Nytt forskningssenter skal forme fremtidens byer og skape nye muligheter for bruk av undergrunnen
15.12.2025 12:44:45 CET | SINTEF | Pressemelding
Hvordan skal vi bygge fremtidens byer, og hvordan kan vi utnytte undergrunnen på en innovativ og bærekraftig måte? Dette er kjernespørsmålene for et nytt Senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI) som SINTEF skal lede.

Center for Innovative and Sustainable Underground Use (CISU) ble i dag utnevnt til SFI av Forskningsrådet. CISU skal lede an i utviklingen av løsninger som gjør byene tryggere, mer effektive og vakrere – ved å ta i bruk undergrunnen som en fjerde dimensjon i byplanleggingen.
Med økende press på arealer i overflaten og behov for bærekraftige løsninger, gir undergrunnen enorme muligheter for fremtidens samfunn.
Lang norsk tradisjon for bruk av undergrunnen
Bakgrunnen for prosjektsøknaden bygger på lang norsk tradisjon for innovativ bruk av undergrunnen – fra gruvedrift til moderne tunnelteknologi.
– Nå tar vi steget videre: CISU skal skape nye «månelandinger» innen teknologi og flerbruksløsninger, der gamle anlegg gjenbrukes og nye anlegg planlegges systematisk, sier sjefforsker Eivind Grøv i SINTEF.
Flere nedlagte gruver er allerede tatt i bruk som datasentre og lignende. Tunneler og bergrom kan benyttes både dag og natt og samfunnet kan spare store beløp på en slik flerbruksløsning. I Norge har vi også erfaring med kombinerte anlegg som er idrettsanlegg i fredstid og tilfluktsrom i tilfelle krig.
– CISU er et flerfaglig prosjekt der ikke bare tunnelteknologi og anleggsdrift er i fokus, men også sosioøkonomiske aspekter, psykologiske forhold, samfunnssikkerhet, arkitektur, arealplanlegging og mye mer. Alt dette skal smeltes sammen til én felles plattform gjennom samskapning, sier sjefforskeren.
En bredt sammensatt satsing
CISU er et flerfaglig samarbeid mellom SINTEF, NTNU, Universitetet i Stavanger (UiS) og Norges Geologiske Undersøkelse (NGU), i tett partnerskap med næringsliv, offentlige byggherrer og kommunal sektor.
Prosjektet favner alt fra tunnelteknologi og samfunnssikkerhet til arkitektur, arealplanlegging og sosioøkonomiske perspektiver.
Blant partnerne finner vi:
Troms fylkeskommune, Stavanger kommune, Vestland fylkeskommune (Bybanen i Bergen), Bane NOR SF, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Trondheim kommune, Tromsø kommune, samt en rekke selskaper som Trondheim kommune, Tromsø kommune, Veidekke Entreprenør AS, Sweco Norge AS, Nammo NAS AS, Epiroc Norge AS, Lefdal Mine Datacenter AS. Og fortsatt er det plass til flere.
Kontakter
Eivind GrøvSjefforsker
Tel:951 44 104Eivind.Grov@sintef.noSindre LogForskningslederSINTEF Community
Tel:48 29 87 92sindre.log@sintef.noVeslemøy NestvoldKommunikasjonssjefSINTEF Community
Tel:922 50 493veslemoy.nestvold@sintef.noBilder


Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Nasjonalt fuktseminar 2026: Fukt, folkehelse og fremtidens teknologi9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Årets arrangement gjennomføres både fysisk og digitalt.
Skal utvikle sikrere, mer effektive og miljøvennlige flyplasser6.2.2026 10:54:30 CET | Pressemelding
Med kunstig intelligens og ny teknologi skal et nytt prosjekt forbedre europeisk lufthavnteknologi. Ny tildeling på 140 millioner kroner sikrer norsk tilstedeværelse i EUs ledende luftfartssatsing.
SINTEF skal bidra til sikker vannforsyning i Longyearbyen5.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Med økt press på Arktis blir sikker vannforsyning en sentral del av beredskapen. Nå undersøker forskere hvordan Isdammen kan rustes for framtidens utfordringer.
Nå skal Norge utvikle KI som hjelper oss å ta bedre beslutninger27.1.2026 12:59:37 CET | Pressemelding
I KI-senteret aiD går 70 partnere fra norske bedrifter, offentlig sektor og forskning sammen for å gi oss kunstig intelligens som virkelig nytter. I ryggen har de regjeringen og deres milliardsatsing på området.
Nytt senter skal gjøre resirkulert aluminium til en klimavinner for biler, bygg og energi26.1.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
NTNU og SINTEF etablerer nå, sammen med en rekke industripartnere, SFI FAST – Future Aluminium Structures, et nytt forskningssenter som skal gjøre det mulig å bruke langt mer resirkulert aluminium i biler, energi-infrastruktur og store konstruksjoner. Målet er betydelige kutt i CO₂-utslipp og økt verdiskaping for norsk industri.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom