Rekordlavt matsvinn i Coop i 2025
2.1.2026 17:18:14 CET | Coop Norge | Pressemelding
Aldri har Coop-butikkene kastet mindre mat enn i 2025. Faktisk er andelen matsvinn redusert med over 20 prosent på et år.

- Dette viser at systematisk arbeid over tid gir resultater. Det er svært gledelig å se at vi fortsatt kutter matsvinnet og allerede er i ferd med å nå målet om halvert matsvinn innen 2030, sier seniorrådgiver Knut Lutnæs i Coop Norge.
Mange bekker små!
Den største barrieren for redusert matsvinn i dagligvarehandelen er å ha riktig mengde mat på riktig sted til rett tid. Bedre prognoser, som utvikles i samarbeid med leverandørene, riktig sortiment, mer effektiv logistikk og bedre emballasje er noen av de viktigste tiltakene.
Noen av de mest effektive tiltakene er ikke synlige for kundene. De er likevel helt avgjørende for de gode resultatene.
- Vi må også gi kundene honnør for at de fortsetter å benytte Matredder-diskene våre. Nedprising av varer med kort holdbarhet er både populært og viktig! Særlig ser vi at nedprising av brød og bakervarer fungerer godt – her er svinnet redusert med over 27 prosent sist år, fortsetter Lutnæs.
Samarbeid er avgjørende
Matsvinn oppstår hele vegen fra jord til bord, i alle sektorer. Samarbeid mellom produsenter, industri, handel og ikke minst forbrukerne er avgjørende for å redusere svinnet ytterligere. Et veldig godt eksempel er matsentralene, som i tillegg til å redde store mengder mat, sørger for at vanskeligstilte for tilgang til nødvendig mathjelp. Coop Norge mener at en solid og forutsigbar finansiering av matsentralene fra myndighetenes side bør være en selvfølgelighet.
- Det er gledelig å registrere at dagligvarehandelens resultater er gode, og at vi bidrar vesentlig til det nasjonale målet om halvering av matsvinnen innen 2030. Det betyr likevel ikke at vi kan lene oss tilbake, sier Lutnæs.
- Alle må bidra, og vi har derfor høye forventninger til en revidert og forsterket bransjeavtale, hvor offentlig sektor og næringslivet sammen med myndighetene blir enige om ytterligere tiltak for svinnreduksjon, avslutter Lutnæs
Kontakter
Knut LutnæsSeniorrådgiver kommunikasjon og myndighetskontakt i Coop Norge
Tel:90542323knut.lutnaes@coop.noBilder


Om Coop
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Nå starter høysesongen for oppussing av hus og hage11.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn pusser opp og oppgraderer hjemme som aldri før, og Obs BYGG forventer at omsetningen når nye høyder når hagesesongen nå står for tur.
Coop forlenger samarbeidet med Too Good To Go: – Et viktig tiltak for å redusere matsvinn25.3.2026 11:11:38 CET | Pressemelding
Coop Norge og Too Good To Go (TGTG) forlenger samarbeidet som i flere år har bidratt til at store mengder fullt brukbar mat ikke havner i søpla. For Coop er samarbeidet en sentral del av arbeidet med å kutte matsvinnet i hele verdikjeden.
Påsken kan bli tidenes sunneste20.3.2026 08:48:38 CET | Pressemelding
Extra setter nye rekorder så langt i år etter et historisk sterkt frukt- og grøntår i 2025. Påsken kan bli tidenes sunneste.
Coop holder stand med kraftig vekst i lavprismarkedet18.3.2026 09:04:15 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra var vekstvinneren i det norske dagligvaremarkedet også i 2025.
Coop med flere priser i bærekraftskåring12.3.2026 08:28:13 CET | Pressemelding
Änglamark, Coops egen serie for økologiske, miljø- og allergivennlige varer, fikk en sterk andreplass under årets Sustainable Brand Index. Coop fikk førsteplass i bransjekategorien for forbruksvarer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom