Her er vinnerne av Landbrukets bærekraftspris 2025
7.11.2025 14:52:35 CET | Landkreditt | Pressemelding
Det var tre svært overraskede brødre – Bernt, Anstein og Edvart Freberg – som i dag mottok Landbrukets bærekraftspris og 100 000 kroner i premiepenger.

Prisen ble delt ut av landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen, som sammen med styrelederne for Felleskjøpet og Landkreditt dukket opp på et helt uventet besøk på gården til Bernt på Nøtterøy, hvor de tre brødrene var samlet.
Statsråd på tunet
Overraskelsen var stor da statsrådbilen svingte inn på tunet – dette var ikke forventet en fredag ettermiddag.
– Vi hadde ingen anelse om hva som ventet, og det ble et sterkt øyeblikk for oss alle tre. Å få vite at vi har vunnet Landbrukets bærekraftpris her i vårt eget miljø, er et minne vi kommer til å ta med oss lenge, sier brødrene, som synes prisen er til stor inspirasjon.
– For oss handler bærekraft om å bruke ressursene smartere på våre gårder – både for miljøet, økonomien og framtida til gårdene våre. Det er veldig motiverende å få en slik anerkjennelse, og vi håper det kan inspirere flere til å prøve nye løsninger. Vi har fortsatt mye å lære, men tror på åpenhet og å dele erfaringer, sier Bernt, Edvart og Anstein Freberg.
Dette er tredje gang Landbrukets bærekraftspris deles ut, og i år var det rekord med over 550 nominerte. Prisen skal løfte fram bønder som viser vei i utviklingen av et mer bærekraftig og lønnsomt jordbruk.
– Med pågangsmot og evne til å tenke nytt kombinerer brødrene Freberg tradisjonelle metoder med moderne teknologi. Resultatet er innovative og presise dyrkingsløsninger som reduserer behovet for sprøytemidler og gjødsel – samtidig som de tar vare på jorda for framtida. De deler raust av erfaringene sine, og er et forbilde for hele næringa, sier landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen.
Jobber bredt
De tre brødrene driver sammen, men har hver sin gård på henholdsvis Nøtterøy, Lena og Stokke. Der produserer de grønnsaker, frukt og blomster til industri og konsum. Juryen la i sin begrunnelse vekt på at det er summen av tiltak og den helhetlige tilnærmingen til bærekraft som gjør at brødrene får den gjeve prisen.
Ved hjelp av stripebearbeiding, roboter og droner har de redusert behovet både for gjødsel og plantevernmidler, og bidrar til mindre avrenning av næringsstoffer. Brødrene gir også et godt innblikk i norsk matproduksjon gjennom å dele hverdagen med tusenvis av følgere i sosiale medier.
Om Landbrukets bærekraftspris
Prisen deles ut av Felleskjøpet og Landkreditt og er åpen for alle norske matprodusenter. Både enkeltpersoner, organisasjoner og fagmiljøer kan sende inn nominasjoner.
Juryen vurderer tiltak innen klima og utslipp, agronomi, økonomi, teknologi, dyrevelferd, biologisk mangfold, ressursbruk og HMS.
Årets jury består av:
- Jens Lippestad, styreleder i Felleskjøpet Agri
- Hans Edvard Torp, styreleder i Landkreditt
- Christin Bøsterud, bonde og tidligere toppleder for bærekraft i EY
- Nils Vagstad, spesialrådgiver i NIBIO
- Sigrid Heringstad, styreleder i Norges Bygdeungdomslag
- Embret Rønning, vinner av Landbrukets bærekraftspris 2024
Kontakter
Mathias YtterdahlKommunikasjonsrådgiver
Tel:95 02 47 32mathias.ytterdahl@landkreditt.noBilder

Følg pressemeldinger fra Landkreditt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Landkreditt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Landkreditt
Landkreditt – vårt bidrag mot økte kostnader24.3.2026 09:10:00 CET | Pressemelding
Landkreditt Bank setter i dag ned renta på driftskreditt til landbruket. Banken viser til økende kostnadsnivå i en urolig verden.
Landkreditt – setter ned renta i dag24.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Landkreditt satte i dag ned rentene på boliglån, banken peker på tøff konkurranse og at kundene er lei av å vente på en rentenedgang.
Henger etter med vedlikeholdet9.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
En stor andel av våningshusene på norske gårdsbruk blir for dårlig vedlikeholdt, frykter flere fagmiljøer. Jevnlig avdekkes det betydelige behov for oppgraderinger.
Øker satsingen i Rogaland3.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Landkreditt styrker nå satsingen i Rogaland. Som en del av denne satsingen åpner selskapet i dag nytt kontor på Sola.
Landkreditt Forsikring - kraftig vekst og solid resultat13.2.2026 08:28:02 CET | Pressemelding
Landkreditt Forsikring leverte et svært godt år i 2025, med en vekst på over 30 prosent og en resultatøkning på over 700 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom