Stabil tilfredshet på Sørlandet – tross storm og trøblete tog
Til tross for en stormfull høst med uplanlagte avvik er tilfredsheten blant passasjerene på Sørlandet stabil, ifølge en fersk måling fra Jernbanedirektoratet. Fritidsreisende er den mest fornøyde passasjergruppen.

I den nyeste kundetilfredshetsundersøkelsen fra Jernbanedirektoratet for 4. kvartal får Go Ahead Norge som kjører Sørlands- og Jærbanen får 77 av 100 poeng fra de reisende, en nedgang på ett poeng sammenlignet med samme periode i fjor.
Sørlandsbanen har vært preget av en vanskelig materiellsituasjon og det har vært krevende å vedlikeholde togene. Utfordringene har medført at flere avganger har blitt kansellert.
– Det er godt å høre at det er stabil tilfredshet blant passasjerene, til tross for den krevende situasjonen som har vært på Sørlandsbanen. Så vil jeg berømme Go Ahead som har tatt gode grep på Jærbanen i samarbeid med andre aktører i sektoren. Det har gitt resultater for punktligheten på strekningen som er viktig for passasjerene i Rogaland.
Naturkreftene utfordrer jernbanen over hele landet
De siste årene har vist at jernbanen er sårbar for store naturkrefter. Mer ekstremt vær har gitt utfordringer for blant annet Sørlandsbanen, hvor stormen Amy medførte at enkelte avganger måtte kanselleres.
Jordskredet ved Nestvatnet i Levanger i slutten av august ødela både vei og jernbane i området. Deler av Trønderbanen mellom Levanger og Åsen krever fortsatt alternativ transport for å frakte passasjerer.
– Det er mye godt arbeid som gjøres nå for å sikre jernbanen når naturen skaper utfordringer. Bane NOR jobber systematisk med blant annet flom- og skredsikring i hele landet. Og den hurtige etableringen av et midlertidig verksted i Bodø for å vedlikeholde de togene som sto fast på feil side av raset i Levanger er et eksempel hva vi får til som sektor når vi samarbeider, forklarer Rønning.
Fritidsreisende er mest fornøyd
Kundetilfredshetsundersøkelsen måler også hvilke passasjergrupper som er mest eller minst fornøyd med reisen sin. I dette kvartalet var det de ferie og fritidsreisende som var mest fornøyd med togturen sin, og pendlerne de som var minst fornøyd. Jevnt over er også alle passasjergruppene mest fornøyd med informasjonen de få om bord på toget, og ombordpersonellet.
– Det er godt å høre at de reisende er tilfredse med informasjonen og de ansatte de møter underveis på reisen sin. Jeg vet det er et stort fokus på kundetilfredshet hos alle togoperatørene, sier den fungerende Jernbanedirektøren.
Fakta om kundetilfredshetsundersøkelsen:
-
Kundetilfredshetsundersøkelsen er en spørreundersøkelse av reisende om bord på toget som publiseres hvert kvartal. For fjerde kvartal 2025 ble det spurt 6838 passasjerer. Undersøkelsen fant sted mellom oktober og desember.
-
Undersøkelsen omfatter rutene til SJ Norge, Vy Gruppen og Go-Ahead. Flytogets strekninger inngår ikke som del av undersøkelsen.
-
Kundetilfredshetsundersøkelsen gjennomføres ved avvik, men vi rekrutterer ikke reisende om bord i buss-for-tog.
Kontakter
Presse
presse@jernbanedirektoratet.noFølg pressemeldinger fra Jernbanedirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Jernbanedirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Jernbanedirektoratet
SJ Norges har fortsatt svært fornøyde passasjer22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Til tross for brudd i trafikken etter raset i Levanger, får SJ Norge god karakter fra reisende om bord på togene. Fritidsreisende er den mest fornøyde passasjergruppen.
Passasjerene på Bergensbanen mest fornøyd i hele landet22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Vy Vest har de mest fornøyde kundene, viser en ny undersøkelse fra Jernbanedirektoratet. Fritidsreisende er den mest fornøyde passasjergruppen.
Nedgang i tilfredsheten blant togpassasjerer på Østlandet22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
En høst med preget av flere uplanlagte brudd ga redusert tilfredshet blant reisende med regiontogene på Østlandet. Lokaltogpassasjerene i Oslo-området er verken mer eller mindre fornøyd enn på samme tid i fjor.
Jernbanedirektoratet forlenger avtalen med SJ Norge19.12.2025 09:30:00 CET | Pressemelding
Jernbanedirektoratet forlenger avtalen med SJ Norge om å drifte Dovrebanen, Rørosbanen, Nordlandsbanen, Raumabanen og Trønderbanen i to år fra desember 2028.
Ny drift av Flåmsbana11.12.2025 13:00:00 CET | Pressemelding
Jernbanedirektoratet har besluttet å ikke gjennomføre offentlig kjøp av drift på Flåmsbana når dagens avtale med Vy utløper i desember 2027. Det betyr at det blir kommersiell drift på den populære banestrekningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom