Nkom varsler tilsyn etter danske SMS-avsløringer
11.12.2025 10:56:41 CET | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Norske mobilselskaper må nå forklare hvordan de bruker KI-systemer som stopper svindel, etter at det ble kjent at ansatte i Danmark kan ha fått ulovlig innsyn i private SMS-er som ble markert som mistenkelige.

– Det er viktig at kampen mot svindel ikke går på bekostning av brukernes rett til privat kommunikasjon. Derfor trenger vi en oversikt over hvordan dette antisvindel-systemet brukes i Norge, sier seksjonssjef i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom), Sander Norrøne Ask.
Nkom setter i gang tilsyn med Telenor, Telia og Lyse Tele etter avsløringene i Danmark, der mobilselskaper kan ha lest og lagret private SMS-er i strid med loven. De samme KI-baserte antisvindel-systemene som nå granskes av danske myndigheter, er også i bruk hos norske mobiloperatører.
– Når vi ser at samme system brukes i Norge som det danske myndigheter nå undersøker, må vi forsikre oss om at behandlingen av SMS-data følger norsk lov, sier Ask.
Krever omfattende dokumentasjon
Mobilselskapene bruker kunstig intelligens til å analysere og automatisk blokkere meldinger ved mistanke om svindel. I Danmark har denne bruken ført til en omfattende undersøkelse, etter at ansatte i flere selskap skal ha hatt innsyn i private meldinger for å trene opp filteret. I et brev til operatørene krever Nkom nå detaljerte opplysninger om hvordan systemene brukes hos de norske mobilselskapene.
– Vi har tro på at operatørene vil være åpne og vi får en god redegjørelse for hvordan dataene behandles og sikres, sier Ask.
Svært inngripende
Den danske Digitaliseringsstyrelsen vurderer å politianmelde flere mobilselskaper for deres praksis. Nkom understreker at innsyn i elektronisk kommunikasjon også er strengt regulert i Norge.
– Innsyn i innholdet i elektronisk kommunikasjon er et inngripende tiltak. Operatørene må kunne dokumentere både nødvendighet og hjemmel dersom ansatte gis tilgang til SMS-innhold, sier Ask.
Nkom presiserer at behandling av SMS-data kan være lovlig ved konkret mistanke om svindel eller sikkerhetstrusler, men mener det er nødvendig med en gjennomgang for å sikre at norske borgeres kommunikasjonsvern er ivaretatt.
– Vi må sikre at praksisen er i tråd med regelverket , og tilsynet skal avklare nettopp dette, sier Ask.
Nkom har bedt mobilselskapene opplyse om følgende:
-
Oversikt over system som er i bruk i antisvindelarbeid knyttet til SMS.
-
Hvilke parametere/kriterier brukes for å stoppe mistenkelige SMS?
-
Hvilke hjemler som legges til grunn for manuell lesing av innholdsdata i SMS?
-
Omfanget av SMS som blokkeres i systemet.
-
Omfanget av feilblokkerte SMS.
-
Omfanget av SMS som leses manuelt.
-
Hvor mange personer har tilgang til å lese innholdsdata?
-
Hvordan forsikrer virksomheten seg om sikkerhetsmessig skikkethet hos aktuelt personell?
-
Hvilke prosedyrer og rutiner har virksomheten iverksatt for å regulere manuell lesing av innholdsdata i SMS og sikring av disse dataene?
-
Oversikt over lagrings- og sletterutiner.
Dokumentasjonen skal leveres til Nkom innen 15. januar 2026.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Frivillig åpning vil kreve tett oppfølging4.3.2026 08:56:12 CET | Pressemelding
Ny bredbåndsregulering nærmer seg. Foreløpig tyder mye på at fibernettene blir åpnet frivillig. Nkom understreker samtidig at utviklingen vil bli fulgt svært tett.
Varsler tilsyn med Telia etter datainnbrudd25.2.2026 08:52:08 CET | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) vil gjennomføre tilsyn hos Telia etter melding om omfattende datainnbrudd.
Store forskjeller i sikkerhetsnivå hos datasentre23.2.2026 13:56:41 CET | Pressemelding
En ny tilsynsrapport viser store forskjeller innen digital sikkerhet hos datasentre i Norge. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) ber flere av dem iverksette tiltak for å bedre sikkerheten.
Svindeltapene stuper19.2.2026 13:02:51 CET | Pressemelding
Ferske tall fra Finanstilsynet viser at bankenes svindeltapstall er redusert med 35 prosent på bare seks måneder. Mye tyder på at tiltak i ekombransjen er en viktig årsak til nedgangen.
Mobilen kan svikte når du trenger den mest19.2.2026 09:58:29 CET | Pressemelding
Vinterferien har startet for store deler av Sør-Norge og mange legger turen til hytte og fjell. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) advarer om at kulde, varierende dekning og stor tillit til mobil og smartklokke fort kan bli en uheldig affære.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom