Betongsviller blir mer klimavennlige
5.12.2025 13:06:35 CET | Bane NOR | Pressemelding
Bane NOR har inngått en ny rammeavtale med Sateba Norway om levering av betongsviller. Den nye avtalen er både konkurransedyktig og innebærer et vesentlig kutt i utslipp av klimagasser.

- Dette er en stor og viktig avtale for Bane NOR. Ikke bare er betongsviller et helt nødvendig produkt for oss, men vi er spesielt glade for at Sateba klarer å kutte i klimagassutslippene i produksjonen, sier konsernsjef i Bane NOR, Agnete Johnsgaard-Lewis.
Rammeavtalen mellom Bane NOR og Sateba er delt opp i tre kontrakter, gjelder for inntil 8 år, og har et maksimalt uttak på 3 millioner sviller. I praksis vil så godt som alle sviller som blir lagt på jernbanen i Norge de neste årene komme fra Sateba.
- Vi setter stor pris på tilliten fra Bane NOR, sier daglig leder i Sateba Norway, Lars Petter Lund.
- At vi har fått alle tre avtalene gir oss et solid grunnlag for forutsigbare leveranser, stabil kvalitet og effektive logistikkprosesser. Avtalene bidrar også til å sikre lokale arbeidsplasser hos oss og våre leverandører. Vi ser frem til å komme i gang og levere på oppdraget.
Klimavennlig betong
I produksjonen av svillene vil det bli brukt sement fra Heidelberg, som har tatt i bruk ny teknologi for karbonfangst i produksjonen. For svilleproduksjonen vil det i praksis innebære et gjennomsnittlig årlig utslippskutt på over 7250 tonn. Det tilsvarer om lag 0,7 prosent av Bane NORs totale årlige utslipp, og er en reduksjon på mer enn 40 prosent sammenlignet med tidligere sviller.
- På vår fabrikk i Brevik så har vi nylig åpnet verdens første karbonfangstanlegg på en sementfabrikk som en del av regjeringens «Langskip»-prosjekt, sier General Manager Giv Brantenberg i Heidelberg Materials Northern Europe.
- Dette gjør at vi kan produsere sement som gjør det mulig å lage betong med nær-null CO₂-utslipp – uten å gå på kompromiss med styrke, bestandighet eller funksjon. Produktet gir mulighet til å nå ambisiøse bærekraftsmål.
- For oss er dette viktig, sier Agnete Johnsgaard-Lewis.
- Vi vet at jernbane i drift er så godt som utslippsfri, og har store klimamessige fordeler. Men samtidig er det store utslipp i leverandørkjedens produksjon, og utslippskutt der bidrar til langsiktig omstilling, som vi er glade for å kunne bidra til.
- Svært godt fornøyd
Sateba vant rammeavtalen etter en omfattende konkurranse, der også internasjonale leverandører var aktuelle. Miljø ble vektet høyt (30 prosent), men også kvalitet, logistikk og pris var viktig.
- I konkurransen har vi vært opptatt av å levere det Bane NOR etterspurte, med høy kvalitet, robust logistikk og pålitelig leveringsdyktighet, sier Lars Petter Lund i Sateba Norway.
- Vi har også lagt vekt på pris og miljø, og gjennom samarbeidet med Heidelberg kan vi nå levere sviller med betydelig lavere klimaavtrykk. Vi er svært fornøyde med at helheten ble vurdert som konkurransedyktig.
Konserndirektør for strategi og bærekraft i Bane NOR Vibeke Warholm sier hun er godt fornøyd med det strategiske arbeidet som er gjort i denne anskaffelsen.
- Vårt team har her oppnådd en konkurransedyktig avtale og samtidig nesten en halvering av CO2-utslipp fra svilleproduksjonen, sier Warholm.
Bane NOR og Sateba kjenner hverandre godt fra før. Den forrige rammeavtalen for levering av betongsviller var også med Sateba, som produserer svillene på sin fabrikk i Hønefoss. Vibeke Warholm er trygg på at samarbeidet fortsatt vil være godt i årene som kommer.
- Nå har vi fått på plass en leverandør vi kjenner, som leverer et mer klimavennlig produkt, til en god pris. Jeg er svært godt fornøyd med at vi skal jobbe videre med Sateba i årene som kommer, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt
Pressekontakten i Bane NOR håndterer henvendelser fra pressen. Pressetelefonen er betjent mellom kl. 0530 og midnatt.
Bilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Snart åpner nytt dobbeltspor på Vestfoldbanen2.10.2026 13:51:18 CEST | Pressemelding
Etter flere års utbygging er det nye dobbeltsporet mellom Nykirke og Barkåker snart klart for ordinær drift. Før åpningen 22. november gjennomfører Bane NOR en siste anleggsperiode fra 12. oktober til 21. november for å koble inn den nye jernbanen.
Bedre punktlighet for togtrafikken i september1.10.2026 10:27:12 CEST | Pressemelding
Punktligheten for persontog var på 86,9 prosent i september, en solid forbedring fra 81,7 i august. For godstrafikken var tallet 76,8% og punktligheten hittil i år for gods er hele 2,8 prosentpoeng høyere enn samme periode i fjor.
Fornyelse, vedlikehold og øvelse på Dovrebanen 26.-30. september21.9.2026 11:25:26 CEST | Pressemelding
Bane NOR fortsetter med fornyelse og vedlikehold på Dovrebanen fra Eidsvoll til Trondheim mellom 26. og 30. september. Lørdag 26. gjennomføres det også en fullskala beredskapsøvelse på jernbanen i Rosten i Innlandet. Det blir satt opp buss for tog mens jernbanen er stengt for togtrafikk.
Gamle anlegg holder jernbanen tilbake3.9.2026 15:46:46 CEST | Pressemelding
August ble en krevende måned for persontogtrafikken. Feil og saktekjøringer på sentrale deler av jernbanenettet ga lav punktlighet, særlig i Oslo-området der konsekvensene raskt sprer seg til store deler av togtrafikken. Samtidig var det den beste måneden for godstrafikken siden juli 2024.
Jørgen Langhelle Pedersen blir konserndirektør for Mennesker og organisasjon i Bane NOR21.8.2026 10:35:38 CEST | Pressemelding
Bane NOR skal levere en sikker og tilgjengelig jernbane som folk kan stole på. For å lykkes med det, er kompetente medarbeidere, godt lederskap og en organisasjon som evner å utvikle seg helt avgjørende.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom