Tydelige sosiale forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn spiser
En ny forbruksundersøkelse viser klare forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn får i seg. Inntaket varierer etter foreldrenes inntekt og utdanning. Opplysningskontoret for frukt og grønt og Nasjonalforeningen for folkehelsen etterlyser tiltak som kan sikre like muligheter for god helse.

Funnene fra den nye forbruksundersøkelsen 5 a day Europe viser at barn i lavinntektsfamilier spiser merkbart mindre frukt, bær og grønnsaker enn barn fra familier med høyere inntekt – og samme mønster følger foreldrenes utdanningsnivå.
– Barns kosthold legger grunnlaget for helsa de tar med seg videre i livet, så slike forskjeller er absolutt ikke det man ønsker å se, det hele blir bare en vond spiral, sier Iselin Bogstrand Sagen, ernæringsrådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Enda lengre unna anbefalingene
Barn i lavinntektsfamilier spiser i snitt 3 porsjoner frukt og grønt daglig, mot 3,4 blant barn i familier med høyere inntekt. Barn av foreldre med høy utdanning får i seg 3,6 porsjoner daglig, mens barn av foreldre med lavere utdanning ligger på 3,1.
– Myndighetene anbefaler at vi spiser minst 5, helst 8, porsjoner frukt og grønt om dagen for å opprettholde god helse. De aller fleste bør derfor spise mer – og de som spiser minst har størst helsegevinst av å øke inntaket, understreker Sagen.
Viktig for både energi, utvikling og gode vaner
Frukt og grønt gir viktige næringsstoffer som barn trenger for å utvikle seg, og gir god, langvarig energi som trengs i barns aktive hverdag.
– For ikke å snakke om at gode vaner etableres i barneårene. Det er viktig å danne et godt grunnlag for god helse gjennom livet, påpeker ernæringsrådgiveren.
Å spise i tråd med anbefalingene reduserer risiko for hjerte- og karsykdom og flere kreftformer senere i livet.
Nasjonalforeningen for folkehelsen etterlyser tiltak
Generalsekretær i Nasjonalforeningen for folkehelsen, Bo Gleditsch, trekker frem pris og tilgjengelighet som viktige faktorer for økt forbruk.
– Forskjeller i barns kosthold er et varsko. Vi vet at pris og tilgjengelighet betyr mye for hva folk faktisk spiser. Vi trenger tiltak som gjør sunn mat billigere. Et annet viktig tiltak som vil virke utjevnende, er å tilby gratis frukt og grønt i skolen, sier Gleditsch.
Om undersøkelsen
Forbruksundersøkelsen 5 a Day Europe gjennomføres årlig av Kantar på vegne av Opplysningskontoret for frukt og grønt. Undersøkelsen er foretatt blant voksne i alderen 18 år og eldre, som har svart på vegne av barn i alderen 0–17 år i Norge. Undersøkelsen ble gjennomført i september 2025.
-
Lavinntektsfamilier er definert som under 500 000 kroner i brutto personlig inntekt og under 800 000 kroner i samlet husholdningsinntekt.
-
Høy utdannelse er definert som fullført minimum universitets-/høgskoleutdanning med inntil 4 års varighet. Lav utdannelse er definert som lavere enn dette, videregående allmennfaglig eller yrkesfaglig utdanning.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenErnæringsrådgiver
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder


Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Nordmenn kaster 9 kilo frukt og grønt i året10.11.2025 07:37:41 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster rundt ni kilo frukt og grønt i året – tre fulle handleposer med spiselig mat. For en familie på fire blir det over 35 kilo rett i søpla. Opplysningskontoret for frukt og grønt forklarer hva som bør kastes – og hva som kan reddes.
Vinnere av NM i frukt og grønt dagligvare 202523.10.2025 15:36:40 CEST | Pressemelding
Under Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) sin fagdag i Bjørvika i dag, ble vinnerne av NM i frukt og grønt dagligvare 2025 kåret. Her er årets vinnere.
Nye forbrukstall på frukt og grønt: De som spiser lite syns de spiser nok23.10.2025 09:46:53 CEST | Pressemelding
På Opplysningskontoret for frukt og grønt sin fagdag i Bjørvika i dag ble resultatene fra forbruksundersøkelsen 5 a day Europe lagt frem. Tallene viser at nordmenn i snitt spiser 3,3 porsjoner frukt og grønt hver dag, samme nivå som i fjor, men de som spiser minst, ser fortsatt ikke behovet for å spise mer.
Gresskar - mer enn skumle lykter13.10.2025 08:08:54 CEST | Pressemelding
Halloween nærmer seg, og norske hjem fylles med skumle lykter av utskårne gresskar. Men mange glemmer at gresskar også er mat – full av næring og smak. Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) oppfordrer til å bruke hele gresskaret.
Høstens store matdager feires: Fårikål, epler og poteter i fokus25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høsten er en høytid for norsk matkultur. I løpet av én uke markeres fårikåldagen (25. sept.), epledagen (30. sept.) og potetdagen (1.okt.). Når butikkene bugner av norske råvarer, minner merkedagene oss på å feire både matkultur og selvforsyning, applauderer Torjus Lunder Bredvold, matfaglig rådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom