge har det siden nyttår vært mindre nedbør enn normalt. Ifølge Meteorologisk institutt (MET) falt det 50 % mindre nedbør enn normalt i januar, og prognosene den neste tiden viser at det tørre været fortsetter.
– Det meste tyder på at det fortsatt blir tørre forhold fremover for store deler av Norge. Det ventes lite nedbør og relativt kaldt vær. I ytterste fall vil ikke situasjonen bedre seg før i slutten av februar, sier statsmeteorolog Håkon Mjelstad hos Meteorologisk institutt.
Siste alvorlige vintertørke i Sør-Norge var i 2010, men lignende problemer med is og vannknapphet hadde vi også i februar 2021.

Kontakter
Hervé ColleuilleSpesialrådgiver
Tel:945 21 657hec@nve.noMari Hegg GundersenSeksjonssjef
Tel:98459430mhg@nve.noSilje Aakre SolheimSeksjonssjef
saas@nve.noOm oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom