Slik unngår du magevondt og forstoppelse i julen
17.12.2025 07:30:00 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Mange opplever å bli ekstra «stinne» etter julemåltidene. Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) minner om at små justeringer – og litt mer grønt – kan gjøre en stor forskjell for fordøyelsen gjennom høytiden.

– Julen handler om kos, men vi vet at mange også kjenner ubehag etter tunge måltider. Heldigvis finnes det enkle grep som kan gjøre julemiddagen litt lettere for kroppen, sier Iselin Sagen, ernæringsrådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Velg mer frukt og grønnsaker – og prøv gjerne kiwi for å unngå forstoppelse
Mer frukt og grønt på tallerkenen kan bidra til bedre fordøyelse. En ekstra potet, en skje til med surkål eller kålrotstappe metter godt og gir fiber – og er langt lettere for kroppen enn en ekstra medisterkake.
Kiwi har fått ekstra oppmerksomhet i det siste, etter at grønn Hayward-kiwi ble den første frukten med EU-godkjent helsepåstand for normal tarmfunksjon.
– Pleier det å stoppe litt opp i julen, kan du prøve to kiwi om dagen, oppfordrer ernæringsrådgiveren.
Effekten er dokumentert ved et daglig inntak på to ferske, grønne kiwier – omtrent 200 gram.
– Effekten skyldes først og fremst fiberet, men enzymet actinidin kan også bidra til nedbrytning av proteiner i maten, forklarer hun.
– Og husk: All fiberrik frukt er godt for fordøyelsen. Klementiner er en julefavoritt – spis og nyt, sier Sagen
Ernæringsrådgiverens 5 råd for å unngå magevondt
- Få i deg nok fiber – og drikk rikelig med vann
Fiberrik mat som frukt, bær, grønnsaker, potet er og fullkorn støtter en normal fordøyelse, men fungerer best når det kombineres med nok væske. Godt væskeinntak gjennom dagen reduserer risikoen for forstoppelse. - Hold deg i bevegelse
Litt aktivitet hjelper tarmen i gang. En kort gåtur mellom måltidene eller etter julemiddagen kan bidra til bedre fordøyelse. - Ta deg tid – også på toalettet
Å holde igjen luft eller utsette toalettbesøk kan forverre mageplager. - Unngå småspising
Hyppig småspising kan gi mer luft og ubehag. Det er bedre å spise julekaker og annet godt i forbindelse med måltider slik at fordøyelsen får jobbe uforstyrret mellom spising. - Vær bevisst på alkohol
Alkohol kan virke uttørrende, forsinke tømmingen av magesekken og gjøre tarmbevegelsene tregere. Dette øker risikoen for både forstoppelse og oppblåst mage, særlig når det kombineres med tung julemat.
PS: Hjemmelaget surkål og rødkål er næringsrikt, men kan gi luft hos dem som er sensitive eller ikke er vant til å spise mye kål. Det er helt ufarlig, men kan være ubehagelig.
– Da kan det være lurt å velge andre grønnsaker og mer poteter, og heller venne tarmene gradvis til mer kål resten av året, sier Sagen.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenErnæringsrådgiver
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noOm oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Årets grønne kokk 2027 søker landets største kokketalenter24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Påmeldingen til kokkekonkurransen åpner med annonsering av kokkeoppgaven 17. august 2026. Det blir den 11 gangen vinneren av Årets grønne kokk kåres når konkurransen arrangeres på UMAMI Arena 17. februar 2027.
Norske kokker blir med i Grøntløftet23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå får Grøntløftet flere av landets fremste smaksskapere med på laget! I dag signerte Norske Kokkers Landsforening (NKL) Det store norske Grøntløftet. Med 1400 medlemmer over hele landet blir kokkene en viktig drivkraft i arbeidet for at flere skal velge norsk frukt, bær, grønnsaker og poteter.
Vi elsker norske jordbær – og smaken slår alt19.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse viser at nærmere 9 av 10 nordmenn gleder seg til norske jordbær, og over 8 av 10 mener de norske smaker best, forteller Iselin Sagen, senior ernæringsrådgiver ved Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Nå vil «alle» ha en bit av trendgrønnsaken15.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Kål er årets store matsnakkis, men populariteten gir seg ikke bare med snakk. En ny undersøkelse viser at nordmenn faktisk spiser mer kål som følge av trenden. – Grillsesongen er det perfekte tidspunktet til å utforske den kule kula videre, sier OFGs ernæringsrådgiver.
Disse butikkene kjemper om å bli Norges beste på frukt og grønt29.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hvilke butikker er best på frukt og grønt i norsk dagligvare? Nå er kandidatene til årets butikk-kåringer i NM i frukt og grønt dagligvare klare.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom