Sviatlana Tsikhanowskaja besøker Stortinget mandag 1. desember
28.11.2025 10:46:26 CET | Stortinget | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani og medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen tar imot lederen for de demokratiske kreftene i Belarus, Sviatlana Tsikhanowskaja, på Stortinget mandag 1. desember.

– Jeg er veldig glad for å kunne ta Sviatlana Tsikhanowskaja imot på Stortinget nok en gang. Tsikhanowskaja kjemper en heltemodig kamp for demokrati i sitt hjemland Belarus. Selv om hennes egen mann ble løslatt fra fengsel i juni, fortsetter hun sin utrettelige kamp for frigivelse også av andre politiske fanger i hjemlandet. Gjennom å ta Tsikhanowskaja imot på Stortinget ønsker vi å vise støtte til en av frontfigurene i kampen mot autoritære krefter i Europa, sier stortingspresident Masud Gharahkhani.
Under besøket på Stortinget skal Tsikhanowskaja også møte medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen.
Fotomuligheter
11:00: Oppstart av møtet med medlemmer av utenriks- og forsvarskomitéen.
11:45: Oppstart av møtet med stortingspresidenten på presidentens kontor.
Praktisk informasjon
Fotografer som ønsker å være til stede, og ikke er medlem av presselosjen, bes om å akkreditere seg med navn og medie til presse@stortinget.no innen mandag 1. desember klokken 09:00. Oppmøte senest klokken 10:30 på Løvebakken (gjelder ikke medlemmer av presselosjen).
Kontakter
Pressevakt(Vennligst ring, ikke send sms.)
Pressevakten for presidentskap, direktør og øvrig administrativ ledelse er bemannet på telefon og e-post mandag–fredag kl. 09.00-15.00.
Bilder

Om oss
Stortinget er Norges nasjonalforsamling. De viktigste oppgavene til Stortinget er å vedta lover, bestemme statens budsjett og kontrollere regjeringen.
Følg pressemeldinger fra Stortinget
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stortinget på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stortinget
OSSE-parlamentarikerne samles i Haag3.7.2026 13:51:07 CEST | Pressemelding
Marius Arion Nilsen (FrP, Aust-Agder) leder delegasjonen, og internasjonal rett og humanitære spørsmål i våpenhvileforhandlingene i Ukraina står på agendaen når OSSEs parlamentarikerforsamling møtes til hovedsesjon i Haag 4.–8. juli.
Stortingspresidenten til NATO-møte og offisielt besøk i Tyrkia25.6.2026 09:56:55 CEST | Pressemelding
Stortingspresident Masud Gharahkhani reiser til Tyrkia fra 27. juni til 1. juli for å lede Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske toppmøte i Istanbul 27.–28. juni.
– Journalister som dekker idrett må kunne gjøre jobben sin fritt24.6.2026 13:32:22 CEST | Pressemelding
Journalister utsettes for trusler, netthat og press i idretten. Torsdag 25. juni legger Tone Wilhelmsen Trøen (H) frem sin rapport om pressefrihet i idretten frem for Europarådets parlamentarikerforsamling (PACE) i Strasbourg.
Et år med høy aktivitet på Stortinget19.6.2026 13:48:02 CEST | Pressemelding
Fredag har Stortinget holdt sitt siste planlagte møte før sommeren. Tall fra sesjonen viser at det har vært høy aktivitet. Det har blant annet blitt satt ny rekord i antall representantforslag.
Kenyas president besøker Stortinget8.6.2026 10:21:33 CEST | Pressemelding
I forbindelse med det offisielle besøket til Norge 8.-9. juni, avlegger Kenyas president, William Samoei Ruto, en høflighetsvisitt hos stortingspresident Masud Gharahkhani tirsdag 9. juni.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom