Nærings- og fiskeridepartementet

Vil rydde opp i reiselivet: næringsminister Cecilie Myrseth inviterer alle som jobber med reiseliv til felles satsing

Del

Reiseliv er Norges femte største eksportnæring, og har stort potensial for et helårlig, lønnsomt og bærekraftig reiseliv. Dette forutsetter like konkurransevilkår mellom reiselivsbedriftene, sosial bærekraft og ordnede arbeidsforhold.

Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng og næringsminister Cecilie Myrseth under besøket i Tromsø.
Arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng og næringsminister Cecilie Myrseth under besøket i Tromsø. NFD

– Norsk reiseliv er stort, og kan bli enda større. I så å si hver eneste kommune finner man reiselivsbedrifter. Samtidig ser vi utfordringer med useriøsitet og manglende regulering, for eksempel i nordlysturismen. Når de useriøse tar plassen, taper de norske, seriøse aktørene, og slik kan vi ikke ha det. For videre vekst som gir kvalitet, sikkerhet for alle og like konkurransevilkår må vi  ha en helhetlig reiselivspolitikk. Det arbeidet setter vi nå for alvor i gang, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Næringsminister Cecilie Myrseth og arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng møtte mandag reiselivsaktører i Tromsø.

- Useriøse og kriminelle aktører utfordrer den seriøse turistnæringen i nord. I dag har vi hørt flere eksempler som viser at vi må forsterke jobben for den norske modellen. Vi skal følge opp handlingsplanen mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet og har styrket Arbeidstilsynet med 25 millioner kroner for 2026. Vi må styrke arbeidstakernes rettigheter og slå hardere til mot kriminelle aktører som tjener økonomisk på å utnytte sårbare arbeidstakere, sier arbeids og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.

Regjeringen vil at reiselivsnæringen skal bidra til flere helårige arbeidsplasser og mer attraktive og bærekraftige reisemål. Dette krever bedre koordinering og tydeligere prioriteringer.

– Reiseliv skal være en fremtidsnæring som bygger sterke lokalsamfunn. Vi er nødt til å samle innsatsen. Det krever bedre samarbeid mellom mange ulike aktører, og ikke minst mellom næringslivet og lokalbefolkningen. Vi må klare å trekke i samme retning, og dra nytte av hverandres kompetanse, sier næringsminister Myrseth.

Som del av satsingen vil regjeringen:

  • Utarbeide en helhetlig plan for reiselivet som lanseres høsten 2026, i tett samarbeid med alle berørte departementer og næringslivet. Planen skal oppdateres årlig
  • Gi kommunene mulighet til å innføre et besøksbidrag på overnatting og cruisevirksomhet.
  • Arrangere en årlig kontaktkonferanse med reiselivsnæringen.
  • Se på reguleringer av reiselivet for å sikre like konkurransevilkår, seriøsitet i bransjen. og ordnede arbeidsvilkår, blant annet for det aktivitets- og naturbaserte reiselivet. Her vil regjeringen legge stor vekt på bransjens egne innspill.

Nøkkelord

Kontakter

Om oss

Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.

Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no

Du kan følgje NFD på Twitter | Facebook  | Flickr

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye