Kjærlighetens rosehage lyser på Museumsplassen i vinter
Fra 6. november og ut januar kan publikum oppleve et syv meter høyt videoverk av den pakistanske kunstneren Shahzia Sikander foran Nasjonalmuseet. Dette er gratis og åpent for alle.

- Nå gjør vi et flott kunstverk tilgjengelig for alle. Vi ønsker å tilby noe som både er lavterskel og stemningsfullt, og samtidig gi Museumsplassen mer liv og innhold i de mørkeste månedene av året, sier Ingrid Røynesdal, direktør ved Nasjonalmuseet.
Videoverket «Disruption as rapture», er inspirert av det romantiske diktet Gulshan-i 'Ishq, eller «Kjærlighetens rosehage» på norsk. Diktet ble skrevet i 1657 av den indiske sufi-poeten Nusrati og kombinerer persiske- og indiske tradisjoner.
Diktet forteller historien om prins Manohar som legger ut på en eventyrlig reise gjennom ørken, skog og palass for å finne kvinnen han så i en drøm. Til slutt møtes de i en vakker rosehage.
Visningen av «Disruption as Rapture» er muliggjort av Fredriksen Family Collection. Verket vises på en syv meter høy og fire meter bred søyle ved hovedinngangen. 
– Vi synes det er hyggelig at Nasjonalmuseet velger å løfte fram den pakistanske kunstneren Shahzia Sikander denne høsten, i og utenfor Søylerommet. Disruption as Rapture er et mektig og vakkert verk som både vil invitere folk inn i museet, og gi forbipasserende et møte med kunst i hverdagen, sier Kathrine Fredriksen.
Gjennom Disruption as Rapture bringer Sikander den sør- og sentralasiatiske miniatyrmaleritradisjonen til live. Som prinsen Manohar har også miniatyrmaleriet vandret, fra persiske hoff til osmanske verksteder og mogulrikets manuskripter.
Denne vinteren er Shahzia Sikander representert med flere verk i Nasjonalmuseet. I tillegg til Disruption as Rapture på Museumsplassen, vises videoverket Reckoning (2020) i Søylerommet. Sikander er også en del av utstillingen Skeive ornamenter, som åpner 27. november. Her er hun representert med tre verk.
Kontakter
Alv Hågård GustavsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 916 76 358alv.hagard.gustavsen@nasjonalmuseet.noLenker
Om oss
Nasjonalmuseet har ansvaret for å utvikle, forvalte, forske på, tilgjengeliggjøre og formidle Norges største samling av kunst, arkitektur og design.

Følg pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalmuseet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalmuseet
Høythengende pris til motedesigner og glasskunstner3.11.2025 10:15:25 CET | Pressemelding
Motedesigner og tekstilkunstner Ramona Salo Myrseth og glasskunstner Karin Forslund får en av Nordens største utmerkelser innenfor mote og kunsthåndverk.
Velkommen til pressevisning: Anawana Haloba. Jeg vil si deg noe31.10.2025 14:35:45 CET | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning onsdag 12. november kl. 11–13 i Lyshallen i Nasjonalmuseet. Påmelding til hanne.marie.willoch@nasjonalmuseet.no innen mandag 10. november kl. 12. Deltakere på pressevisningen bes møte opp ved hovedinngangen. Vi ønsker at større jakker og vesker legges i garderoben. Gi beskjed om det er behov for å ta med kamerastativ eller annet større utstyr.
En helg med performance i Nasjonalmuseet16.10.2025 11:32:44 CEST | Pressemelding
Helgen 25. og 26. oktober er viet performancekunst i Nasjonalmuseet. Da kan publikum oppleve både en levende legende og unge internasjonale kunstnere.
Fragmentering i Søylerommet8.10.2025 09:24:22 CEST | Pressemelding
Fragmentering undersøkes som både tema og teknikk i den nye utsillingen med verk fra The Fredriksen Family Collection.
Velkommen til pressevisning: Søylerommet29.9.2025 14:36:27 CEST | Presseinvitasjon
Nasjonalmuseet inviterer til pressevisning tirsdag 7. oktober kl 13-14.30. Påmelding til alv.hagard.gustavsen@nasjonalmuseet.no, innen mandag 6. oktober kl 12. Påmeldte bes møte opp ved hovedinngangen. Vi ønsker at større jakker og vesker legges i garderoben. Gi beskjed om det er behov for å ta med kamerastativ eller annet større utstyr.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom