Avslår sju klager på søknad om visningstillatelser
27.1.2026 16:12:34 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har avslått sju klager på søknad om visningstillatelser. Ingen av søknadene oppfylte kravene for å få slik tillatelse.

Klagene behandles fortløpende i den rekkefølgen de kommer inn til departementet. Hver sak vurderes individuelt. Årsaken til at vedtakene sendes ut samtidig er at departementet har arbeidet målrettet for å redusere etterslepet på behandlingen av klagesakene.
Departementet er klageinstans for søknader om tillatelse til særlige formål. Det betyr at det kun er sakene som Fiskeridirektoratet har avslått i første instans som behandles av departementet for endelig avgjørelse. Avslag fra departementet er med andre ord ikke ensbetydende med at det ikke tildeles tillatelser til visningsformål. Per i dag er det tildelt hele 34 tillatelser til visning. Det høye antallet tildelte visningstillatelser har ført til en stadig strengere praksis for tildeling.
Bakgrunn - visningstillatelser
Akvakultur av matfisk til visningsformål er en del av kategorien akvakulturtillatelser til særlige formål. Visningstillatelsene skal bidra til å styrke kunnskapen om akvakultur hos publikum.
I dag oppnås dette formålet hovedsakelig gjennom besøk på visningssentre og på sjøanlegg hvor tillatelsene driftes.
Visningstillatelser eksisterer utenfor trafikklyssystemet. Dette innebærer at innehavere av denne tillatelsestypen utnytter tillatelsen på lik linje med andre ordinære matfisktillatelser, uten at deres produksjonskapasitet påvirkes av miljøtilstanden i produksjonsområdet (fargeleggingen). Dette svekker trafikklyssystemets effekt som miljøregulerende virkemiddel.
Fra og med 1. juli 2021 ble det innført en stans i muligheten til å søke om tillatelse til visningsformål. Det kan fremdeles søkes om fornyelse, for 5 år, av eksisterende tillatelser til visningsformål, men ikke for mer enn 5 år.
Veien videre
-Regjeringen er i gang med oppfølgingen av Havbruksmeldingen, og utreder nå de ulike sidene ved nytt system med sikte på å øke de individuelle insentivene til ivaretakelse av miljø og fiskevelferd. En del av dette arbeidet går ut på å utrede hvordan hensynene bak særtillatelsene kan inkluderes i nytt reguleringssystem på en god måte. Vi må se fremover, og prioritere saksbehandlingskapasitet på utviklingen av et nytt system, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Inntil nytt system er på plass vil dagens system, herunder stans i muligheten til å søke på nye visningstillatelser, videreføres.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Canada og Norge er enige om å modernisere handelsavtalen15.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Endringer i handelsavtalen mellom Norge og Canada kan sikre norske bedrifter fordelaktige betingelser i offentlige anbudskonkurranser og for eksport av tjenester.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til USA 13.-17. mars10.3.2026 08:59:03 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Washington og Boston 13.-17. mars. Hun skal blant annet delta på maritimt seminar på den norske ambassaden i Washington og sjømatmessen i Boston, dra på skipsbesøk, ha politiske møter og møte norsk næringsliv i USA.
Fiskens dag: – Hele Norge bør spise mer fisk6.3.2026 15:07:51 CET | Pressemelding
Nordmenn spiser stadig mindre fisk og sjømat – samtidig som Norge er Europas største sjømatprodusent. Nå utfordres hele landet til å få mer sjømat på middagsbordet.
Fisket etter makrellstørje i 20266.3.2026 12:04:52 CET | Pressemelding
Norge har fått godkjent planen for det norske makrellstørjefisket i 2026 etter forhandlinger i Den internasjonale kommisjonen for forvaltning av atlantisk tunfisk (ICCAT). Reguleringen for fisket i 2026 er dermed fastsatt, og norske fartøy kan fiske 535 tonn makrellstørje i 2026.
Ny rapport om forsyningssikkerheten i krise og krig5.3.2026 13:13:00 CET | Pressemelding
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) har på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet gjennomført en analyse av hvilke konsekvenser store forstyrrelser i forsyningen av varer og tjenester kan få for Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom