Investerer i norsk glassbransje
Glassprodusenten Rakvåg Glass AS følger opp sin investeringsplan og har nå kjøpt inn en ekstra isolerglasslinje. – Vi har tro på markedet, og vi dobler kapasiteten, sier daglig leder Roy Rakvåg.

Familiebedriften viser seg som en investeringsvillig aktør. De siste årene har glassfabrikken på Hjelset ved Molde investert betydelige beløp i sine bearbeidingssentre for bygningsglass, særlig innen automatisering. Nå tar Roy, Bendik og Petter Rakvåg sikte på å hente markedsandeler i isolerglassmarkedet.
Høy importandel
Importandelen av isolerglass ligger nå på rundt 95 prosent.
– Signaler fra markedet tyder på at det er mulig å ta tilbake noen av kundene. Nye kunder blant vindusprodusenter og i prosjektmarkedet gir oss tro på vekst i årene som kommer. Vi har allerede bra trykk på linjen som er i drift i dag, men for å møte økende etterspørsel har vi valgt å sette opp en produksjonslinje til, sier Rakvåg.
LES OGSÅ: Automatisert bearbeiding
Effektivisering
Gjennom årene har Rakvåg-familien opparbeidet seg solid erfaring med å hente ut gevinster gjennom effektivisering. I stor grad handler det om å automatisere inn- og utmating av glass i de ulike bearbeidingsstasjonene.
– I stedet for å kjøre to skift og øke bemanningen, som i seg selv er krevende, velger vi å kjøre produksjon på to linjer samtidig. Når det gjelder både volum og fleksibilitet til å produsere spesialformater, får vi best utnyttelse av maskinkapasiteten ved å produsere alt isolerglass på dagtid, mener Rakvåg.
Norsk bearbeiding
Rakvåg Glass AS er en totalleverandør av bygningsglass, og alle produkter produseres i egne lokaler.
– Vi kjøper kun råvarer og står for hele produksjons- og bearbeidingsprosessen selv. Etter at vi tok i bruk en EPD-generator, har vi fått bedre kontroll på og kan mer presist dokumentere miljø- og klimafotavtrykket til produktene våre. EPD-er etterspørres i stadig større grad og vi glade for å ha dette på plass, sier Rakvåg.
Mer informasjon:
Roy Rakvåg
Mobil: 474 82 000
Kontakter
Harald AaseRedaktor/KommunikasjonsrådgiverMember Media AS - Glass og Fasadeforeningen
aase@gffn.no
Om oss
Glass og Fasadeforeningen (GF) er en interesseorganisasjon for bedrifter med virksomhet innenfor forvaltning, rådgivning, prosjektering, produksjon, bearbeiding, montering og handel/salg av glass- og tilhørende produkter.
Følg pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glass og Fasadeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Bøckmann Glassindustri reddet24.10.2025 16:28:14 CEST | Pressemelding
Seks dager etter at Bøckmann Glassindustri i Fredrikstad gikk konkurs, er videre drift sikret. Trond Veggeberg har gjennom Glasshuset Norge AS kjøpt konkursboet og satser videre med ansatte og lokaler.
Ny glassmesterkjede i Norge9.10.2025 08:15:56 CEST | Pressemelding
Andr. L. Riis AS (153) er landets eldste bedrift innenfor bil- og bygningsglass. Nå tar Trønderen nasjonale steg og danner kjeden Riis Mesterglass. – Vi skal bygge en sterk merkevare for bygningsglass i Norge, sier styreleder Frithjof Riis.
Glass som energikilde21.8.2025 09:38:36 CEST | Pressemelding
På Glass og Fasadeforeningens paviljong på Bygg Reis Deg får du oppleve innovative byggematerialer og -produkter. Pilkington Norge skal blant annet frem vise frem glass med belegg som konverterer elektrisk energi til infrarød varme.
Styrker foreningens miljøprofil15.8.2025 14:00:13 CEST | Pressemelding
Glass og Fasadeforeningen, på lag med to samarbeidspartnere, lanserer IGJEN – et konsept som skal styrke miljøprofilen til foreningens medlemsbedrifter og vise hvordan bransjen tar ansvar for sirkulærøkonomi og bærekraft.
Advarer mot livsfarlige rekkverk23.4.2025 11:45:57 CEST | Pressemelding
Rekkverk skal ha høyde og utforming som sikrer mot fall og sammenstøt. – Et alvorlig fall gjennom et glassrekkverk i Stavanger har aktualisert behovet for grundig kontroll av alle typer rekkverk og vi oppfordrer nå eiendomsforvaltere og -ansvarlige umiddelbart om å undersøke rekkverk montert før 2015.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom