Norske grønnsaker sikret BAMA og Gartnerhallen gull for sunnere markedsføring
28.1.2026 13:53:09 CET | BAMA | Pressemelding
Superstjernene Erling Braut Haaland og Aron Espeland i samspill med norsk spisskål, gulrot og nypoteter ble en vinneroppskrift.

Under årets #MerAv-seminar delte Helse- og omsorgsdepartementet ut priser til kampanjer og produkter som gjør det enklere å ta sunnere valg.
BAMA og Gartnerhallen var blant de tre finalistene i kategorien «Sunnere markedsføring» for «Norskkampanjen 2025». Også MatPrat med kampanjen «Spis grovbrød!» og Tine med «Skikkelig godt. For yoghurt naturell» var finalister.
Da Usman Mushtaq, statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet, leste opp vinneren, var det BAMA og Gartnerhallen som gikk helt til topps.
– Vi er svært glade for å motta gull i Intensjonsavtalens utmerkelse for sunnere markedsføring. Hvert år gjennomfører vi i BAMA, sammen med Gartnerhallen, en stor markedskampanje for å fremme norske grønnsaker i sesong, sier Jon Eivind Fornes, marketingdirektør i BAMA.
– Gjennom kunnskap og inspirasjon gjør vi det enklere å velge sunne alternativer. Målet er å senke terskelen for økt inntak av frukt og grønt ved å vise at grønnsaker er smakfulle og anvendelige i hverdagsmåltider.
Superstjerner + norske grønnsaker = gulloppskrift
Norskkampanjen hadde som mål å inspirere til økt bruk av norske grønnsaker i sesong og gjøre det enklere å ta sunne valg i hverdagen. Gjennom folkelige profiler, kunnskapsfilmer og sesongbasert inspirasjon bidro BAMA og Gartnerhallen til økt bevissthet om grønnsakers rolle i et balansert kosthold.
Kunnskap, stolthet og tydelige rollemodeller, som stjernespiss Erling Braut Haaland og mesterkokk Aron Espeland, var sentrale virkemidler for å skape engasjement og påvirke forbrukeratferd.
Kampanjen ble gjennomført i to pulser, sommer (uke 27–33) og høst (uke 37–39), med et tydelig sesongfokus. Årets hovedinnhold besto av korte, ekte og uregisserte filmer der jærbuene Haaland og Espeland sammen utforsket norske råvarer som spisskål, gulrot, nypoteter og blomkål.
Resultatet holdt til gull da årets sunneste markedskampanje skulle kåres.
Her er juryens begrunnelse:
Grønnsaksinntaket har flatet noe ut de siste årene, og denne kampanjen løfter på forbilledlig vis frem norske grønnsaker i sesong, med et tydelig, inspirerende og råvarefokusert uttrykk. Markedsføringen har hatt høy synlighet i befolkningen, og mange har prøvd en av grønnsakene etter å ha sett reklamen.
Samspillet mellom en ung kokk og Erling Braut Haaland skaper en energisk og relevant kobling som styrker både interesse og effekt.
Kampanjen treffer godt og bygger videre på den økende nysgjerrigheten for norskproduserte råvarer, teknikker og retter. Juryen mener dette er en sterk og inspirerende kampanje som skaper tydelig engasjement for norsk mat.
Nøkkelord
Kontakter
Joakim IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 943 14 650join@bama.noBilder





Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
Her finner du Norges mest kresne barn9.3.2026 08:14:40 CET | Pressemelding
Vestlandsforeldre sliter mest med å få barna til å spise grønt, men løsningen kan være enklere enn mange tror!
Eplerekordene stopper ikke: Enda en er knust!20.2.2026 08:18:22 CET | Pressemelding
Den norske eplesesongen har overgått alle forventinger. Rekord etter rekord har blitt slått. Nå er en ny milepæl nådd.
Søtpoteten tar over sosiale medier – salget eksploderer9.2.2026 10:31:34 CET | Pressemelding
Folk lar seg inspirere av TikTok og Instagram. Resultatet er en salgsvekst på over 40 prosent!
Tulipanene du kjøper til morsdagen er lurt trill rundt5.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Norske gartnere overbeviser blomstene om at det er vår.
Solid vekst for frukt og grønt: Vi spiste i snitt 43 porsjoner mer i 20253.2.2026 08:48:16 CET | Pressemelding
I 2025 økte BAMA volumet med fem prosent sammenlignet med året før – tilsvarende mer enn 24 000 tonn frukt og grønt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom