Rentegrep sender boliglånsveksten i taket
De samlende utlånene i Fana Sparebank økte med 2,4 milliarder kroner i 3. kvartal. Det tilsvarer en vekst på 7,9 prosent for kvartalet. Bankens beslutning om å sette ned renten med øyeblikkelig virkning for alle våre boliglånskunder har gitt svært positive kundereaksjoner, og høy utlånsvekst.

— Vi satte ned renten på boliglån for alle kunder med umiddelbar virkning ved begge rentenedsettelsene i juni og september. Det utløste en strøm av nye kunder, og en utlånsvekst uten sidestykke, sier administrerende direktør Lisbet K. Nærø.
— Rentenedsettelsene tilsvarer en ren verdioverføring på totalt 10 millioner kroner til kundene våre i dette kvartalet. Det påvirker flere av våre nøkkeltall. Men akkurat disse rentenedsettelsene var spesielt etterlengtet for mange, og for oss var det viktig å sikre lik behandling for alle våre boliglånskunder.
Ved utgangen av kvartalet utgjorde utlån til kunder 32,5 milliarder kroner. Utlånsveksten det siste kvartalet isolert sett har vært 2,4 milliarder kroner, eller 7,9 prosent. Den kraftige utlånsøkningen er særlig knyttet til personmarkedet og lån til boligformål med 2,3 milliarder kroner. Utlån i merkevaren Himla utmerker seg med en økning på 1,3 milliarder kroner, en vekst på 22,8 prosent i årets tredje kvartal. Utlånsveksten er hovedsakelig knyttet til boliglån med lav belåningsgrad.
— Jeg er utrolig stolt over hvordan vi som organisasjon har håndtert denne veksten. Våre ansatte har virkelig stått på, helt fra kundens første kontakt, gjennom søknadsbehandling og frem til lånet er utbetalt. Vi har klart å gi kundene våre prisvinnende kundeopplevelser, og det er helt fantastisk. I oktober ble vi kåret til årets servicebedrift i Bergen, sier Nærø.
Kvartalets resultat før skatt utgjorde 85,7 millioner kroner, og 63,8 millioner etter skatt. Kostnadene øker noe sammenlignet med fjoråret. Dette henger i stor grad sammen med økte personal- og IKT-kostnader. Egenkapitalavkastningen ble 7,7 prosent. Dersom vi tar hensyn til effekten av rentenedsettelsene, var egenkapitalavkastningen 8,7 prosent for kvartalet.
Konsernets rene kjernekapital utgjør 23 prosent. Ren kjernekapital inkludert resultat hittil i år er 24,8 prosent. Bankens soliditet gir et godt utgangspunkt for videre utlånsvekst.
Fana Sparebanks nøkkeltall og hovedtrekk fra regnskapet for og per 3. kvartal. Konsern.
|
|
Q3/2025 |
Q3/2024 |
Hittil i år |
|
Rentenetto (MNOK) |
137,8 |
155,1 |
439,2 |
|
Resultat før tap (MNOK) |
89,2 |
102,8 |
273,5 |
|
Resultat etter skattekostnad (MNOK) |
63,8 |
76,2 |
226,8 |
|
Totalresultat (MNOK) |
63,8 |
76,2 |
226,8 |
|
Forvaltningskapital (MRD) |
36,9 |
32,0 |
36,9 |
|
Utlånsutvikling % Q/12 mnd. |
7,9/18,4 |
0,8/6,9 |
15,3 |
|
Innskuddsdekning konsern % |
48,7 |
53,6 |
48,7 |
|
Kostnadsprosent |
48,7 |
43,4 |
49,3 |
|
Kostnadsprosent ekskl. fin.instr. |
51,6 |
43,9 |
50,9 |
|
Kostnads-% fra bankvirksomheten |
47,1 |
40,0 |
46,3 |
|
Kapitaldekning % |
25,3 |
21,3 |
25,3 |
|
23,0 |
19,2 |
23,0 |
|
Netto tap i % av GFK |
0,04 |
0,02 |
-0,01 |
|
Egenkapitalavkastning resultat etter skatt % |
7,7 |
9,7 |
9,4 |
Nøkkelord
Kontakter
Lisbet K. NærøAdministrerende direktør
Tel:952 65 960lisbet.nero@fanasparebank.noKim F. LingjærdeDirektør Samfunnsansvar
Tel:932 39 839kim@fanasparebank.noBilder

Fana Sparebank er en fremoverlent, og selvstendig sparebank med lange tradisjoner. Vi er lokalbanken i Vest - og har kontorer på Nesttun, i Bergen sentrum og på Os.
Vår kjernevirksomhet er kundetilpasset rådgivning innenfor finansiering, sparing og forsikring. Vi ønsker å hjelpe og være til stede for våre kunder slik at de kan ta gode valg for sin økonomi, gjennom alle livets faser.
Konsernet består av Fana Sparebank, Fana Sparebank Eiendom og Fana Sparebank Boligkreditt, og merkevarene Himla Eiendomsmegling og Himla Banktjenester. Totalt er det ca. 140 ansatte i konsernet.
Følg pressemeldinger fra Fana Sparebank
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fana Sparebank på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fana Sparebank
Nå kutter Fana Sparebank renten igjen18.9.2025 10:09:06 CEST | Pressemelding
I dag satte Norges Bank ned styringsrenten. Fana Sparebank er glad for å fortelle at banken også denne gangen går vekk fra bransjepraksis. Allerede 25.september kutter banken renten for alle boliglånskunder.
Fana Sparebank blir Vestlandets første demensvennlige bank2.9.2025 14:17:20 CEST | Pressemelding
I dag inngår Fana Sparebank samarbeidsavtale med Nasjonalforeningen for folkehelsen.
Fana Sparebank med rekordsterk vekst14.8.2025 14:39:59 CEST | Pressemelding
Fana Sparebank leverer et resultat etter skatt på 94,7 millioner kroner i andre kvartal 2025, opp fra 84,1 millioner kroner i samme periode i fjor. Dette tilsvarer en avkastning på egenkapitalen på 11,8% i kvartalet.
Fana Sparebank setter ned renten nå30.6.2025 12:37:29 CEST | Pressemelding
Fana Sparebank kommer med en god sommernyhet til alle bankens boliglånskunder; kutter renten fra og med 2.juli.
Utlånsveksten dominerer8.5.2025 14:06:09 CEST | Pressemelding
Fortsatt solid rentenetto og utlånsvekst i årets første kvartal viser at utviklingstrenden fra 2024 opprettholdes. De samlende utlånene er økt med 2,7 prosent for kvartalet isolert sett og hele 9,8 prosent over de siste 12 måneder. Utlån til boligformål både for Himla og Fana Sparebank utmerket seg spesielt. Ny avtale for bankens kjernesystemer vil dempe kostnadsveksten fremover.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom