Vil redusere prisen på månedskort med 100 kroner
28.1.2026 15:12:57 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
I statsbudsjettet for 2026 ble det bevilget 620 millioner kroner til en midlertidig tilskuddsordning som fylkeskommunene kan søke på for å redusere prisen på månedskort. Nå er retningslinjene for ordningen klar.

– Regjeringen vil at flere skal reise kollektivt og nå skal det også bli billigere. Målet er at prisene på månedskort i gjennomsnitt skal bli cirka 100 kroner billigere for reisende over hele landet, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I dag har Samferdselsdepartementet oversendt retningslinjene for tilskuddsordningen til Jernbanedirektoratet, som skal forvalte ordningen. Basert på søknader som direktoratet vil motta, er målet å starte utbetaling av tilskudd i midten av februar.
– Det skal være billig og enkelt å reise til og fra jobb, skole og mellom landsdelene. Billettprisene skal sikre at flere har økonomisk tilgang til kollektivtranport som gjør at vi også kan oppnå nullvekstmålet i byvekstavtalene, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Fylkeskommunene må både søke på forhånd og dokumentere i etterkant
– Vi gir fylkeskommunene stor frihet i hvordan de innretter prisreduksjonene. Målet er billigere månedskort og flere som reiser kollektivt, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Det er den enkelte fylkeskommune som bestemmer priser og rutetilbud for kollektivtrafikken innenfor sitt område. Det er stor variasjon i hvor mange som reiser kollektivt mellom de ulike fylkene.
Samferdselsdepartementet har derfor fordelt tilskuddet, slik at alle fylkeskommuner og Oslo kommune skal ha mulighet til å gi om lag den samme rabatten på 100 kroner i måneden. Denne fordelingen er basert på hvor mange periodebilletter som ble solgt i hvert fylke i 2025.
Det er opp til hver enkelt fylkeskommune å søke om tilskudd fra den midlertidige ordningen, som i utgangspunktet skal gjelde for et år. Fylkeskommunene får imidlertid en viss fleksibilitet i hvordan de innretter prisreduksjonene og hvor lenge reduksjonen skal gjelde.
I ettertid må fylkeskommunene dokumenteres hvilke prisendringer og effekter tilskuddet har gitt. Tilskuddet skal dekke de tapte inntektene som følge av lavere billettpriser, ikke eventuelle merkostnader.
Andre tiltak og utredninger for å styrke kollektivtransporten
I statsbudsjettet for 2026 ble det også bevilget 1 milliard kroner kroner til fylkeskommunene for å sikre den fylkeskommunale kollektivtransporten.
Videre skal regjeringen utrede muligheten for å innføre et nasjonalt månedskort for kollektivtransport. Jernbanedirektoratet og Statens vegvesen er gitt i oppdrag å samarbeide om dette utredningsarbeidet
Om den fylkeskommunale kollektivtransporten
Fylkeskommunene og Oslo kommune har ansvaret for den lokale kollektivtransporten Dette omfatter lokale ruter med buss, båt (unntatt riksveiferjer), trikk, T-bane og bybane.
For flere opplysninger – se:
- Brev av 28. januar 2028 fra Samferdselsdepartemementet til Jernbanedirektoratet om retningslinjer for fordeling av statlig tilkudd for rimeligere periodebilletter i kollektivtransporten
- Samferdselsdepartementets tema-artikkel Kollektivtransport – ansvar og rabattordninger
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noOm oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Presseinvitasjon: Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård besøker Geiranger 4. mai30.4.2026 14:26:50 CEST | Pressemelding
Mandag 4. mai besøker statsråden ulike aktører innen vei, reiseliv, intrastruktur og samfunnssikkerhet. Journalister og fotografer er velkomne til å dekke besøket.
Utlysing av ny konkurranse om regional flyrutedrift i Sør-Noreg23.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har i dag lyse ut ny konkurranse om drift av regionale flyruter i Sør-Noreg. Tilbodsfristen er 23. juni 2026.
En mer treffsikker TT-ordning13.4.2026 13:04:12 CEST | Pressemelding
Tilrettelagt transport (TT) er et viktig tilbud for mennesker som ikke kan bruke ordinær kollektivtransport. Nå justerer regjeringen fordelingen av de statlige TT-midlene for 2026, slik at midlene i større grad treffer behovene og gir et mer forutsigbart tilbud i hele landet.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren til Kongsberg tysdag 14. april13.4.2026 11:02:28 CEST | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård skal til Kongsberg tysdag 14. april. Tema for besøket er transportbehov i lys av industriveksten og folkeauken i byen, og utvikling av teknologi.
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom