Været i november var nær normalen, med noen regionale forskjeller
1.12.2025 15:38:02 CET | Meteorologisk institutt | Pressemelding
Måneden føyer seg inn i rekken av måneder med temperaturer over normalen, som nå teller 19 måneder.

Mildt i sør og kaldt i nord
Landet som helhet endte på 0,2 °C over normalen. Mildt i Sør-Norge, hvor enkelte steder målte 2–2,5 °C over normalen. Varmest var det på Lysebotn i Rogaland den 7. november. Der ble det målt 17,2 °C, noe som er over gjennomsnittet på 16,6 °C.
I Nord-Norge var det kjøligere. Både Nordland og Finnmark lå på 2,5–3 °C under normalen. Kaldest var det i Kautokeino og Karasjok, med −33,3 °C den 23. og 25. november. Dette er den laveste novembertemperaturen målt på Finnmarksvidda siden 2021.
Hele rapporten kan du lese her
Store variasjoner i nedbøren
Totalt har vi registrert ti prosent mer nedbør enn normalt, men med store regionale forskjeller. I Nord-Norge var det våtere enn vanlig på kysten, ellers normalt. I Sør-Norge kom det normale nedbørmengder, men nord for Dovre var det våtere enn normalt. Våteste var det på Eimhjellen i Gloppen med 83,4 mm den 29. november.
Snøforholdene varierte veldig. I Trøndelag og Nord-Norge var det mer snø enn normalt. I Sør-Norge var det lite snø i fjellet, men mer variert i lavlandet.
Tørrest var det i Innlandet, hvor målestasjonen Skansen på Otta målte kun 16,0 millimeter i hele november.
Mildt og lite sjøis i Arktis
Det var mildt i Arktis. Ved Svalbard lufthavn var temperaturen 1,3 °C over normalen, og på Hopen hele 2,1 °C over normalen. Samtidig krympet sjøisen i Arktis til 9,05 millioner km² – den nest laveste utbredelsen for november siden satellittmålingene startet i 1978. Rundt Svalbard er det lite is – den femte laveste isutbredelsen som er målt i november.
På den sørlige halvkule ble en lignende trend observert. Sjøisutbredelsen i Antarktis var 15,19 millioner km², den fjerde laveste målingen noensinne i november.
Kontakter
Klimavakten:
klimavakten@met.no
Telefon: 480 66 358
Bilder

Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Ny teneste skal gi bønder betre sesongvarsel20.4.2026 09:19:16 CEST | Pressemelding
Korleis blir sommaren? Blir det ein våt haust eller ein tørr vår? For bønder kan slike spørsmål vere avgjerande, men svara er ofte usikre. Meteorologisk institutt utviklar no ei ny teneste som skal gjere sesongvarsel meir nyttige for bønder og landbruket i Noreg.
Mars ble rekordvarm7.4.2026 14:51:15 CEST | Pressemelding
Vi legger den varmeste marsmåneden vi har registrert bak oss. Rekorden ble slått med 0,6 grader: – Det er overraskende mye, sier klimaforsker.
Februar ble 3,1 grader kaldere enn normalen3.3.2026 11:32:12 CET | Pressemelding
Både februar og vintersesongen var kaldere enn normalt. Men det betyr ikke at klimaendringene er avlyst.
Januar brøt rekken med temperaturer over normalen3.2.2026 11:36:18 CET | Pressemelding
Mens desember var varm og våt, ble januar kald og tørr mange steder. – Januar brøt rekken med 20 måneder på rad over temperaturnormalen, sier klimaforsker Jostein Mame
2025 er det varmeste året vi har målt7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har vi registrert et så varmt år som 2025. De høye temperaturene er sterkt knyttet til menneskeskapte klimaendringer, ifølge en helt ny rapport.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom