Integrert varmepumpe i balkonginnglassing
Vil du ha varmepumpe, men opplever at utedelen er lite estetisk, tar for mye plass eller skaper problemer med kondens i en innglasset balkong? Balkongentreprenøren AS lanserer nå et patentert innglassingssystem, der varmepumpens utedel er integrert i selve konstruksjonen – og dermed eliminerer disse utfordringene.

Balkongentreprenøren AS leverer innglassingsløsninger til borettslag og sameier over hele Norge. Kundene etterspør energisparing, god visuell kvalitet og løsninger som gir et funksjonelt og komfortabelt uterom med tilstrekkelig areal.
Fremtidens produkt
– Vårt produkt består av en tradisjonell innglassing med rekkverk, vegger og åpningsbare glassfelt som sikrer balkongens funksjon som uterom. Mellom to av rekkverksstolpene har vi integrert en kasse med samme farge og visuelle uttrykk som resten av rekkverket, forklarer daglig leder i Balkongentreprenøren AS, Gisle Krogedal.
– I denne kassen sitter varmepumpens utedel. Konstruksjonen inkluderer separate luftkanaler for inn- og utluft, samt et avløpssystem for kondensvann.
Patentert løsning
Balkongentreprenøren har utviklet løsningen over flere år.
– Grunnen til at vi har ventet med en bred lansering, er at vi ønsket å sikre oss patentrettigheter. Søknaden ble sendt i 2022. Når en patentsøknad er innsendt, har man i praksis beskyttelse og kan jobbe videre med produktutvikling mens søknaden behandles. Nå har vi fått innvilget patentet og kan endelig presentere systemet for markedet, sier styreleder og rådgiver Nils Atle Torsvik.
Service og vedlikehold fra innsiden
Balkongentreprenøren AS leverer ofte til store borettslag med mange boenheter og høye bygg.
– Alle servicearbeider utføres fra innsiden. Via en serviceluke i kassen får man tilgang til ventiler og kanaler, og rengjøring av rister og filter gjøres enkelt på samme måte, sier Krogedal.
Selskapet har borettslag med flere hundre boenheter som kunder.
– Hver boenhet får sitt eget, uavhengige system. Beboerne styrer sin egen temperatur uten å påvirke naboene. Utedelen fungerer som en kondensatorenhet, og løsningen gjør også at man unngår klager på vannavrenning fra overliggende balkonger, sier Krogedal.
Slet med vann
En av Balkongentreprenørens første kunder som nå får installert nyvinningen er Borettslaget Mercur i Stavanger. Laget har 129 leiligheter i blokker fra slutten av 1970-tallet. Balkongene har opprinnelige de karakteristiske brede betongblomsterkassene plassert på betongdekke i forkant av balkongene.
– Gjennom mange år har vi hatt vannavrenning fra blomsterkassene som har trukket inn i leilighetene. Årlige merkostnader for å tette og utbedre har beløpt seg til mellom fire og seks millioner kroner. I det lange løp er jo ikke det bærekraftig, sier styreleder Kaj Erik Bringeland.
Styret besluttet at varige grep måtte tas
– Vi hadde to valg. Enten gjøre en skikkelig rehabiliteringsjobb i eksisterende fasader og balkonger, eller investere i innglassing som ville gitt hele fasaden en ansiktsløfting. Når vi fikk løsningen fra Balkongentreprenøren presentert, ble valget enkelt.
– Nå monteres innglassing som gir hele bygget et løft. Beboerne får bedre plass og komfort, og de kan styre varmepumpene uavhengig av naboene. Dessuten har betongen endelig begynt å tørke, dermed kan vi bevare bygningsmassen i flere tiår til, sier Bringeland.
For mer informasjon:
Gisle Krogedal
Daglig leder, Balkongentreprenøren AS
Tlf: +47 98 28 85 47
Nøkkelord
Kontakter
Harald AaseRedaktor/KommunikasjonsrådgiverMember Media AS - Glass og Fasadeforeningen
aase@gffn.no
Bilder




Om oss
Glass og Fasadeforeningen (GF) er en interesseorganisasjon for bedrifter med virksomhet innenfor forvaltning, rådgivning, prosjektering, produksjon, bearbeiding, montering og handel/salg av glass- og tilhørende produkter.
Følg pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glass og Fasadeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Tilbyr mesterbrevutdanning i glassfaget10.12.2025 13:06:08 CET | Pressemelding
Glass og Fasadeforeningen tilbyr mesterbrevutdanning gjennom Blimester.com. Den nye glassfaglige veilederen er bergenseren Hans-Peter Hole. – Vi tar nå imot søknader til kullet som starter opp i januar, sier han.
Investerer i norsk glassbransje3.11.2025 14:41:50 CET | Pressemelding
Glassprodusenten Rakvåg Glass AS følger opp sin investeringsplan og har nå kjøpt inn en ekstra isolerglasslinje. – Vi har tro på markedet, og vi dobler kapasiteten, sier daglig leder Roy Rakvåg.
Bøckmann Glassindustri reddet24.10.2025 16:28:14 CEST | Pressemelding
Seks dager etter at Bøckmann Glassindustri i Fredrikstad gikk konkurs, er videre drift sikret. Trond Veggeberg har gjennom Glasshuset Norge AS kjøpt konkursboet og satser videre med ansatte og lokaler.
Ny glassmesterkjede i Norge9.10.2025 08:15:56 CEST | Pressemelding
Andr. L. Riis AS (153) er landets eldste bedrift innenfor bil- og bygningsglass. Nå tar Trønderen nasjonale steg og danner kjeden Riis Mesterglass. – Vi skal bygge en sterk merkevare for bygningsglass i Norge, sier styreleder Frithjof Riis.
Glass som energikilde21.8.2025 09:38:36 CEST | Pressemelding
På Glass og Fasadeforeningens paviljong på Bygg Reis Deg får du oppleve innovative byggematerialer og -produkter. Pilkington Norge skal blant annet frem vise frem glass med belegg som konverterer elektrisk energi til infrarød varme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom