Hadeland IPR

Neste steg i byutvikling

6.2.2026 14:38:23 CET | Hadeland IPR | Pressemelding

Del

Litt over en times togtur fra Oslo, og kun 30 minutter fra Gardemoen går Gran på Hadeland inn i en ny og avgjørende fase. Neste steg i utviklingen av nytt torg og park er avklart: Fokus Rådgiving AS er engasjert som prosjektleder for gjennomføringsfasen, mens Snøhetta AS viderefører sin rolle som arkitekt og faglig kvalitetssikrer prosjektet helt frem til ferdigstillelse.

Prosjektet realiseres gjennom en gave på 70 millioner kroner fra SpareBank 1-stiftelsen Gran til kommune, og markerer et historisk og prinsipielt viktig grep innen norsk by- og stedsutvikling.

Skisse av hvordan parken i Gran sentrum kan se ut.
Skisse av hvordan parken i Gran sentrum kan se ut. Snøhetta

Pionerarbeid innen samfunnsutvikling

Dette er første gang SpareBank 1-stiftelsen går inn med en så sentral og aktiv rolle i utviklingen av et kommunesenter. Engasjementet representerer et tydelig skifte: fra tradisjonell gavefinansiering til langsiktig samfunnsutvikling, der kvalitet, lokal stedstilpasning og fellesskap står i sentrum. Og poteten – den er også litt i fokus.

Samtidig kan gaven også forstås som et signal om at lokalsamfunn i økende grad må finne nye løsninger når statlige bidrag til sentrumsutvikling uteblir. Dette er pionerarbeid, både lokalt og nasjonalt. Og det skjer på Hadeland. En times togtur fra Oslo, og kun 30 minutter fra Gardemoen.

Snøhetta og Fokus Rådgiving har hver sine tydelige roller

Snøhetta har gjennomført mulighetsstudien som ligger til grunn for prosjektet, og har definert de overordnede arkitektoniske og landskapsmessige grepene. I neste fase skal Snøhetta følge prosjektet og sikre at visjonen ivaretas hele veien.

Fokus Rådgiving AS er engasjert som prosjektleder og får ansvar for fremdrift, økonomi, koordinering og gjennomføring. Prosjektet rapporterer til en prosjektledergruppe som består av representanter fra;

Eiendomsbesittere  v/Coop Eiendom 

Gran Vel

Gran Handel og Håndverk

Gran kommune

Snøhetta 

SpareBank 1-stiftelsen Gran ( leder for prosjekledergruppa) 

Første møte 9. februar

Som et viktig startpunkt for gjennomføringsfasen inviterer SpareBank 1-stiftelsen Gran til et «bli kjent»-møte 9. februar, der Snøhetta og Fokus Rådgiving møtes formelt for første gang i denne konstellasjonen. Møtet markerer starten på det tette samarbeidet som skal sikre høy kvalitet og god styring i prosjektet.

Prosjektledergruppa skal ha sitt første møte i månedsskifte februar/mars. Der vil en overordnet plan bli lagt.

Tidsplan

Arbeidet startet opp vinteren 2025. Byggestart er planlagt etter påske 2027, med mål om ferdigstillelse av nytt torg tidlig høst 2027.

Et sentrum for fremtiden

Utviklingen av nytt torg og park skal gi Gran sentrum et levende byrom her på bygda – Nært og Naturlig, I tråd med Hadeland identitet og historie, forteller Finn Martinsen Daglig Leder i SpareBank 1-stiftelsen Gran.  

Ambisjonen er at prosjektet ikke bare skaper et vakkert sentrum, men styrke Gran som møteplass for regionen i generasjoner fremover.

Nøkkelord

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Hadeland IPR

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hadeland IPR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Hadeland IPR

To av forfatterne bak Norges kvanterapport starter kodeklubb på Fontenehuset Hadeland.16.9.2026 10:01:31 CEST | Pressemelding

Terje Kvante Nilsen, direktør for banebrytende teknologier i Kongsberg Discovery, og Vebjørn Krågebakk, som fikk NASA HUNCH til Gran på Hadeland, var i fjor med på å skrive rapporten om hvordan Norge kan bli en kvantenasjon. Fredag 18. september starter de kodeklubb for ungdom og voksne på Fontenehuset i Gran – uten krav til forkunnskaper, og uten PC den første kvelden. Kodeklubben skal supplere de eksisterende kodetilbudene for barn på Hadeland, og gi en arena til ungdom som blir for gamle for dem – og til voksne som kanskje aldri har hatt et slikt sted. Bak initiativet står Terje Kvante Nilsen, Vebjørn Krågebakk, Andrea Hvattum og Sissel Breda Rogne, i samarbeid med Fontenehuset Hadeland. Til sammen har initiativtakerne stått bak NASA HUNCH på Gran, CodeHub ved NTNU, Experis Academy og Girl Tech Fest i Gran. – I jobben min jobber jeg med teknologi som ikke finnes ennå. På Fontenehuset møter jeg mennesker som ikke har lært hva som er umulig. Det er en fantastisk kombinasjon. Vi kommer

Hva skjer på Hadeland? Nå er svaret ett klikk unna12.6.2026 11:00:09 CEST | Pressemelding

Azora på fire år gikk glipp av julegrantenningen i sentrum. Algoritmene hadde rett og slett ikke sendt arrangementet til mammaen hennes. Den opplevelsen er ikke unik. Vi ser ikke lenger det som skjer rundt oss, vi ser det algoritmen velger å vise oss. I dag lanserer Hadeland IPR – Hadelandkalenderen. Det er en felles, åpen aktivitetskalender der alle arrangementer på Hadeland samles på ett sted, uten algoritmer som bestemmer hvem som får se hva.

Skinnene ligger der. 15. juni bestemmer Stortinget om de skal tas i bruk.11.6.2026 08:56:21 CEST | Pressemelding

Rundt Oslo finnes jernbaneskinner som allerede brukes til gods og beredskap. Én av disse strekningene kalles Togring Viken Vest – en bue som binder Drammensbanen ved Hokksund og Gjøvikbanen ved Roa via Hønefoss. Roa er 55 minutter fra Oslo, Hokksund 44 minutter. Infrastrukturen er på plass. 26. mai anbefalte transport- og kommunikasjonskomiteen å ikke utrede gjenåpning av strekningen Roa–Hokksund for persontransport. Saken stemmes over i Stortinget 15. juni. Vi mener premisset for anbefalingen er feil. Roa–Hokksund er med å løse nasjonale utfordringer.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye