Ørjan Karlssons krimserie utløste budkrig i Danmark – og runder opplag på 100 000!
De to første bøkene i serien om politietterforsker Jakob Weber utløste kamp om rettighetene i Danmark. Her til lands har serien nå et opplag på hele 110.000 bøker.

Det danske forlaget Gad gikk seirende ut av budkrigen, og har skaffet seg rettighetene til de to første bøkene i serien, Det siste stykket hjem og Natten reiser alene. Redaktør Christina Yhman Kaarsberg i Gad forlag er svært begeistret:
«Ørjan Karlsson har med bøgerne om efterforsker Jakob Weber og hans team ved politiet i Bodø nord for Polarcirklen skabt et enormt dragende krimiunivers. Bøgerne er velskrevne, fermt plottede og befolket af interessante karakterer, og de skiftende synsvinkler, som følger både forbryder og efterforskere, gør fortællingerne dynamiske og vildt medrivende – jeg læste i åndeløs spænding, til sidste side var vendt, og det er simpelthen meget længe siden, jeg sidst har været så opslugt af en krimi. Vi på Gads Forlag glæder os til at lancere serien i Danmark i begyndelsen af 2027!»
Rå, nordnorsk natur
Her til lands er det totale opplaget på de fire bøkene i Jakob Weber-serien nå oppe i hele 110.000 bøker, og forlagssjef for krim og underholdning i Gyldendal litteratur, Siren Marøy Myklebust, er ikke i tvil om at Ørjan er en ny stjerne på den norske krimhimmelen:
«Jakob Weber-serien er norsk krim på sitt beste, og har blitt en av mine favoritter de siste årene. Rå nordnorsk natur, realistisk politiarbeid og mørke hemmeligheter. Ørjan Karlsson kombinerer psykologisk dybde med nervepirrende spenning, og hovedkarakteren Jakob Weber er både jordnær, kompleks og veldig likandes.»
Fornøyd forfatter
Fra før er serien om Jakob Weber solgt til England, Nederland, Tyskland og Bulgaria. Og i 2027 venter altså utgivelse også i Danmark. Forfatteren selv er veldig fornøyd:
«Da jeg gikk i gang med Det siste stykket hjem i 2021 torde jeg ikke håpe på den mottagelsen Jakob Weber og etterforskningsgjengen fra Bodø skulle få. Med et opplag på over 100.000, og rettigheter solgt til flere land, nå sist til Danmark - kan jeg ikke si annet enn å si 'tusen takk' til trofaste lesere, bokhandlere, bibliotekarer, bloggere og alle andre som har fremsnakket serien. Jeg håper dere blir med videre. Det er (mye) mer i vente.»
Om forfatteren:
Ørjan N. Karlsson (f. 1970) er oppvokst i Bodø og har utgitt en rekke thrillere, science fiction og kriminalromaner, samt skrevet to lydoriginaler: Det som skjer i mørket og Bygda. Han har jobbet i Forsvarsdepartementet og er i dag avdelingsleder i Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap. «Det levende mørket» (2025) er den fjerde boken i serien om etterforsker Jakob Weber.
Kontakter
Kirsti KristoffersenProsjektleder marked og presseGyldendal Litteratur
Tel:97669455kirsti.kristoffersen@gyldendal.noOm Gyldendal
Gyldendal er Norges største bokkonsern, med virksomheter i alle ledd – fra forlag og innholdsproduksjon, til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. I hundre år har vi skapt og formidlet historier som beveger, bygger kunnskap og former samfunnet.
Gyldendal Litteratur utgir bøker og digitale produkter for allmennmarkedet innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. Forlaget utgir i underkant av 300 titler årlig.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Anne Holt, Pascal Engman, Val McDermid, Lisa Jewell, Jens Henrik Jensen, Hjorth & Thorsson og Hans Olav Lahlum til Oslo: Krimfestivalen 2026 samler internasjonale og nordiske stjerner15.1.2026 10:03:36 CET | Pressemelding
Krimfestivalen vender tilbake 19.-21. mars 2026 med et program som samler noen av de mest markante krimstemmene fra Norge, Norden og Storbritannia. Blant de første navnene til årets festival er internasjonale stjerner som Val McDermid (UK), Pascal Engman (SE), Lisa Jewell (UK), Jens Henrik Jensen (DK), og Hjorth & Thorsson (SE/IS), samt norske toppnavn som Anne Holt og Hans Olav Lahlum. Festivalen arrangeres i forlagshusene til Aschehoug, Gyldendal og Cappelen Damm.
Suksess for Tore Skeie: "Hardråde" inntar Europa11.12.2025 11:14:20 CET | Pressemelding
Tore Skeies kritikerroste Hardråde gikk rett inn på bestselgerlistene da den ble lansert 20. november. Nå får tre nye land oppleve den siste vikingkongen: Boken er solgt til England, Nederland og Danmark.
Norske Stargate er månedens bok i superstjernen Dua Lipas bokklubb30.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Med et samlet norsk opplag på 130 000 eksemplarer har Stargate allerede etablert seg som en moderne juleklassiker. Nå får Ingvild H. Rishøis roman fornyet internasjonal oppmerksomhet; Dua Lipa har valgt boken som månedens utvalgte i sin globale Service95 Book Club.
Bokaktuell Isakstuen med tre tekster på Nationaltheatret denne høsten10.11.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Monica Isakstuen har de siste årene utmerket seg som samtidsdramatiker. Nå er hun aktuell med HAN ANDRE, som utgis i bokform og settes opp på Nationaltheatret. Dette blir den tredje teksten av Isakstuen Nationaltheatret presenterer denne høsten.
Mumier, mysterier og vennskap på prøve – ny bok om Georg Graver7.11.2025 09:32:00 CET | Pressemelding
En finurlig, mystisk og litt sår fortelling om vennskap, uvennskap og død
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom