Å Energi inngår langsiktig kraftavtale med Ringnes
Å Energi og Ringnes har inngått en langsiktig kraftavtale (PPA) som sikrer leveranse av fornybar energi til Ringnes sin virksomhet i Norge. Avtalen gir Ringnes forutsigbar kraftpris i ti år og knytter strømforbruket deres til produksjonen ved Fennefoss kraftverk.

– Dette er en viktig avtale for oss, og et godt eksempel på hvordan utbygging av ny norsk vannkraft kan møte næringslivets økende etterspørsel etter forutsigbar og dokumentert fornybar energi, sier Ingvill Mykland, konserndirektør Marked i Å Energi.
Fennefoss kraftverk ligger i Evje og Hornnes kommune og ble satt i drift i mars i 2023. Kraftverket har en installert kapasitet på 9,5 MW og en forventet normalårsproduksjon på 59 GWh, som tilsvarer det gjennomsnittlige energibehovet til rundt 3 000 boliger. Produksjonen skal være tilstrekkelig til å dekke størsteparten av Ringnes’ strømforbruk i avtaleperioden.
Den langsiktige avtalen trer i kraft 1. januar 2026, har en varighet på ti år og et totalvolum på 435 GWh. Avtalen inkluderer opprinnelsesgarantier, en dokumentasjon som knytter strømforbruket fra Ringnes sine kontorer og produksjonsfasiliteter rundt om i landet til produksjonen ved Fennefoss kraftverk.
Milliardinvesteringer i fornybar energi
Å Energi skal de neste ti årene investere over en milliard kroner årlig i lønnsomme vannkraftprosjekter, både i oppgraderingsprosjekter for å øke produksjonen i eksisterende anlegg, og bygging av nye kraftverk.
– Avtalen med Ringnes styrker Å Energis muligheter til å gjøre flere investeringer i fornybar produksjon fremover, fortsetter Mykland.
En viktig investering i Ringnes’ klimaløfte
ESG-sjef i Ringnes Jeppe Grøttland forteller at tiltak som kan utløse ny fornybarkapasitet er en viktig del av selskapets bærekraftarbeid.
– I Norge har vi lenge vært velsignet med god tilgang på fornybar vannkraft. Det har vært en viktig årsak til det lave klimaavtrykket Ringnes har per produserte liter drikke. Samtidig er det et økende kraftbehov i samfunnet, og da vil vi bidra til å utløse økt produksjon av fornybar kraft, sier Grøttland.
Han sier avtalen er en investering i Ringnes’ klimaløfte, hvor et av målene er nullutslipp fra egne produksjonsanlegg innen 2030.
– Vi får nå enda mer robust dokumentasjon til klimaregnskapet vårt, siden forbruket kobles mot ett produksjonssted. I tillegg får vi forutsigbarhet i kraftprisen, sier Grøttland, før han avslutter:
– Og, det er kanskje kombinasjonen som gleder mest; avtalen er et eksempel på hvordan klimaengasjement og økonomihensyn spiller på lag.
Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder. Å Energi har 83 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 13 TWh. Konsernets nettselskaper, Glitre Nett og Norgesnett, leverer strøm til rundt 425 000 kunder i Buskerud, Agder, Innlandet, Østfold og Vestland. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen og digitalisering. Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft. Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Om Ringnes
Ringnes ble stiftet i 1876 og er i dag Norges største drikkevareselskap. Selskapet har nær 1000 ansatte og står bak om lag 100 produkter og 40 merkevarer – fra ikoniske norske navn som Solo, Farris og Frydenlund, til internasjonale favoritter som Pepsi MAX, Carlsberg og Guinness. Med produksjonsanlegg i Nittedal, Trondheim, Larvik og Østerdalen, og distribusjon til rundt 11 000 utsalgssteder over hele landet, er Ringnes’ produkter del av mer enn to millioner små og store drikkeøyeblikk i Norge hver dag. Ringnes er heleid av Carlsberg-gruppen – et av verdens største bryggerikonsern, med virksomhet i over 150 markeder – og tar del i konsernets globale ESG-program Together Towards ZERO And Beyond.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvill Heskestad MyklandKonserndirektør MarkedÅ Energi
Tel:95 12 66 63ingvill.mykland@aenergi.noBilder



Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Oppgraderer kraftverk for 200 millioner kroner11.11.2025 09:45:15 CET | Pressemelding
Å Energi skal gjennomføre omfattende oppgraderinger av Gravfoss II kraftverk i Buskerud. Det vil styrke driftssikkerheten i kraftverket, som årlig produserer energi til rundt 13 700 boliger.
Å Energi med rekordinvesteringer i tredje kvartal6.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Å Energi øker investeringene i vannkraft og strømnett med førti prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Samtidig realiserer konsernet gevinster etter nedsalg i batteriselskapet Eco Stor.
Forskning styrker blekebestanden i Byglandsfjorden24.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Godt samarbeid og forskningsbaserte tiltak gjennom mer enn 50 år har styrket bestanden av den utryddingstruede fisken bleke i Byglandsfjorden. For å legge enda bedre til rette for gode gyteplasser, ble nylig over 30 tonn gytegrus lagt ut i fjorden like ved Byglandsfjord sentrum.
Overvåker lakseoppvandringen i Mandalselva5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Med hjelp av undervannskamera og kunstig intelligens vil Å Energi få et verdifullt grunnlag for kunnskapsbasert forvaltning av laksen i en av de viktigste lakseelvene i Sør-Norge.
Å Energi med sterk utvikling i første halvår29.8.2025 08:02:00 CEST | Pressemelding
Å Energi leverer et sterkt underliggende resultat etter skatt for årets første halvår. De største bidragene kommer fra vannkraft- og nettvirksomhetene, hvor det har vært store investeringer de siste årene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom