Rapport om hjerteinfarkt behandlet i styret i Helse Midt-Norge
6.2.2026 10:33:06 CET | Helse Midt-Norge RHF | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF fikk i styremøtet 5. februar 2026 presentert gjennomgangen av kvaliteten på behandling av akutt hjerteinfarkt i Møre og Romsdal og Trøndelag. Rapporten konkluderer med behandlingen ved hjerteinfarkt av typen STEMI er god i Midt-Norge.

Høsten 2025 fikk en arbeidsgruppe med hjertespesialister i oppdrag om å gjennomgå kvaliteten på behandlingen av pasienter med akutt hjerteinfarkt. Rapporten «Behandling STEMI-hjerteinfarkt Helse Midt- Norge RHF» bygger på ferske tall fra Norsk hjerteinfarktregister.
- Det er godt å kunne fastslå at kvaliteten er god med hensyn til overlevelse og forekomst av hjertesvikt uavhengig av hvor man er bosatt og hvilken akuttbehandling som er gitt. Rapporten peker på at flere pasienter kan få effektiv behandling raskere, og det er igangsatt et arbeid for å forbedre hele behandlingskjeden, sier Jan Frich, administrerende direktør i Helse Midt-Norge.
To tilnærminger til behandling
Akutt hjerteinfarkt behandles ved å åpne det tette blodkaret i hjertet slik at hjertemuskelen får tilstrekkelig blodforsyning. En blodpropp kan fjernes ved hjelp av et kateter. Denne prosedyren kalles perkutan koronar intervensjon (PCI). Blodproppen kan også løses opp ved at det gis et legemiddel (trombolyse), noe pasienter kan få alt i ambulansen.
Alle som får trombolyse, blir sendt til PCI. Begge tilnærmingene er anbefalt med samme styrke i europeiske retningslinjer, og reisevei til sykehus med PCI-senter er avgjørende for hvilken tilnærming som velges. Et PCI-senter må ha et tilstrekkelig antall behandlinger og bemanning med høyspesialisert personell for at kvaliteten skal være god. PCI-tilbudet i regionen er derfor organisert som en døgnkontinuerlig regionsfunksjon ved St. Olavs hospital. Arbeidsgruppen har gjennomgått tall fra 2023 og 2024 og fant at det kun var 1 av 40 pasienter som ikke kunne gis trombolyse av medisinske årsaker.
Nasjonal retningslinje
Helse- og omsorgsdepartementet har høsten 2025 gitt Helsedirektoratet i oppdrag å utarbeide en faglig retningslinje for behandling av hjerteinfarkt i Norge.
- Det har vært spørsmål om flere sykehus i regionen bør ha PCI-senter. Dette er en sammensatt sak der spørsmål kvalitet, ressursbruk, kapasitet innen luftambulansetjenesten og tilgang på personell med spesialisert kompetanse. Vi har tatt til oss at det er ønske om en gjennomgang og vil gjøre en slik helhetlig vurdering av PCI-organiseringen når det foreligger en nasjonal retningslinje fra Helsedirektoratet, sier Frich.
Arbeidsgruppen fant at antall personer som innlegges med hjerteinfarkt er synkende i Møre og Romsdal og Trøndelag, som ellers i landet. Dette er i tråd med tall fra Folkehelseinstituttet som viser at forekomsten av STEMI-infarkt er synkende i hele den norske befolkningen. En viktig forklaring på dette er bedre forebyggende behandling og bedring av livsstilsfaktorer som er assosiert med risiko for å utvikle hjerte-karsykdom.
Styrets vedtak i styremøte 5.2.2026:
- Styret i Helse Midt-Norge RHF tar til etterretning at behandlingen ved hjerteinfarkt av typen STEMI er god i Midt-Norge.
- Styret ber administrerende direktør følge opp at det pågående regionale arbeidet med å redusere tid til oppstart av behandling ved STEMI-infarkt gis høy prioritet.
- Styret viser til at det pågår et arbeide med å utvikle en nasjonal faglig retningslinje for behandling av hjerteinfarkt og ber administrerende direktør legge anbefalingene i denne til grunn for en utredning og helhetlig vurdering av organiseringen av PCI-tilbudet i regionen.
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Lenker
Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Regional strategi for kunstig intelligens innen helse5.2.2026 13:39:09 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge vedtok 5. februar 2026 den første regionale delstrategien for kunstig intelligens (KI). Med dette følger de opp nasjonale føringer der regjeringen har satt mål om at 80 prosent av offentlige virksomheter skal ta i bruk KI innen 2025 og alle innen 2030.
Signerte avtale om drift av ambulansehelikoptrene9.1.2026 10:32:51 CET | Pressemelding
De fire styrene i de regionale helseforetakene vedtok i mai 2025 å tildele operatøransvaret for ambulansehelikoptrene i Norge til Norsk Luftambulanse AS (NLA). I dag ble avtalen signert.
HelsaMi oppfyller kravene til universell utforming23.12.2025 12:13:34 CET | Pressemelding
Tilsynet for universell utforming av ikt har avsluttet tilsynet med Helseplattformen AS og nettversjonen av HelsaMi. Dette er klart etter at en oppfølgingstest 23. desember 2025 viste at alle feil var rettet.
Kommunene får disponere midler til å forbedre Helseplattformen18.12.2025 12:58:21 CET | Pressemelding
Styret i Helse Midt-Norge RHF har vedtatt at kommunene, med Trondheim kommune som kontaktpunkt, kan disponere 35 millioner til å gjøre Helseplattformen mer brukervennlig og effektiv.
Nye akuttmottak i Nord-Trøndelag behandles på nytt i 202618.12.2025 11:02:03 CET | Pressemelding
Torsdag 18 desember behandlet styret i Helse Midt-Norge RHF konseptfasen for nye akuttmottak ved Helse Nord-Trøndelag HF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom