Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina
2.12.2025 09:27:30 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.

Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte Kinas industri- og informasjonsteknologiminister Li Lecheng og transportviseminister Fu Xuyin til samtaler om blant annet grønn maritim industri og skipsfart.
– Skal vi lykkes med å kutte utslipp i skipsfarten, er vi avhengige av at store skipsfarts- og skipsbyggingsnasjoner som Kina er med. Jeg er glad for at Kina i møtene bekreftet sine ambisjoner om å bidra aktivt i omstillingen. Norske miljøer besitter mye av kompetansen og teknologien som trengs. Derfor er det i vår interesse å ha god dialog om grønn maritim utvikling, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Asias største maritime messe
I Shanghai deltok fiskeri- og havministeren på Marintec – Asias største maritime messe. Sivertsen Næss åpnet den norske næringslivspaviljongen, der rekordmange norske næringsaktører er til stede i år.
– Norge er ledende på grønne løsninger for skipsfarten. Paviljongen er en fantastisk mulighet til å vise frem dette og videreutvikle de maritime handelsforbindelsene mellom våre to land, sier hun.
Under besøket hadde fiskeri- og havministeren møter med flere av de norske næringsaktørene for å få innspill om muligheter og utfordringer de møter i det kinesiske markedet.
– Kina er verdens største skipsbygger, og kinesiske verft står i dag for store deler av ordreboken til norske utenriksrederier – med et høyt innslag av norsk utstyr og teknologi. Samlet sett har Kina stor betydning for norsk maritim næring, sier Sivertsen Næss.
Flere ben å stå på
Fiskeri- og havministeren har nylig besøkt andre sjøfartsnasjoner med store ambisjoner innen maritim industri, deriblant Brasil og India.
– Kina er størst, men ikke de eneste som bygger skip. Det er viktig å være til stede der den maritime utviklingen foregår, slik at vi har flere ben å stå på. Norsk maritim næring skal levere utstyr og tjenester til de store skipsbyggerne, og vi må sørge for at de opplever stabile rammer og god markedsadgang, sier Sivertsen Næss.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Priv til red.: Fiskeri- og havministeren kjem til Brønnøysund2.3.2026 13:59:37 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Brønnøysund tysdag 3. mars. Ho skal møte aktørar innan havbruk, med omvisingar og samtalar hos fleire verksemder i området, før dagen blir avslutta med eit folkemøte på kvelden.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Canada1.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth vil styrke handelssamarbeidet med Canada og besøker Toronto 1.–3. mars. Myrseth skal blant annet delta på verdens ledende konferanse for mineralutvinning, ha politiske samtaler og møte norske og canadiske bedrifter.
Kongelig resolusjon om havbruk til havs fastsatt27.2.2026 11:36:08 CET | Pressemelding
I dag fastsatte Kongen i statsråd en resolusjon som omhandler hvilke områder som kan utlyses for havbruk til havs. Dermed har regjeringen besluttet yttergrensene for de områdene der en ønsker å etablere den nye industrien.
Høring om en midlertidig tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden26.2.2026 17:47:19 CET | Pressemelding
Regjeringen har fra 1. januar 2026 innført nullfiskeområder og en rekke andre fiskeritiltak for å styrke fiskebestandene og økosystemet i Oslofjorden. Nå sendes et forslag til regelverk for en midlertidig tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden på høring.
2,3 millioner til ungdomsfiske: Nå kan din kommune søke om tilskudd26.2.2026 14:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen lyser ut 2,3 millioner kroner rettet mot kommuner som legger til rette for at unge mellom 12 og 25 år kan skaffe seg verdifull erfaring innen fiskeriene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom