Spellemannprisen tilbake på NRK
9.2.2026 07:00:00 CET | NRK | Pressemelding
Spellemannprisen vender hjem til NRK og sendes direkte fra Den Norske Opera & Ballett søndag 22. mars. Mari Garås Monsson og Tete Lidbom leder sendingen, der samtlige priser skal deles ut.

Etter flere år hos andre aktører er det igjen NRK som skal formidle Norges største musikkpris.
– Dette blir en kveld som handler om å feire hele bredden i norsk musikk, og da finnes det ikke et mer hederlig sted å gjøre det fra enn selveste Operaen, sier Lidbom.
Programlederduoen skal sammen lose publikum gjennom en kveld som setter musikken og utøverne i sentrum.
– Vi er virkelig beæret over å få være med på å løfte alle de hardtarbeidende musikerne, låtskriverne og artistene her til lands, som vi elsker så hardt, og som stadig når nye høyder med musikken de skaper, sier Monsson.
Alle priser deles ut i sendingen
Under årets utdeling blir det en endring i formatet, da alle kategorier og prisvinnere skal inkluderes i TV-sendingen fra Operaen i Oslo.
– Spellemann og NRK har et felles mål om å feire og vise frem kvaliteten og bredden av norsk og samisk musikk. Vi er derfor veldig glade for å samarbeide med denne tradisjonsrike prisutdelingen, sier musikksjef i NRK Mats Borch Bugge.
Gleden er gjensidig:
– Vi i Spellemann synes det er fantastisk å være tilbake på NRK. Etter to år uten TV-sending føles det ekstra riktig å komme tilbake nå. Nå gleder vi oss stort til å fylle Operaen med musikkbransjen, nominerte, vinnere og ikke minst publikum som kan være med på festen – både i Operaen og på NRK. Dette føles stort og stas, og det er akkurat slik en feiring av norsk musikk skal være, sier Maria Lindtun Bringsjord, prosjektleder i Spellemann.
Nominasjoner kommer 12. februar
Torsdag 12. februar slippes nominasjonene for Spellemann 2025. Fra denne datoen er det også mulig å kjøpe billetter til utdelingen.
Spellemannprisen er Norges viktigste musikkpris som utdeles årlig til den beste norske musikken. Spellemannprisen arrangeres av Spellemann AS, som er heleid av Ifpi og Fono. Prisen ble etablert i 1973, og har siden det vært utdelt hvert år.
Praktisk informasjon
|
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder



Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Isalill Kolpus og Ánte Siri er programledere for Sámi Grand Prix 20265.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Tolv artister er klare for å imponere i den største samiske musikkonkurransen. Få oversikten her.
Slik blir påska på NRK4.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Det blir påskekrim, ny krimkomedie-podkast, baking og andre godbiter. Her får du en oversikt over hva som kommer på NRK i påska.
Jostein Olseng blir ny underholdningsredaktør i NRK26.2.2026 11:12:03 CET | Pressemelding
Olseng tar over rollen som underholdningsredaktør etter Charlo Halvorsen. Redaktørbyttet vil skje i mai.
Premiere på ny NRK-serie med Calle Hellevang-Larsen26.2.2026 06:03:00 CET | Pressemelding
Den pensjonerte PST-agenten Harrbjørn Tørr misforstår det meste. Likevel har han en oppklaringsprosent på 100 og hentes gang på gang tilbake til tjeneste for å redde Norge.
Her er startrekkefølgen i årets MGP-finale25.2.2026 10:07:53 CET | Pressemelding
Lørdag braker det løs med MGP-finale i Håkons hall på Lillehammer. Ni finalister står på startstreken og i dag er startrekkefølgen klar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom