Byggtilgang noe ned – fortsatt ubalanse i kornmarkedet
Felleskjøpet Agri markedsregulering presenterer novemberprognosen for kornsesongen 2025/2026. Prognosen viser en noe lavere byggtilgang enn tidligere, men markedsregulator peker fortsatt på behovet for å rette opp ubalansen i kornmarkedet.

Totalt anslås tilgangen av norskprodusert korn, erter og oljefrø til 1 254 400 tonn, om lag fire prosent over fjoråret og seks prosent høyere enn snittet for de siste fem årene. Totaltilgangen er 51 300 tonn lavere enn prognosert i august.
– Prognosen viser at både bygg- og havretilgangen er redusert sammenlignet med estimatene fra august. Hvetetilgangen øker derimot noe, sier Astrid Een Thuen, seniorrådgiver i Felleskjøpet Agri markedsregulering
I augustprognosen ble tilgangen av bygg estimert til 730 900 tonn. I novemberprognosen er dette justert ned til 690 000 tonn. Thuen påpeker at selv med nedjusteringen ligger årets byggtilgang fortsatt nær 20 prosent over femårssnittet.
– Vi har fremdeles en tydelig ubalanse i kornmarkedet. Prognosen viser en kornproduksjon som ligger seks prosent over femårssnittet, men behovet for å tilpasse produksjonen til markedet er stort. Budskapet til kornbøndene står fast: Vi trenger mer hvete og proteinvekster neste sesong, sier Thuen.
Økning i mathvete
Novemberprognosen viser at tilgangen av mathvete øker markant sammenlignet med fjorårets dårlige tilgang. Prognosen tilsier en mathvetetilgang på 151 400 tonn, mer enn dobbelt så mye som i fjor, men fortsatt 7 prosent under femårssnittet. Matandelen i hvete er estimert til 58 prosent.
Samlet ligger tilgangen av fôr- og mathvete tre prosent under femårssnittet, men 15 prosent over fjoråret.
Andre kornslag
For havre ventes en tilgang på 243 700 tonn, åtte prosent under femårssnittet og 13 prosent lavere enn i fjor.
Produksjonen av oljefrø og åkerbønner er beregnet til 28 500 tonn, som da vil bli et rekordår. Erter ventes å nå knappe 10 000 tonn.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldPressesjef
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noLenker
Felleskjøpet Agri hadde i 2024 en omsetning på 21,2 milliarder kroner og 4 217 ansatte. Felleskjøpet Agri er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk, og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.
Felleskjøpet Agri eier Granngården i Sverige som også har over 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av om lag 36 000 bønder.
Felleskjøpet Agri er markedsregulator og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Her er vinnerne av Landbrukets bærekraftspris 20257.11.2025 15:04:43 CET | Pressemelding
Det var tre svært overraskede brødre – Bernt, Anstein og Edvart Freberg – som i dag mottok Landbrukets bærekraftspris og 100 000 kroner i premiepenger.
Felleskjøpet Agri med omsetningsvekst i tredje kvartal29.10.2025 12:50:36 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri leverer omsetningsvekst på 5,5 prosent i tredje kvartal. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) er 10 millioner kroner i tredje kvartal. Hittil i år øker EBITDA med 105 millioner kroner, til 668 millioner kroner.
Dette er de fem superfinalistene til Landbrukets bærekraftpris23.10.2025 11:30:27 CEST | Pressemelding
Over 550 kandidater ble nominert til Landbrukets bærekraftpris 2025. Nå har juryen plukket ut fem superfinalister – bønder som på hver sin måte viser vei mot et mer bærekraftig landbruk. En av dem stikker snart av med 100 000 kroner og den gjeve prisen.
Felleskjøpets kjeledress er tilbake – med bedre passform, mer komfort og økt synlighet16.10.2025 08:12:30 CEST | Pressemelding
Etterlengtet og oppgradert: Nå er Felleskjøpets klassiske kjeledress tilbake i butikk. Den nye dressen er skreddersydd for dagens arbeidsliv.
Flere nordmenn spiser bygg – og det trengs som aldri før14.10.2025 12:14:28 CEST | Pressemelding
Årets byggavling kan bli den største som noen gang er registrert i Norge. Samtidig viser ferske tall at interessen for bygg også vokser på norske kjøkken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom