Vil etablere et nasjonalt kjøreseddelregister
22.12.2025 07:00:00 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
Statens vegvesen og Politidirektoratet har, på oppdrag fra Samferdselsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet, utredet muligheten for å etablere et nasjonalt kjøreseddelregister.
I dag finnes det kun regionale kjøreseddelregistre, og disse drives av politidistriktene. Nå ønsker regjeringen at Statens vegvesen skal videreføre arbeidet med sikte på å etablere et nasjonalt digitalt kjøreseddelregister. I tillegg overtar Statens vegvesen ansvaret for deler av saksbehandlingen for kjøreseddelsaker fra politiet. Politiet kommer fortsatt til å ha ansvaret for vandelsvurderingen.
– Et nasjonalt kjøreseddelregister er gode nyheter og bidrar til at vi har en seriøs buss- og drosjenæring her i landet. I tillegg kan det gjøre saksbehandlingen mer effektiv, og sikre bedre kontroll med kjøreseddelordningen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Nasjonalt kjøreseddelregister og overføring av arbeidsoppgaver fra politiet til Statens vegvesen nødvendiggjør regelverksendringer. Samferdselsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet følger opp innspillene fra etatene om endringene, og forslagene sendes på alminnelig høring når de er klare.
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Finnmark: Endeleg oppstart for E45 Kløfta10.2.2026 14:03:45 CET | Pressemelding
10. februar sette samferdselminister Jon-Ivar Nygård det første spadetak for utbygginga av E45 Kløfta Finnmark.
Nå kan fylkeskommunene nominere sine kandidater til Årets trafikksikkerhetskommune 20269.2.2026 09:50:56 CET | Pressemelding
Samferdselsministeren deler ut prisen for Årets trafikksikkerhetskommune for 15. gang. Nå oppfordrer han fylkeskommunene til å nominere kommuner som tar trafikksikkerhetsarbeidet på alvor.
Vil redusere prisen på månedskort med 100 kroner28.1.2026 15:12:57 CET | Pressemelding
I statsbudsjettet for 2026 ble det bevilget 620 millioner kroner til en midlertidig tilskuddsordning som fylkeskommunene kan søke på for å redusere prisen på månedskort. Nå er retningslinjene for ordningen klar.
Ny rekord i togreiser og flere tog i rute i fjor – Nygård med nye grep for å få jernbaneaktørene til å levere enda bedre togtilbud19.1.2026 14:23:17 CET | Pressemelding
2025 ble andre år på rad med ny rekord i antall togreiser. Etter et par år med negativ utvikling, var flere persontog i rute i fjor. Samferdselsministeren har blant annet innført et nytt styringssystem som i 2026 skal gi en enda bedre jernbane for passasjerer og næringsliv.
Nye kontrakter sikrer fortsatt levering av papiraviser til hele landet16.1.2026 14:32:46 CET | Pressemelding
– Alle som ønsker det, skal få lokalavisen på papir. Lokalavisen er fortsatt viktig for folks informasjonstilgang og ytringsfriheten, og for de redaktørstyrte medienes økonomi. Derfor fortsetter staten å kjøpe distribusjon til områder som ikke har kommersiell avisdistribusjon, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom