2025-tallene viser nye forbruksvaner for melk og meieriprodukter
29.1.2026 07:12:00 CET | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding
De samlede markedstallene for melk og meieriprodukter i 2025 viser at den positive utviklingen fra 2024 fortsetter. På tvers av melk, yoghurt og ost øker volumene, drevet av mer bevisste valg knyttet til mindre bearbeidede produkter og økt interesse for trening og protein.

2025-tallene viser at dette ikke er enkeltstående utslag, men en utvikling som slår stadig tydeligere ut i handlekurven.
– Når vi ser tallene samlet for melk og meieriprodukter, er det tydelig at folk velger litt annerledes enn før. Produkter som oppleves som enkle, naturlige og næringsrike, vokser bredt på tvers av kategorier, sier Ida Berg Hauge, direktør i Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
Stabilt melkesalg – tydelige endringer internt
Etter mange år med nedgang har melkesalget stabilisert seg. I 2025 økte salget av norskprodusert melk svakt, med positiv utvikling i årets to siste kvartaler.
Helmelk økte med 3,5 prosent og utgjør nå 26,6 prosent av salget av vanlig hvit melk – den høyeste andelen på over 30 år. Også økologisk melk vokser kraftig, med en økning på 20,6 prosent, mens melk med smak fortsetter å øke, særlig varianter med høyere proteininnhold. Samtidig utgjør økologisk melk fortsatt 5,5 prosent av det totale melkeforbruket, mens all smaksatt melk står for 18 prosent.
– For noen år siden var det neppe mange som ville tippet at helmelk skulle få en så sterk utvikling. Nå ser vi at dette er en del av en større endring i hvordan folk bruker melk i hverdagen, sier Berg Hauge.
Yoghurt og ost i klar vekst
Yoghurt er kategorien med sterkest vekst og er nå på sitt høyeste forbruk de siste tjue årene. I 2025 økte salget av norskprodusert yoghurt med 7,8 prosent. Særlig yoghurt naturell vokser kraftig, med en økning på 21 prosent, og utgjør nå nær 20 prosent av yoghurtsalget.
Også ostesalget økte i 2025. Det ble solgt over 95,5 millioner kilo norsk ost, en volumøkning på 1,5 prosent. Veksten drives særlig av ferskoster som cottage cheese og kvarg, mens gulost holder stabile volumer. Brunost har de siste årene også snudd en nedgang til oppgang.
Klassiske produkter i økt bruk
Utviklingen stopper ikke ved melk, yoghurt og ost. Også smør, fløte og rømme har hatt positiv utvikling, blant annet som følge av mer matlaging hjemme og en mer avslappet holdning til fett og tradisjonelle råvarer.
Holdninger støtter utviklingen
Salgsutviklingen henger godt sammen med holdningene til kosthold og helse. Undersøkelser viser at 7 av 10 mener melk og andre meieriprodukter er en naturlig del av et sunt kosthold. Når helsemyndighetene anbefaler tre porsjoner meieriprodukter daglig som del av kostrådene, understøtter det denne oppfatningen.
– Samlet ser vi at melk og meieriprodukter passer godt inn i hverdagen til mange. Det er produkter folk kjenner, stoler på og bruker på flere måter enn før, sier Berg Hauge.
|
Endring 2024 - 2025 |
|
|
Melk uten import |
+ 0,1 % |
|
Melk inkl. import |
+ 1,0 % |
|
Ost uten import |
+ 1,5 % |
|
Ost inkl. import |
+ 1,8 % |
|
Yoghurt uten import |
+ 7,8 % |
|
Yoghurt inkl. import |
+ 8,7 % |
|
Rømme |
+ 0,1 % |
|
Fløte |
+ 1,2 % |
|
Smør |
+ 5,2 % |
|
Helmelk |
+ 3,5 % |
|
Søtmelk med smak |
+ 10,1 % |
|
Cottage cheese |
+ 16,7 % |
|
Kvarg |
+ 50,8 % |
|
Yoghurt naturell |
+ 21,0 % |
Tallene er de mest komplette tallene som finnes innen meierikategorien og baserer seg på endringer i volumtall innrapportert av TINE, Q-Meieriene, Synnøve Finden, Fjordland og Rørosmeieriet, samt tall for import fra SSB. Volumtallene viser volum solgt til dagligvare (inkl. KBS og netthandel), storhusholdning samt industri (industri inngår ikke for kategoriene melk og yoghurt)
Nøkkelord
Kontakter
Ida Berg HaugeDirektør
Tel:915 78 410ida@melk.noStine WickmannKommunikasjonsrådgiverMelk.no
Tel:48891999stine@melk.noTerese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noOm Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vårt oppgave er å øke kunnskapen om melk og meieriprodukter basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Nordmenn vil ha mer protein – kvarg opp over 50 prosent27.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Tomme hyller for kvarg i Sverige illustrerer hvor sterk proteintrenden er blitt. Salgstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser at proteinrike ferskoster vokser kraftig også i Norge.
Vaffeldagen 25. mars: Gjør vaflene grovere og få mer fiber19.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Onsdag 25. mars markeres den internasjonale vaffeldagen. I år oppfordrer vi til å gjøre vaffelrøra litt grovere med havre eller bygg, og til å prøve syrnet melk i røren for ekstra saftige vafler. Grove vafler egner seg også godt som mettende turmat i påsken.
Nordmenn har aldri spist mer yoghurt enn nå19.2.2026 07:11:00 CET | Pressemelding
Yoghurtforbruket i Norge er høyere enn noen gang. Det viser markedstallene for 2025 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter.
Matskam i jula: Kvinner og unge kjenner det mest29.12.2025 07:31:15 CET | Pressemelding
Jula er høysesong for kos og gode måltider – men også for kompliserte følelser knyttet til mat og spising. En ny undersøkelse viser at litt over halvparten av nordmenn får dårlig samvittighet for hva de spiser i desember.
Riskrem troner som nordmenns juledessertfavoritt22.12.2025 07:05:00 CET | Pressemelding
Over halvparten av oss velger riskrem på julaften. Hele 55 % av de som har en tradisjon har denne klassikeren på dessertbordet, viser en fersk undersøkelse fra Norstat for Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom