If helps a lot-rapport Q4: Slik støttet If kundene i den intense værsesongen
5.2.2026 07:37:02 CET | If | Pressemelding
Sampo Group fortsatte å utnytte sin unike skala og markedsposisjon for å levere solide resultater for kvartalet og hele året i 2025.

Den sterke etterspørselen etter ifs forsikringsprodukter fortsatte, samtidig som over 2,3 millioner skadesaker ble løst ved hjelp av nye digitale tjenester og personlig støtte. Denne utgaven av If Helps a lot-rapporten setter søkelys på hvordan Ifs skadeorganisasjon støttet kunder da ekstremværet Amy rammet Norge.
– Det siste kvartalet av 2025 var en påminnelse om hvor utsatte våre samfunn er for ekstreme værforhold, ettersom flere stormer rammet Norden. Hos If er vi godt forberedt gjennom erfaringer fra våre markeder, kontinuerlig læring og tett samarbeid på tvers av organisasjonen. Dette gjør det mulig for oss å handle tidlig, redusere risiko og støtte kundene våre når de trenger oss mest. Vi lever virkelig opp til vårt løfte om å hjelpe mye, og gir stabilitet til våre 4,6 millioner kunder i et stadig mer uforutsigbart miljø, sier Morten Thorsrud, konsernsjef i Sampo Group.
Høyt trykk på digitale tjenester
Gjennom hele 2025 fortsatte If å investere i digitalisering, automatisering og datadrevne innsikter for å styrke responsen samtidig som man opprettholder tillit og personlig støtte. Digital utvikling har vært et sentralt fokusområde gjennom året, med vekt på digitale løsninger som kombinerer digital effektivitet med rådgivningsstøtte.
If har også nådd målet for digitalt salg tidligere enn forventet.
If har i løpet av kvartalet ansatt en ny leder for den nordiske skadeorganisasjonen, Tiina Voipio, tidligere leder for digitalt salg og kundeopplevelse, som vil slutte seg til Ifs ledergruppe. Hun vil fokusere på å forbedre den digitale skadeopplevelsen for å støtte Ifs vekstreise fremover.
– Kundene forventer raskere hjelp og muligheten til å vende tilbake til hverdagen etter uventede hendelser. Ved å investere i digitale tjenester, bruke KI og automatisering i prosessene våre, har skadehåndteringen blitt bedre for mange kunder, ofte uten flere kontakter, sier Tiina Voipio, leder for skadeorganisasjonen i If.
Siden Ifs nye chatbot, IfGPT, ble lansert i september 2025, har mer enn 8 000 interaksjoner funnet sted. Rundt 65 prosent av brukerne er innloggede kunder når de bruker IfGPT, noe som gjør det mulig å få personlig hjelp. Den positive responsen fra kundene viser seg allerede i økende kundetilfredshet.
I 2025 har den nye If Pet Help-appen blitt lastet ned av mer enn 18 000 kunder bare i Norge og Sverige. Appen lanseres i Finland og Danmark i år.
Høy kundetilfredshet
Digitale løsninger støtter også bærekraft, for eksempel gjennom digitale fotoinspeksjoner og smarte reparasjonsmuligheter i bilskadesaker. I løpet av 2025 ble Ifs fotoinspeksjonstjeneste, som sparer kundene for en tur til verkstedet for å taksere et skadet kjøretøy, brukt mer enn 71 000 ganger.
I denne utgaven av If helps a lot-rapporten får vi et nærmere blikk på skadeorganisasjonen og menneskene som hjelper kundene med å finne løsninger og gå videre når en storm snur hverdagen på hodet.
– Sammen med kunder, partnere og samfunnet er samarbeid fortsatt veien videre. Vi går inn i året godt forberedt og posisjonert, bygger på erfaring og fortsetter å vokse ved å gjøre mer av det som hjelper kundene våre mest. Vi er svært stolte av at 9 av 10 kunder gir oss de høyeste tilfredshetspoengene, sier Morten Thorsrud.
Viktige operative tall fra 2025:
- If hjalp kunder med mer enn 2,3 millioner skadesaker i løpet av 2025, ned 5 prosent fra i fjor.
- I løpet av 2025 betalte If 5 prosent mindre enn i fjor i skadeerstatning, drevet av færre storskader og gunstige værforhold, spesielt i de første tre kvartalene.
- Det ble utbetalt rundt 135 MSEK per dag i 2025.
- If hjalp 623 000 kunder med personskade- og reisekrav i 2025.
Ytterligere informasjon:
For intervjuforespørsler til Morten Thorsrud, konsernsjef i Sampo Group, eller økonomiske detaljer om If eller Sampo Group, vennligst kontakt: Antti Järvenpää, Investor Relations Specialist og mediekontakt, Sampo Group, +358 10 516 0035, antti.jarvenpaa@sampo.fi
If helps a lot-rapport Q4
I denne utgaven av If helps a lot-rapporten tar vi en nærmere titt på vår skadeorganisasjon, og ser bak kulissene på hvordan vi støttet kunder da stormen Amy rammet Norge i oktober: If helps a lot-rapport
Det økonomiske resultatet
If er en del av den ledende nordiske forsikringsgruppen Sampo, notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. Les mer om Sampo-gruppens finansielle resultat for kvartalet og 2025: Sampo.com
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund Clementzpressesjef Norge / Head of Press Norway
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Vannskader for millioner på norske kjøkken3.2.2026 10:28:21 CET | Pressemelding
Gamle oppvaskmaskiner og morkne vannslanger skaper vannkaos og ødeleggelser i norske hjem. Hundrevis av skader kunne vært unngått gjennom bedre ettersyn og vedlikehold, ifølge forsikringsselskapet If.
Skummel isfilm overrasker sjåfører16.1.2026 07:01:06 CET | Pressemelding
Nå er det krevende kjøreforhold mange steder: Temperatursvingninger vinterstid kan gi en sjokkartet opplevelse for bilførere, ifølge forsikringsselskapet If. Det kan føre til ulykker.
Snørydding lager nabokrangler om vinteren12.1.2026 07:16:25 CET | Pressemelding
Snøfresing over på naboens tomt skaper isfronter. Nabokonflikter følger ofte årstidene, ifølge forsikringsselskapet If.
Dårlig drenering truer norske boliger10.12.2025 07:09:12 CET | Pressemelding
Hvert tredje bolighus i Norge har feil og mangler ved dreneringen eller ligger i et risikoutsatt område for skader ved værhendelser. Det viser en fysisk kartlegging av nær 4300 boliger i Norge gjort av forsikringsselskapet If og Anticimex siste år.
Flere kvinner enn menn opplever negativt stress3.12.2025 07:16:04 CET | Pressemelding
Hver fjerde kvinne i Norge rammes regelmessig av stress som påvirker livskvaliteten på en negativ måte. Det viser en nordisk helserapport fra If.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom