SINTEF har evaluert hvordan sertifisering av bærekraft påvirker vei- og baneprosjekter
6.2.2026 09:00:00 CET | Bane NOR | Pressemelding
BREEAM Infrastructure har i hovedsak bidratt til økt oppmerksomhet om bærekraft, mer systematikk og bedre dokumentasjon av allerede planlagte tiltak, mens de store bærekraftsløftene i liten grad er realisert.

SINTEF har på vegne av Nye Veier, Statens vegvesen og Bane NOR gjort en evaluering av hvordan sertifiseringen BREEAM Infrastructure har påvirket norske vei- og baneprosjekter de siste årene.
Evalueringen viser at det har bidratt til et løft for oppmerksomhet, systematikk og dokumentasjon rundt arbeidet med bærekraft i norsk anleggsbransje. Til tross for økt oppmerksomhet og kunnskap omkring bærekraft ser man i begrenset grad dette igjen i form av tiltak gjennomført i byggeprosjektene. Sertifiseringen oppfattes også av mange som ressurskrevende.
Hvilken virkning ordningen har i prosjekter, ser ut til å avhenge av en rekke faktorer, og oppfatningen av effektene ser også ut til å variere på tvers av aktører og prosjekter. Dette, samt mangel på sammenlignbare og etterprøvbare data fra gjennomføring av BREEAM Infrastructure, gjør at det er krevende å gjennomføre presise nytte-kost-analyser av sertifiseringen.
Mønsteret er det samme hos de tre byggherrene.
– For Nye Veier er det viktig å oppnå mest mulig måloppnåelse for ressursene. Evalueringen gir oss et viktig og nyttig grunnlag for å vurdere hvordan vi i fremtiden kan redusere fotavtrykket vårt mest mulig, og forbedre effektiviteten i vårt arbeid med bærekraft, sier Maarten Lohne van der Eynden, fagansvarlig bærekraft i Nye Veier.
På bakgrunn av funnene, gir SINTEF innspill til hvordan sertifiseringen kan benyttes mer strategisk og med større potensial for effekt, og anbefaler en mer aktiv bransjedialog om BREEAM Infrastructure.
– Evalueringen gir et nyttig kunnskapsgrunnlag for hele bransjen. For Bane NOR er det viktig å forstå hvilke effekter slike verktøy faktisk har i prosjektene, og hvordan de kan støtte arbeidet vårt med å utvikle mer bærekraftige jernbaneanlegg. Innsikten fra SINTEF vil være et verdifullt bidrag når vi vurderer hvordan vi best følger opp bærekraft i framtidige prosjekter, enten det skjer gjennom sertifisering eller andre målrettede tiltak, sier Bettina Sandvin, konserndirektør utbygging i Bane NOR.
Byggherrene vil bruke funnene som grunnlag for å vurdere hvilken rolle BREEAM Infrastructure skal ha i deres prosjekter fremover. De tre virksomhetene ser også frem til videre dialog med bransjen om innsikten fra evalueringen.
– Klima, miljø og bærekraft vektlegges tungt i Statens vegvesen sine prosjekter. Med denne evalueringsrapporten har vi fått tydelige innspill på hvordan vi kan og bør arbeide for å øke nytteverdien av bærekraftsarbeidet i våre utbyggingsprosjekter, sier Kjell Inge Davik, utbyggingsdirektør i Statens vegvesen.
Hva er BREEAM Infrastructure?
BREEAM Infrastructure er en internasjonal sertifiseringsordning for arbeid med bærekraft som er utviklet for anleggsprosjekter, eksempelvis bygging av vei og bane. BREEAM Infrastructure retter seg mot hvordan prosjekter planlegges, prosjekteres og gjennomføres. Ordningen vurderer både prosjektets prosesser og de løsningene som velges for det fysiske anlegget, for eksempel trasé, massehåndtering, materialvalg, natur og landskap og tilpasning til omgivelsene. Sertifikatet beskriver i hvilken grad prosjektet oppfyller et sett bærekraftkriterier gjennom planlegging og gjennomføring, og fungerer først og fremst som et styrings- og dokumentasjonsverktøy for byggherrer, rådgivere og entreprenører. Målet er å oppnå bedre resultater på viktige tema som klima, bærekraftig økonomi, miljø og menneskelige hensyn.
Nye Veier, Statens vegvesen og Bane NOR har brukt sertifiseringen i flere prosjekter de siste årene.
Nøkkelord
Kontakter
Bane NORPressevakt
Tel:91656565presse@banenor.noBilder



Dokumenter
Lenker
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Omfattende vedlikehold på Dovrebanen i juni21.5.2026 13:21:25 CEST | Pressemelding
I perioden 30. mai til og med 14. juni utfører Bane NOR omfattende fornying og vedlikehold på Dovrebanen mellom Eidsvoll og Støren. På strekningen mellom Støren og Trondheim S utføres det tilsvarende arbeid i perioden fra 30. mai til 4. juni. Det blir buss for tog på strekningen.
Jernbanen får nødvendig vedlikehold i sommer19.5.2026 11:43:13 CEST | Pressemelding
Færre reiser med toget på sommeren og da benytter Bane NOR anledningen til å gjøre nødvendig vedlikeholdsarbeid og fornyelse på jernbanen. Når jernbanen stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
Oslo S stengt for togtrafikk helgen 23.–24. mai18.5.2026 13:58:55 CEST | Aktuelt
I helgene er det normalt færre tog og mindre travelt på Oslo S enn ellers i uka. Fra lørdag morgen 23. mai til søndag morgen 24. mai, blir det helt stille. Det skyldes et omfattende arbeid med innkopling av nye omformere og omkopling av strømforsyningen til signalanleggene ved landets største jernbanestasjon.
Positive tall for jernbanen i april4.5.2026 13:25:50 CEST | Pressemelding
April var den beste punktlighetsmåneden for jernbanesektoren så langt i år, med flere gode tall som resultat av systematisk arbeid. Hele 16 dager hadde en punktlighet på 90% eller mer.
– Vedlikeholdet som er gjort nå får direkte effekt13.4.2026 11:29:28 CEST | Pressemelding
I løpet av påsken er det utført omfattende vedlikehold og fornyelse på flere av Norges mest trafikkerte og samfunnskritiske jernbanestrekninger. Arbeidet ble levert innenfor planlagt tidsramme og budsjett.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

